Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi’yle Hayat Boyu Öğrenme ve Eğitim Fuarı’nda sanatın izleri 

Ankara’nda düzenlenen Hayat Boyu Öğrenme ve Eğitim Fuarı, ATO Congresium’da kapılarını açtı. Fuar kapsamında birbirinden farklı disiplinlerde birçok üniversite stant açarken, Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi de etkileyici bir stantla katılımcılara sanat dolu bir deneyim sunuyor.

featured

Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi’yle Hayat Boyu Öğrenme ve Eğitim Fuarı’nda sanatın izleri 

Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi Eğitim Fakültesi Görsel Sanatlar ve Eğitim Bölüm Başkanı Doçent Sevinç Köseoğlu Ulubatlı, üniversitelerinin bu fuardaki katılımını ve etkinliklerini şu şekilde açıkladı:

“Bizim bölümde üç farklı dalımız bulunuyor: grafik, resim ve seramik. Fuarda, özellikle seramik alanında yaptığımız etkinliklerle hem eğitim hem de sanat alanında farkındalık yaratmaya çalışıyoruz. Seramik, öğrencilerimizin toprağın doğasını keşfetmelerini, onunla etkileşimde bulunmalarını ve sanatın gücüyle onu şekillendirmelerini sağlayan önemli bir disiplindir.”

Doçent Sevinç Köseoğlu Ulubatlı, seramik sanatının özellikle yaşam boyu öğrenme ve eğitim kapsamında önemli bir araç olduğuna vurgu yaparak, ziyaretçilere seramik atölyelerinde gerçekleştirilen çalışmalara katılma fırsatı sunduklarını belirtti. Ziyaretçilere, seramik sanatının insanların toprağa şekil verme yeteneğini ortaya çıkaran yaratıcı bir süreç olduğunu göstermeye çalıştıklarını dile getirdi.

Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi Görsel Sanatlar ve Eğitim Bölümü Araştırma Görevlisi Aylin Karaışık ise üniversitelerinin öğrencilerine sunduğu genel temel öğrenme sürecinden bahsetti.

Karaışık, “Görsel sanatlar, ilgilenenlerin hayat boyu bir süreç içinde sürekli öğrenci olmalarını gerektiren bir alan. Biz, öğrencilerimize sadece teknik anlamda resim ve heykel yapmayı değil, aynı zamanda sanatın felsefi ve sosyolojik boyutlarını da öğretmeye çalışıyoruz. Ziyaretçilerimiz genellikle hayranlıkla sergimizi geziyor ve bu sanat eserlerinin gerçekten yapılabilir olduğunu düşündüklerinde şaşkınlıklarını gizleyemiyorlar. Öğrencilerimizin ziyaretçilere bu şekilde ilham vermesi ve motive etmesi bizi gerçekten mutlu ediyor.” şeklinde konuştu.

     

Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi’yle Hayat Boyu Öğrenme ve Eğitim Fuarı’nda sanatın izleri 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu