GELENEKSEL ‘KUTLUDÜĞÜN SOMUNU’

Mamak’ın Kutludüğün Mahallesi’nde yaşayan kadınlar, belediyenin kurduğu fırında ürettikleri Kutludüğün ekmeği(somunu) ile aile ekonomilerine de katkıda bulunuyor.

 

Mamak Belediyesi, Kutludüğün Mahallesi’ndeki kadınların ev ekonomisine katkı sunabilmeleri amacıyla, mahalleye ekmek fırını kurdu. Mamak Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi(MAKKOP) bünyesinde kadınlar, ‘geleneksel Kutludüğün ekmeğini bu fırında üretmeye başladı. Her gün fırından sıcak sıcak çıkan 700 ekmek, Kutludüğün Mahallesi’nde yaşayan ve koronavirüs tedbirleri kapsamında evlerinde kalan 65 yaş üstü vatandaşlara ücretsiz olarak ulaştırılıyor. Ekmekler ayrıca hafta sonları, Gönül Çarşısı’na kayıtlı olan ihtiyaç sahiplerine Mamak Belediyesi ekipleri tarafından dağıtılıyor.

 

 

YENİ ÜRÜNLER YOLDA

 

Mamak Belediye Başkanı Murat Köse, Kutludüğün ekmeğinin Mamak için önemli bir marka ve geleneksel lezzet olduğunu söyledi. Başkan Köse, “Kutludüğün’ün hamarat ablalarının, sevgi ve emeklerini katarak yaptıkları lezzetli ekmeklerimizi bugünlerde ihtiyaç sahibi ailelerimize ulaştırıyoruz” dedi. Köse, ekmeğin yanı sıra MAKKOP bünyesinde kadınların üreteceği erişte, yoğurt, salça ve marmelat gibi gıda ürünlerinin de satışa sunulması ve pazarlanması için birtakım çalışmalar yaptıklarını belirtti.

 

 

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu