NALLIHAN'DA ZORLU ÇELTİK EKİMİ MESAİSİ BAŞLADI
Haber
16 Mayıs 2022 - Pazartesi 15:17
 
NALLIHAN'DA ZORLU ÇELTİK EKİMİ MESAİSİ BAŞLADI
İLÇELER Haberi
NALLIHAN'DA ZORLU ÇELTİK EKİMİ MESAİSİ BAŞLADI

Ankara'nın Nallıhan ilçesinde 2500 dönümlük arazide çeltik ekimine başlandı.

 

 

Birkaç hafta önce tarlalarını özenle hazırlayan çiftçiler, su salma işleminin ardından çeltik tohumlarını toprakla buluşturuyor. Lezetiyle ve Ankara'da tek olma özelliği ile dikkat çeken Nallıhan Çeltiğinin ekim mesaisi Mayıs ayının sonuna kadar devam ediyor.

 

 

Özellikle Nallıhan'ın Uluköy ve Karaköy mahallelerinde yetiştirilen çeltik üreticiliğinin çok zor bir iş olduğunu dile getiren üreticiler tarlanın ekim dahil bir çok defa işlemden geçtiğini ve ekim işleminden sonra yaklaşık 4 ay çeltiğin su içinde kalması gerektiğini ve çeltik üretiminin meşakkatli bir iş olduğunu belirttiler.

 

 

Nallıhan'da çeltik ekimi bölgedeki Aladağ Çayı havzasında yapılırken Üreticiler yapılan çeltik ekiminin ardından bereketli bir çeltik sezonu geçirmeyi umduklarını ifade ettiler.

 

 

Nallıhan ilçesinde Uluköy ve Karaköy Mahallerinde yapılan çeltik ekiminin Ankara'da tek olma özelliğini taşıdığını belirten çeltik üreticisi Turgut Zorlu, Aladağ çayı ile sulanan çeltiğin 4 ay sürekli suyun içinde kaldığını ve kaliteli ürün alındığını söyledi.

 

Hasan OLUM Nallıhan/ BHA (Hasan OLUM)

Kaynak: (BHA) - BİRLİK HABER AJANSI Editör:
Etiketler:
Yorumlar
Haber Yazılımı