BİNA SAĞLAMLAŞTIRILIYOR
Haber
16 Haziran 2021 - Çarşamba 13:54 Bu haber 546 kez okundu
 
BİNA SAĞLAMLAŞTIRILIYOR
İLÇELER Haberi
BİNA SAĞLAMLAŞTIRILIYOR

Mamak Belediye Başkanı Murat Köse, Mamak Kaymakamı Ali Sırmalı ile birlikte dün gece 03.00 sularında Yeşilbayır Mahallesi’nde, bir inşaatın duvar yapım aşamasında, üst kısımda bulunan ve otopark dolgusunun bir kısmında toprak kayması meydana gelen Rüştü Yıldız apartmanında incelemelerde bulundu.

 Binanın tahliyesine karar verilmesiyle birlikte 16 dairelik binada yaşayan vatandaşlar Mamak Belediyesi ekipleri tarafından belediye misafirhanesine ve yakınlarının yanlarına yerleştirildi. Yine Mamak Belediyesi çay ve çorba ikram araçları ile vatandaşlara hizmet verdi.
Binanın güvenlik amacıyla boşaltıldığını ve risk oluşturabilecek bir durum olmadığını kaydeden Mamak Belediye Başkanı Murat Köse, bina güçlendirme çalışmalarının başladığını kaydederek, “ Sabaha karşı 03.00 civarında bir telefon ihbarıyla birlikte ekiplerimiz olay yerine geldi ve olayın nasıl olduğuna dair tespitler yapıldı. Burda br binanın istinat duvarı çalışması var. Ruhsatı yaklaşık bir on gün önce alınmış bir duvar çalışması.Çalışma sırasında zemine dair incelemelerde bulunduk.Sert bir zemin.Otopark tarafında dolgu malzemesinde bir kayma olmuş ve bir de plaka kaymış oradan.İnşaatı durdurduk. Tüm vatandaşlarımızı misafirhanemize aldık. Bina mühürlendi. Ekiplerimizle birlikte sabaha kadar burada bir çalışma yapıldı.Şu anda arkadaşlarımız ayrıntılı bir raporu hazırlıyor.Binada herhangi bir kayma yok, çatlak yok.Ancak yine de ayrıntılı teknik rapor hazırlanıyor.Rapor hazırlanınca onu inceleyeceğiz.İstinat duvarının proje yenilemesi yapılıyor.Üstteki binanın istinat duvarına bağlayacak şekilde ve beton atılacak.Sağlamlaştırılacak.Biz bu konularda teyakkuz halindeyiz.Geçen aylarda Çankaya’da yaşanan hadiseyle birlikte özel olarak tedbirler almıştık.Burası da kayalık bir zemin ama yine de böyle bir şey gerçekleşti.Bundan sonraki çalışmalarımızı ekiplerimiz teknik olarak sürdürecek. Teknik rapor kısa sürede çıkar.İstinat duvarı tamamlanıp, sağlamlık raporu aldıktan sonra vatandaşlarımız evlerine taşınabilecekler.Çevre binalarda herhangi bir hasar yok.Arkadaşlarımız incelemelerine devam ediyorlar.Tüm vatandaşlarımıza geçmiş olsun diyoruz” dedi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Mamak Belediyesi, Murat Köse, Ali Sırmalı, Rüştü Yıldız apartmanı, kayma, sondakika,dakikasın,ankara-son-dakika
Yorumlar
Haber Yazılımı