BAŞKAN YAVAŞ ASO 1. VE 2. OSB’Yİ ZİYARET ETTİ

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, ASO 1. ve 2. Organize Sanayi Bölgelerini ziyaret  ederek incelemelerde bulundu.

Önce ASO 1. OSB’yi ziyaret eden Yavaş’a burada Yönetim Kurulu Başkanı Niyazi Akdaş ev sahipliği yaptı. Ziyarete ASO Başkan Yardımcıları Seyit Ardıç ve Mete Çağlayan, ASO 1 OSB Yönetim Kurulu Üyeleri ve Ankara Kent Konseyi Başkanı Halil İbrahim Yılmaz da   katıldı.

 Ziyarette Bölge ile ilgili bir sunum yapan Niyazi Akdaş, 10 milyon metrekare alana sahip olan ASO 1.OSB’de 300’e yakın fabrikada 40 bin civarında çalışan bulunduğunu ifade etti. Bölgenin her yıl 2000 ila 2500 civarında nitelikli iş gücüne ihtiyacı bulunduğunu belirten Akdaş, mesleki eğitimin önemine dikkat çekti ve ASO’nun eğitim projeleri hakkında bilgi verdi.  

 Mansur Yavaş da Ankara’da yer alan OSB yöneticileri ve sanayiciler ile sık sık bir araya geldiklerini belirterek, Ankara’nın büyümesi ve kalkınması için OSB’ler ile uyum içerisinde çalıştıklarını ifade etti.

Yavaş, istihdam açısından organize sanayi bölgelerinin önemli bir rolü olduğunu hatırlatarak,  

 Vasıfla ya da vasıfsız eleman temini konusunda işbirliği yapabileceklerini vurguladı.

Yavaş, konuşmaların ardından   ASO Teknik Koleji, ASO Sürekli Eğitim Merkezi ve Model fabrikayı gezerek buradaki eğitim süreçleriyle ilgili bilgi aldı.

Mansur Yavaş, ASO 2. OSB’de Sanayicilerle Biraraya Geldi 

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, daha sonra ASO 2. OSB’ye geçerek bölgede yeralan sanayicilerle toplantı yaptı.

ASO 2. OSB Yönetim Kurulu Başkanı Seyit Ardıç’ın ev sahipliği yaptığı toplantıya Ankara Kent Konseyi Başkanı Halil İbrahim Yılmaz, ASO ve 2. OSB Yönetim Kurulu Üyeleri ve  bölgede yer alan sanayiciler katıldı. 

Toplantının açışında konuşan ASO 2. OSB Başkanı Seyit Ardıç, başkentin yüksek teknolojili üretimde açık ara önde olduğunu belirterek, “Ar-Ge merkezleri, tasarım merkezleri, teknoloji geliştirme bölgeleri, organize sanayi bölgeleri ve üniversiteleri ile nitelikli insan kaynağı açısından açık ara Türkiye’nin en avantajlı kenti Ankara’dır. Türkiye’de savunma ve havacılık sanayisinin gelişiminde Ankara öncü rol oynamaktadır” dedi.

Konuşmasında bölge ile ilgili detaylı bilgi veren Ardıç,  Büyükşehir Belediyesinden bazı  taleplerde de bulundu. Yanıcı ve parlayıcı madde  üretimi yapan sanayiciler için bir alan tahsis ettiklerini belirten Ardıç, “Şehrin içinde sıkıntı yaratabilecek bu işyerlerinin Büyükşehir Belediyesi ile işbirliğinde buraya taşınmasını hedeflemiştik.. Önceki Başkan döneminde yapılan protokolle buranın altyapısı belediye tarafından yapılacaktı ancak hiçbir şey yapılmadı. Bu dönemde sizin katkınızı bekliyoruz. Ayrıca, Sanayi havzasındaki OSB’lerin ASKİ şebekesine dahil edilmesini istiyoruz.  Sanayi havzasındaki tesisler için işgücü temininin kolaylaştırılması bakımından gecekondu önleme bölgesinin yerleşim ve yaşamaya elverişli hale getirilmesi de gerekmektedir.  ” diye konuştu.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ise yapacakları yatırımlarda ortak akılı oluşturmaya çalıştıklarını belirtti. Yavaş, “Bütün  yatırımların parası zaten sizden çıkıyor. Bu nedenle ihtiyaçları sizin tespit etmeniz, bizim de o boyutta onu harcamamız lazım” dedi.

Yanıcı parlayıcı madde üreticileri için ayrılan arazinin altyapısını yapmaya hazır olduklarını belirten Yavaş,  istihdam açısından organize sanayi bölgelerinin önemli bir rolü olduğunu da hatırlatarak şunları kaydetti:

“Fiili olarak çalışacak bir protokol yapabiliriz. Sizin de elemana ihtiyacınız var. İyi yetişmiş elemanlar, belki de onlar sizinle irtibat kuramıyor. Ayrıca yine vasıfsızların içerisinde sizin ihtiyacınız olan elemanları bir protokolle tespit edebiliriz. Bu şekilde üretimi artırırken işsizliğe de bir çözüm bulmaya çalışırız. Nispeten 100, 200 kişi de olsa faydası olur diye düşünüyorum.”

Organize sanayi bölgesine otobüsle gelenlere yönelik bir proje üzerinde çalıştıklarını aktaran Yavaş, “Mesela mesaiye saat 07.00’ye kadar otobüsle gelenlerin ücretsiz taşınması gibi bir projemiz var. Onu da sizlerle görüşeceğiz.” değerlendirmesinde bulundu.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu