Cumhurbaşkanı Erdoğan: Suriye’ye kapımız açık

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Suudi Arabistan’a gerçekleştireceği ziyaret öncesi Atatürk Havalimanı’nda basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Körfez ülkelerine yapacağı ziyaretlerin gündeminin ortak yatırım ve ticaret olduğunu açıkladı.

 

Suudi Arabistan, Katar, Birleşik Arap Emirlikleri ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni kapsayan ziyaretlerinin ilk durağının Cidde oladuğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bölgemizin en önemli ülkelerinden biri olan Suudi Arabistan; ticaret, yatırımlar, müteahhitlik gibi konularda özel bir konuma sahip. Müteahhitlerimizin son 20 yılda Suudi Arabistan’da üstlendiği projelerin toplamı yaklaşık 25 milyar dolardır. Suudi Arabistan’ın büyük çaplı projelerinde Türk firmalarının daha fazla rol almalarını istiyoruz.” diye konuştu.

 

Öncelikli gündemin ortak yatırım ve ticari faaliyetler olduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin Körfez ülkeleriyle ikili ticaret hacminin son 20 yılda 1,6 milyar dolardan yaklaşık 22 milyar dolara yükseldiğini aktardı.

 

“Rusya Devlet Başkanı Putin’in bu insani köprünün devamını istediğine inanıyorum”

 

Rusya’nın Tahıl Koridoru Anlaşması’ndan çekilmesi üzerine Ağustos ayını beklemeden Rusya Devlet Başkanı Vlademir Putin ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirilebileceğini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bugün yapılan açıklamaya rağmen, Rusya Devlet Başkanı Putin’in bu insani köprünün devamını istediğine inanıyorum.” dedi.

 

Suriye’ye kapıların her zaman açık olduğunu aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Biz Beşer Esad’la görüşme noktasında kapalı değiliz. Bütün mesele, onların bize yaklaşımı önemli. Esad Türkiye’nin Kuzey Suriye’den çıkmasını istiyor, böyle bir şey olamaz. Sınırlarımızda teröristlerle mücadele ediyoruz. Böyle bir şey mümkün olmaz.” diye konuştu.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu