DEİK BAŞKANI OLPAK ATO MECLİSİ’NDE

ATO BAŞKANI BARAN: “DEİK, İŞ DÜNYAMIZIN EMEKLERİNİ İHRACAT RAKAMLARINA BAŞARIYLA YANSITIYOR.”

 

-OLPAK: “TÜRK İŞ DÜNYASININ YURT DIŞINA AÇILAN PENCERESİYİZ.”

 

Ankara Ticaret Odası (ATO) Olağan Meclis Toplantısı Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Başkanı Nail Olpak’ın katılımıyla yapıldı. Olpak, DEİK’in faaliyetleri hakkında ATO Meclis üyelerine bilgi vererek, sorularını yanıtladı.

 

Ankara Ticaret Odası 28. Dönem 23. Meclis Toplantısı, Meclis Başkanı Mustafa Deryal başkanlığında gerçekleşti. Toplantının açılışında konuşan ATO Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, Türkiye ve dünyada öne çıkan gelişmeleri değerlendirerek, ATO’nun faaliyetleri hakkında bilgi verdi

 

Ankara Ticaret Odası Yönetimi olarak göreve geldikleri günden beri Komite ve Meclis üyeleriyle Başkent’in dünyanın sayılı yatırım, üretim, ticaret ve turizm merkezi olması için çalıştıklarını kaydeden Baran, “Anadolu’nun tüm ürünlerinin Ankara’dan dünyaya açılması, Ankara’nın Anadolu’nun Dünya’ya açılan kapısı olması için Oda olarak tüm imkânlarımızı seferber ettik” dedi.

 

DEİK Başkanı Olpak ve DEİK camiasını başarılı çalışmalarından dolayı kutlayan Baran, “DEİK’in tüm dünyaya yayılmış 146 iş konseyi mevcut. Her iş konseyi de bulunduğu ülkeyle ilgili hedefler ortaya koyuyor. Etkin lobi faaliyetleri sayesinde DEİK, iş dünyamızın emeklerini ihracat rakamlarına başarıyla yansıtıyor” diye konuştu.

 

 -“TÜRK İŞ DÜNYASININ YURT DIŞINA AÇILAN PENCERESİYİZ”-

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Başkanı Nail Olpak, DEİK’in yapılanmasından bahsederek başladığı konuşmasında, yeni dönem için hedefler belirlediklerini dile getirdi. Hedeflerinden birinin ülkeler arası yatırım ve ticareti artırmak, ikincisinin de etkin lobicilik yapmak olduğunu ifade eden Olpak, bunları yaparken dünya üzerindeki 6 milyonluk Türk diasporası ile de birlikte olmak istediklerini kaydetti.

 

DEİK’in vizyon ve misyonunu anlatan Olpak, “DEİK’in belirli bir dünya görüşü, etnik kimlik, inanç ya da sosyal yaşantı gibi tanımları yok. Bu ülkeye düşman olanlar hariç kim varsa DEİK’in çatısı içerisinde yer almalıdır. Amacımız daha çok, daha hızlı ve daha kolay iş yapmak” dedi. Çalışmaları daha iyi şekilde sürdürebilmek için yatırımlara odaklanacaklarını kaydeden Olpak, “İhracat olmazsa olmazımız, yumuşak karnımızda bizim istihdamımız. İstihdamı çözmenin yolu da yatırımdan geçiyor. Verimi sağlamanın önemli unsurlarından biri de network. 146 iş konseyi ile Türk iş dünyasının yurt dışına açılan penceresiyiz” diye konuştu.

 

 “YENİ ÜYELERE İNDİRİM”

 DEİK’ten yararlanmak isteyen ATO üyeleri için bilgilendirme yapan Olpak,  “Faaliyetlere katılmak için üyelik şartımız yok ama avantajlarımız var. DEİK’e ilk defa üye olacak firmalara, ilk yılda yüzde 60 indirim yaparken İş Konseyi aidatlarımızda da yüzde 20 indirim uyguladık. Bir de pozitif ayrımcılık yaparak, DEİK üyelerine tüm etkinliklerimizde yüzde 20 indirim sağladık. Amacımız, daha fazla firmamızı DEİK ailesiyle tanıştırarak, yurt dışı pazarlara açabilmek” dedi.

 

Konuşmaların ardından ATO Başkanı Baran ve Meclis Başkanı Deryal, DEİK Başkanı Nail Olpak’a günün anısına bir hatıra objesi armağan etti.

 

28. Dönem 23. Olağan Meclis Toplantısı’na ATO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcıları Halil İbrahim Yılmaz ve Temel Aktay, Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Ülkü Karakuş, Yönetim Kurulu Üyeleri Ali Yıldız, Halil İlik, Mehmet Fatih Çetinkaya, Nihat Uysallı, Nuh Acar ve Süleyman Ekinci ile ATO Meclis Üyeleri katıldı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu