SOĞAN İŞLEME TESİSİ İÇİN START VERİLDİ

Polatlı soğanın işlenmesi , paketlenmesi ve depolanmasına yönelik bir tesis kurulumu için fizibilite çalışmasına devam eden Polatlı Ticaret Odası proje için odak grup toplantısıgerçekleştirdi. Polatlı soğan üreticisinin üretim sonrası yaşadığı sıkıntılara çözüm olarak görülen projenin hayata geçmesi ile en büyük sorun olan fire kaybının önüne geçilmesi planlanmakta.6 ay sürecek proje sonunda tesisin kurulmasıyla ilgili bir fizibilite çalışması ortaya çıkacak.

 

 

Polatlı Ticaret Odası, Türkiye Cumhuriyeti Tarım ve Orman Bakanlığı , Ankara Kalkınma Ajansı ve Çankaya Üniversitesi ortaklığında yürütülen Polatlı soğanının işlenmesi, paketlenmesi için kurulması planlanan tesis için çalışmalar pandemi süreci tedbirleri ile askıya alınmıştı. Yeni normalleşme dönemi ile çalışmalarına kaldığı yerden hızlı bir şekilde devam eden Polatlı Ticaret Odası 21 Şubat’ta imzaladığı proje sözleşmesinin ardından paydaşlarıyla ilk odak grup toplantısını gerçekleştirdi. Çankaya Üniversitesi Pazarlama, Araştırma Yöntemleri Bölüm Başkanı Prof.Dr. Mahir Nakip moderatörlüğünde gerçekleştirilen odak grup toplantısına İlçe Tarım ve Orman Müdürü Burhanettin Sütçü, Polatlı Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ulvi Sakarya, Soğan Üreticileri Birliği Başkanı İlhami Teke, Polatlı Ziraat Odası temsilcileri, Polatlı Ticaret Odası soğan ticareti ve soğan üretimi yapan üyeleri katıldı.

 

 

SOĞAN TESİSİ PROJESİ ENİNE BOYUNA GÖRÜŞÜLDÜ

 

 

Toplantıda soğan işleme tesisinin kuruluşu ile ilgili ele alınan gündem maddeleri şu şekilde oldu; Katılımcılara proje hakkında kısa bilgiler verildi, odak grup toplantısının amacı açıklandı. Polatlı’da soğan tesisinin kurulmasındaki fayda ve zararlar tartışıldı. Tesisin kuruluş yeri ve kapasitesi hakkında bilgi verildi. Tesisin mülkiyeti ve işletim hakkı hakkında istişare edildi.Tesisin hizmet alanı ve özellikleri hakkında görüş alışverişinde bulunuldu.

 

 

SOĞANA KATMA DEĞER KATIP, MUHAFAZA ÖMRÜNÜ UZATMAK İSTİYORUZ

 

 

Toplantı esnasında proje sahibi Polatlı Ticaret Odası adına konuşma yapan Yönetim Kurulu Başkanı Ulvi Sakarya proje hakkında ki görüşlerini şu ifadelerle aktardı : “Projede yola çıkma hedefimiz soğana artı değer kazandırmaktı. Öncelikle fizibilite için Kalkınma Ajansına başvuruda bulunduk o da kabul edildi. Ürettiğimiz ürünlere katma değer katmakta zorlanıyoruz. Soğan bizim için hem en çok ekonomik değer sağlayan hem de en çok zarar ettiren ürünlerden bir tanesi. Soğan alanında değişik işleme çeşitleri sayesinde kurutma, konserve gibi işlemelerle neler yapılabileceğini görüşmek istedik. Yapılan bu işlemler ürünün muhafaza ömrünü uzatır. Üreticinin ve bu işle uğraşan tüccarın daha fazla para kazanmasını sağlar. Bu bölgenin vazgeçilmez ürünü soğan. Bir kaç yıllık çalışma ile üretimde miktar düşse bile merkezi kaybetmemek istiyoruz. Bu amaçlara ulaşacağını düşündüğümüz için proje bizim için çok kıymetli”

 

 

BU GİBİ TESİSLERİN İLÇEMİZDEKİ ÜRETİME ÇOK BÜYÜK KATKISI OLUR

 

 

İlçe Tarım ve Orman Müdürü Burhanettin Sütçü soğan işleme projesi hakkındaki görüşlerini şu ifadelerle beyan etti : ” Polatlı’da bizim bin 500 civarında soğan üreticimiz var. Yıllık ortalama 40 bin ton soğan üretim kapasitemiz var. Çiftçimizin çiftçilik kabiliyeti oldukça yüksek. Pazarlanabileceğini bildiği bir ürünü en kaliteli şekilde üretir. En büyük sıkıntımız hem pazarlama hem de tarımsal ürünü tarımsal sanayide değerlendirmesine yönelik tesislerin noksanlığı. Çiftçimiz bazı üretim alanlarında

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu