Hedefimiz 2024 Paris Olimpiyat Oyunları

Kano Federasyonu Başkanı Kabakçı: Hedefimiz 2024 Paris Olimpiyat Oyunları

Tahsin KEMER – Furkan KARATAŞ / BHA

Türkiye Kano Federasyonu Başkanı Alper Cavit Kabakçı, Türk İnternet Medya Birliği (TİMBİR) ve Birlik Haber Ajansı’nı (BHA) ziyaret etti. Kabakçı’yı, TİMBİR Genel Başkanı Dr. Süleyman Basa ve BHA Genel Müdürü Muhammet Kaçar ile BHA Spor Müdürü Tahsin Kemer karşıladı.

 

Kano Federasyonu Başkanı Alper Cavit Kabakçı, kano sporundaki olimpiyat hedeflerini anlattı.

“Her Zaman A Final Çeken Sporcularımız Var”

Pandemi döneminin ardından kano sporunda önemli başarı yaşadıklarını aktaran Kabakçı, “Kovid 19 döneminde bizim spor branşımız salonda yapılmayan outdoor olduğu için o dönemde hem gençlerden hem de orta yaş kesiminden yani toplumun her kesiminden kanoya bir ilgi vardı. Bizde o dönemde sporcularımızı hem dışarda hem içerdeki ergometrelerde destekledik yani antrenmanlarını ciddi bir şekilde yapmaya devam ettiler. Bunun neticesinde 23 yaş üstünde yani büyükler kategorisinde durgunsu için konuşacak olursak 2,3 tane akarsuda da 3 tane sporcumuz var. Genel anlamda sporcularımızın tamamı 23 ve 18 yaş altı ve genç sporcular. Bizim çalışmalarımız gençlere yönelik. Hedefimiz 2024 Paris Olimpiyat Oyunları ama 2028 ve 2032 yıllarında yapılacak olan için de ciddi bir kadro çalışması yapıyoruz. 23 yaş altı Avrupa şampiyonasında iki tane finalimiz vardı. Kano tarihinde şimdiye kadar tabi ki madalya alınmış ama artık her zaman A Final çeken sporcularımız var bundan da memnuniyet duyuyoruz” dedi.

Hedef Portekiz’de Madalya Almak

Portekiz’de düzenlenecek 23 Yaş Altı ve Gençler Avrupa Şampiyonasındaki beklentilerinden bahseden Alper Kabakçı, “Önümüzdeki hafta sporcular Portekiz’de 23 Yaş Altı ve Gençler Avrupa Şampiyonasına gidecekler. Yedi sporcumuzu burada yarışlara götürüyoruz hedefimiz burada öncelikle A Final sonrasında madalya almak. Eylül ayında da olimpik umutlar yarışı var yine dünya şampiyonası ayarında 40 ülkenin katıldığı bir yarış. Geçen sene olimpik umutlarda madalya almıştık bu sene inşallah yine aynı şekilde almayı hedefliyoruz” diye konuştu.

Kabakçı, Paris Olimpiyat Oyunlarında kota beklediği sporcuları belirterek, “Paris Olimpiyatları için durgunsu branşında Hilal Avcı’nın kota almasını bekliyoruz. Çünkü 2020 yılındaki olimpiyatları kıl payı kaçırdı diyebiliriz. Yine akarsu branşında genç sporcularımız olan Arda Acar, Muhammet Usta ve Tarık var. Onlarda bir önceki olimpiyat oyunlarını kıl payı kaçırdılar. Buradaki sporcularımızdan beklentimiz ve hedefimiz Eylül ayında Londra’da yapılacak faaliyette kota almayı planlıyoruz” şeklinde konuştu.

Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak’ın federasyonlara olan olumlu yaklaşımının altını çizen Kabakçı, “Şu anki mevcut Gençlik ve Spor Bakanımız Osman Aşkın Bak, daha önce Güreş Federasyonu Başkanlığı yaptığı için daha atanır atanmaz ilk işi federasyon başkaları ile bir toplantı yaptı. Yani spora ve federasyonlara bakış açısı şimdiye kadar olandan çok daha farklı düzeyde. Sayın Cumhurbaşkanımızda sporu çok seviyor. Kendi branşımızdan örnek verecek olursak kano, kürek, yelken yani su sporları anlamında bakacak olursak Rize’de bir kano parkurumuz var. Tesisleşme anlamında kanoda Rize dışında Samsun, Çarşamba’da bir parkurumuz bitmek üzere” dedi.

“Bakanımız, Gelecek Sene Edirne’ye Yapılacak Olan Tesisin Sözünü Verdi”

Edirne’ye yapılacak olan tesis ve Dünya Kano Federasyonu seçimleri hakkında konuşan Kabakçı, “Kürek sporunun 2024 yılında U 23 Kürek Avrupa Şampiyonası var. Küreğin parkuru aynı şekilde kano parkuru da olarak kullanılıyor. Bizde durgunsu da 2000 metre, kürekte 1000 metre lazım. Sayın bakanımız, gelecek sene Edirne’ye yapılacak olan tesisin sözünü verdi. Edirne’de yapılacak olan kürek-kano parkuru ile uluslararası faaliyetleri daha fazla ülkemizde gerçekleştirmiş olacağız. Çünkü durgunsu ve akarsu anlamında yapılan tüm faaliyetlere baktığımızda hep aynı yerde yapılıyor. ICF’nin yani Uluslararası Kano Federasyonu’nun bize söylediği şey Türkiye neden bir parkur yok? 2024 yılında Dünya Kano Federasyonu seçimleri Antalya’da olacak. Burada küreğin parkuru bittiği süreçte Türkiye olarak uluslararası oyunlara ev sahipliği yapmayı arzu ediyoruz ki bütün dünyayı burada misafir etmiş olacağız. Çünkü Antalya’daki toplantıya 250’ye yakın delege katılmış olacak. Bu önemli bir kongre ICF yaklaşık 110’a yakın ülke var. Bu toplantıya ülkelerin temsilcileri, olimpiyat komitesi üyeleri katılacak. Ülkemizin tanıtımı ve kano branşı açısından ciddi bir kongreye ev sahipliği yapmış olacağız” ifadelerini kullandı.

Ziyaretin ardından Türkiye Kano Federasyonu Başkanı Alper Cavit Kabakçı, TİMBİR Başkanı Süleyman Basa’ya hediyesini takdim etti.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu