‘KIZ TEPESİ TABİAT ANITI’ GÖRENLERİ KENDİNE HAYRAN BIRAKTI

Ankara’da, 10 milyon yıl önce oluşan ‘Gökkuşağı Tepeleri’ görselliği ve renk cümbüşüyle vatandaşları kendine hayran bırakıyor.

 

 

Nallıhan’da yer alan ‘Kız Tepesi Tabiat Anıtı’ kırmızı, kahverengi, gri ve sarı tonlarına sahip toprak yapısıyla ilginç görüntüler oluşturuyor. Kız Tepesi Tabiat Anıtı önünde yer alan Nallıhan Kuş Cenneti, doğa fotoğrafçılığı ve kuş gözlemcileri için ideal ortam sunarken, rengarenk tepelerse bölgenin turizm potansiyeline zenginlik katıyor. Hacettepe Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü Araştırma Görevlisi Dr. Alaettin Tuncer, bölgeyle ilgili şunları söyledi:

 

 

ÖNEMLİ BİR MİRAS

 

“Türkiye için hem turistik açıdan hem de bilimsel çalışmalar açısından önemli bir jeolojik miras. Yerli ve yabancı araştırmacılar tarafından çok sayıda bilimsel çalışma gerçekleştirilmiştir. Nallıhan’daki bu istif, eski bir göle ait kalın bir istif sunmaktadır. Gölde o dönemde çökelen sedimanların yanı sıra o dönemde gölde yaşamış olan canlılar ve gölün çevresinde o dönemde bulunan bitkilerin kalıntıları bu istiflerden elde edilerek geçmiş döneme ait iklim, tektonizma ve paleoortam değerlendirmeleri yapmak mümkündür. Bu yönden hem sosyal hem de bilimsel olarak önem arz etmektedir.” 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu