Haber Detayı
31 Temmuz 2020 - Cuma 10:13 Bu haber 407 kez okundu
 
ZAMANI DURDURABİLEN SANAT
ANKARA Haberi
ZAMANI DURDURABİLEN SANAT

Hoşdere Caddesi’nde esnaf, sanatçıların hazırladıkları röprodüksiyon önünde barok dönemi kıyafetler giyerek, İtalyan ressam Baldassare Franceschini’nin 1640 tarihli tablosunu üç boyutlu olarak canlandırdı.

 

 

Nevart Sanat ve Tasarım Akademisi sanatçıları, II. Valterrano takma adıyla 1600’lü yıllarda önemli eserlere imza atan İtalyan ressam Baldassare Franceschini’nin ‘The Trick Of The Wine’ adlı eserini, 7x7 metrelik tuval bezi üzerine röprodüksiyonunu hazırladılar. Cinnah Caddesi’ndeki etkinlikte tabloyu ise esnaf canlandırdı. Tablonun aslına uygun olarak hazırlanan barok kıyafetleri giyen esnaf, sanatçıların şekil verip boyadıkları masa başındaki yerlerini aldı. Resmin, sanatçılar ve esnaf tarafından üç boyutlu olarak canlandırıldığı etkinliği, mahalle sakinleri ve yoldan geçenler de ilgiyle izledi.

 

 

ZAMANI DURDURABİLEN SANAT

 

Etkinliğin ardından röprodüksiyon önünde esnafla birlikte fotoğraf çektiren sanatçılar Bahar Ata, Mehmet Babat, Gilas Coşkun, Ülkü Düger, Nazlı Işık, Çağlar Siper, çalışmaları hakkında şunları söyledi: “Bu eseri İtalya Piti Sarayı’nda gördüğümüzde bizi etkiledi ve aklımıza Hoşdere esnafıyla bunu yapabileceğimizi getirdi. Amacımız sanatın ulaşılabilir olmasını sağlamak ve insanların tepkilerini ölçmekti. Dünyaca zor bir zamandan geçerken sanatın, bunu anlık olarak durdurabileceğini göstermeyi ve sanatsal çalışmalara dikkat çekmeyi amaçladık.

 

 

ÇALIŞMALAR İKİ HAFTA SÜRDÜ


İki haftalık bir emeğin sonucunda bu çalışmayı tamamlamayı başardık. Karakterlerin belirlenmesi, onlarla tek tek görüşmeler, kıyafetlerin hazırlanması tablodaki mekânın oluşturulması için boyanan büyük boyutlu tuval bezi gibi hazırlık sürecinde akademi olarak bizler de heyecanlıydık. Süreç sonunda emeğimizin karşılığını, sanatımıza dikkat çekerek ve yüzlerdeki gülümsemelerden aldık. Farklı etkinliklerle devam etmeyi planlıyoruz.”

Kaynak: Editör:
Etiketler: Nevart Sanat ve Tasarım Akademis,İtalyan ressam, Baldassare Franceschini, The Trick Of The Wine’ adlı eser
Yorumlar
Haber Yazılımı