SİNCAN CEZAEVİNE ‘ANNE ÇOCUK ÜNİTESİ’

Cezaevinde anneleriyle kalan çocukların hayata sağlıklı hazırlanmaları ve daha verimli vakit geçirmeleri amacıyla Türkiye’de ilk kez Sincan Kadın Kapalı Ceza İnfaz Kurumu bünyesinde oluşturulan ‘anne çocuk ünitesi’, haftaya hizmet vermeye başlayacak.

 

 

Ceza infaz kurumlarının çocukların psikolojileri üzerinde olumsuz etki bırakmaması için uzun süredir çalışmalar yaptıklarını, yurt dışındaki örnekleri de incelediklerini söyleyen Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü Destek Hizmetleri Daire Başkanı Banu Demirci Altay, binada çocukların kendilerini evlerinde gibi hissetmelerini sağlamayı amaçladıklarını kaydetti. Altay şu bilgileri verdi:

 

ANNELERİYLE TEK KALACAKLAR

“İki katlı olan bu yapı, birbirinden bağımsız 6 üniteden oluşuyor, her ünitede 8 oda bulunmaktadır. Odalar, yaklaşık 18 metrekare büyüklüğünde olup anneyle çocuğunun tek başına kalması amaçlanmıştır. Ünitelerin içinde çocuklarımız için hem kapalı çocuk oyun alanları hem de açık oyun alanları var. Aynı zamanda ortak yaşam alanı, çamaşır yıkama alanı, mutfak gibi birçok imkanı da sunuyoruz. Çocuklar, bizim yarınlarımız, bizim için çok önemliler. Biz, çocuklar için ceza infaz kurumlarını duvarları olmayan, onlar için daha yaşanabilir mekanlar haline getirmeyi istiyoruz ve bu amaçla hareket ediyoruz” dedi. Altay, yeni yapılacak kadın ceza infaz kurumlarının projelerine de bu ek binayı dahil ettiklerini söyledi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu