7 Ekim’den bu yana 2.000’den fazla Müslüman karşıtı vaka kaydedildi

İngiltere nefret suçları gözlemcisi 7 Ekim’den bu yana 2.000’den fazla Müslüman karşıtı vaka kaydetti


Açıklamada, “Tell MAMA, Hamas’ın 7 Ekim’deki ölümcül terör saldırılarını takip eden dört ayda 2.000’den fazla Müslüman karşıtı vaka kaydetti. Bu, Tell MAMA’nın 2011’de kurulduğundan bu yana dört ay içinde kaydedilen en büyük vaka sayısıdır.” .

Vaka sayısının bir yılda yüzde 335 arttığı belirtildi.

Açıklamada, “Tam tersine, 7 Ekim 2022 ile 7 Şubat 2023 arasında Tell MAMA sırasıyla 310 çevrimdışı vaka ve 290 çevrimiçi vaka kaydetti.”

Vaka türleri; taciz edici davranışlar, tehditler, saldırılar, vandalizm eylemleri, ayrımcılık ve nefret söylemi eylemleriydi ve vakaların %65’inde ana hedef kadınlardı.

Tell MAMA direktörü Iman Atta, “İsrail ve Gazze savaşının İngiltere’deki nefret suçları ve sosyal uyum üzerindeki etkilerinden derin endişe duyuyoruz” dedi.

“Siyasi liderlerin, antisemitizm gibi Müslüman karşıtı nefretin de ülkemizde kabul edilemez olduğuna dair net bir mesaj vermek için konuşacağını” umduğunu ifade etti.

İsrail, Filistinli grup Hamas’ın 7 Ekim’de sınır ötesi saldırısının ardından Gazze Şeridi’ne ölümcül bir saldırı başlattı. Ardından gelen İsrail bombardımanı, kitlesel yıkım ve temel ihtiyaç maddelerinin yokluğu nedeniyle en az 29.313 kişinin ölümüne ve yaklaşık 70.000 kişinin de yaralanmasına yol açtı.

 

 

 

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu