Deprem sırasında panik ve korku yaralanmalara yol açıyor!

Deprem sırasında panik ve korku yaralanmalara yol açıyor!

Düzce’de saat 04.08’de meydana gelen 5.9 büyüklüğündeki deprem birçok şehirde hissedildi ve paniğe yol açtı. Deprem sırasında soğukkanlı olunmasının önemini vurgulayan uzmanlar büyük eşyaların sabitlenmesi gerektiğine dikkat çekiyor. Olası paniğin yapılmaması gereken davranışlara neden olabileceğini belirten Dr. Nuri Bingöl, camdan veya balkondan atlamak yerine deprem anında güvenli ve büyük bir eşyanın yanında ‘çök, kapan, tutun’ davranışını yapmak gerektiğini hatırlatıyor. Büyük eşyaların sabitlenmesinin, delici ve kesici aletlerin kapalı yerlerde tutulmasının gerekliliğine dikkat çeken Dr. Nuri Bingöl, çocuklarla beraber deprem tatbikatı yapılmasının da önemini vurguluyor.

 

Üsküdar Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekan Yardımcısı İSG uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Nuri Bingöl, Düzce’de meydana gelen 5.9 büyüklüğündeki depremin ardından deprem sırasında yapılması gerekenler ve alınması gereken önlemlere ilişkin değerlendirmede bulundu.

 

Büyük eşyalar sabitlenmeli!

 

Deprem anında zarar görmemek için öncelikle deprem öncesi hazırlığın önem taşıdığını kaydeden Dr. Nuri Bingöl, “Deprem anında sarsıntıdan devrilebilecek büyük eşyalar, duvara sabitlenmeli bunun dışında da duvarda çerçeve raf gibi düştüğünde zarar verebilecek eşyalar mümkünse bulundurulmamalıdır. Bu mümkün değilse de bunların da iyice sabitlendiğinden emin olunmalıdır.” dedi.

 

Deprem tatbikatları soğukkanlı davranışları sağlar

 

Deprem öncesi tatbikatların önemine işaret eden İSG uzmanı Dr. Nuri Bingöl, “Deprem bilindiği üzere bir panik anıdır. Bu anı panik yapmadan atlatmak ya da daha az paniğe kapılmak için ise deprem tatbikatları çok önemlidir. Geçenlerde Türkiye çapında yapmış olduğumuz tatbikat gibi, daha birçok denemenin gerek ülke bazında gerek kurum bazında gerekse de aile içinde yapılması deprem anındaki soğukkanlı davranışları sağlayacak ve yapmamız gereken hareketleri otomatik hale getirerek hayatta kalabilmemiz için önemli bir etken oluşturacaktır.” dedi.

 

“Çök-Kapan-Tutun” için dayanıklı eşya yanları tercih edilmeli…

 

Tatbikatlarda yapılan “çök – kapan – tutun” hareketlerinin de yine önem arz ettiğini ifade eden Dr. Nuri Bingöl, “Daha önemlisi ise nerede çöküp kapanarak tutunacağımızdır. Bunun için de hayat üçgeni dediğimiz boşlukların oluşabileceği dayanıklı büyük eşyaların yanını tercih etmek gerekmektedir. Çamaşır veya bulaşık makinaları bunun için uygun dayanıklı eşya olabilir.” diye konuştu.

 

Delici ve kesici aletler kapalı yerde tutulmalı

 

İSG uzmanı Dr. Nuri Bingöl, kesici ve delici aletleri de sadece deprem anındaki zararı önlemek için değil genel kapsamda yaralanmaların önüne geçebilmek için kapalı çekmecelerde tutmanın yine deprem anında da güvenli davranış olarak ortaya çıktığını söyledi.

 

Hayat üçgeni oluşturacak eşyalar önemli!

 

Çocukların uyuduğu odalarda alınması gereken önlemlere de değinen İSG uzmanı Dr. Nuri Bingöl, “Bu önlemlerin tamamı çocukların bulunduğu odalarda daha hassas şekilde uygulanmalıdır. Mümkün olduğunca bu odalarda hayat üçgeni oluşturabilecek sağlam büyük eşyaların da duvara sabitlenerek bulundurulmasına özen gösterilmelidir. Çocuklarımıza da sürekli eğitimler ve denemelerle deprem anında ne yapmaları gerektiği konusunda davranış değişikliği ve bilinç oluşturulmalıdır.” tavsiyesinde bulundu.

 

Kaçmaya çalışmak çok tehlikeli!

 

Deprem anında panik yapmamanın önemini vurgulayan İSG uzmanı Dr. Nuri Bingöl, özellikle bulunulan yerden kaçmaya çalışmanın çok tehlikeli olduğunu belirterek şunları söyledi:

 

“Panik, insanların yapmaması gereken davranışlarda bulunmasına yol açar. Camdan veya balkondan atlamak, deprem anında evde kalarak güvenli bir büyük eşyanın yanında çök kapan tutun davranışından çok çok daha fazla tehlikelidir. Yapılmaması gereken davranışların başında camlardan veya balkonlardan atlamak bulunmaktadır. Aynı şekilde binaların depreme en dayanıksız olan yerleri genelde merdivenlerdir, çökme riskinin en çok olduğu yerler buralardır. Dolayısıyla merdivenlere yönelmek, bir an önce dışarıya çıkma isteği, hatta asansörleri kullanmaya yeltenmek de çok yanlış davranışların başında gelmektedir. Depremde soğukkanlı olarak, daha önce yapmış olduğumuz tatbikatlarda elde ettiğimiz bilgilerle ve depremlere hazırlıklı olmak ile hayatta kalma şansımız arttırırız.” (Karadeniz Son Havadis)

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu