BEYPAZARI’NIN SARAÇ USTALARI TEKNOLOJİYE DİRENİYOR

Beypazarı’nın son saraçları İbrahim Atıcı ve yeğeni Mesut Atıcı, gelişen teknolojiye direnerek, geçimlerini yıllardır el işçiliğiyle yaptıkları ürünlerle sağlıyor.

 

 

Beypazarı’nda 60 yaşındaki İbrahim Atıcı ve 44 yaşındaki yeğeni Mesut Atıcı, baba mesleği olan saraçlığı ayrı ayrı dükkânlarda devam ettiriyor. 2 çocuk babası İbrahim Atıcı, 48 yıldır yaptığı el emeği semerleri Türkiye´nin çeşitli ilçelerinde kurulan pazarlarda satarken, yeğeni Mesut Atıcı ise sipariş yoluyla yaptığı eyer ve köpek tasmalarını yurt dışına gönderiyor. Beypazarı´nın son saraçları, gelişen teknolojiye direnerek, geçimlerini yıllardır el işçiliğiyle yaptıkları ürünlerle sağlıyor. Mesleğe 1989 yılında başladığını anlatan Mesut Atıcı, şunları söyledi:

 

 

İNSANLAR HEVESLENDİ

 

“Semercilik artık teknolojiye yenik düştüğü için biraz ara vermiştik. Bu yavaşladığında ise eyere talep oldu. Eyere talep olduğunda sosyal medya üzerinden bu işi canlandırmaya çalıştık. Bir müşteri potansiyeli oluşturduk. Dizilerden, filmlerden dolayı insanlar eski kültürüne heveslendi. Yurt dışından da talep oldu. Türkmenistan´ın askeri birliğine 2 defa eyer gönderdim. Elimizden geldiği kadar bu mesleği sürdürmeye çalışacağız. Eyer olarak Beypazarı´nda tek benim bu işi yapan. Türkiye genelinde de sayılı kaldı. Sosyal medyayı 7-8 senedir kullanıyoruz, çok faydası oldu. Özel tasarım renkli tasmalar da yapıyoruz ve yurt dışına gönderiyoruz. Siparişlere yetişemiyoruz. Yerli eyerlerin fiyatları 650 ile bin 250 lira arası değişiyor. Özel binim, cirit binimi, akrobasi eyeri de yapıyorum.”

 

 

SÖZÜMÜZÜ TUTUYORUZ

 

İbrahim Atıcı ise “Ben 10 yaşlarındayken Beypazarı´nda tam 12 semerci vardı. O zaman semercilik çok kıymetliydi. Semer satmak için Bolu’nun Kıbrıscık, Eskişehir’in Mihalıççık ve Ankara´nın Ayaş ilçesindeki pazarlara gidiyorum. 1 semeri yapmak için 2 gün uğraşıyoruz. Babamızın vasiyeti var, ‘Mezara kadar buna devam edeceksiniz’ diye. Biz de sözümüzü tutuyoruz. Semerleri, 200 liradan başlayıp kalitesine, malzemesine göre 500 liraya kadar satıyoruz” dedi.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu