YKS BAŞVURU İŞLEMİ BAŞLADI; KILAVUZ ERİŞİME AÇILDI
Haber
04 Şubat 2021 - Perşembe 12:26 Bu haber 580 kez okundu
 
YKS BAŞVURU İŞLEMİ BAŞLADI; KILAVUZ ERİŞİME AÇILDI
EĞİTİM Haberi
YKS BAŞVURU İŞLEMİ BAŞLADI; KILAVUZ ERİŞİME AÇILDI

YKS başvuru kılavuzu, ÖSYM’nin internet sitesinde erişime açıldı. Sınava katılacak öğrenciler Aday İşlemleri Sistemi (AİS) üzerinden YKS başvurularını yapabilecek. ÖSYM'nin yayınlandığı YKS kılavuzuna göre TYT, AYT ve YDT oturumlarının hepsine girmek isteyen adaylar 270 lira yatıracak.

 

Üniversite sınavına hazırlanan öğrencilerin heyecanla beklediği YKS başvuruları bugün resmen başladı. YKS oturumları için başvurular 4 Şubat-2 Mart 2021 tarihleri arasında alınacak. YKS başvurusunu bu tarihlerde yapamayan adaylar için “geç başvuru günü” 17-18 Mart olarak belirlendi.

 

Başvurular nereden yapılacak?

ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminde hiçbir kaydı olmayan adaylardan İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü Nüfus Müdürlüklerinden fotoğraflı Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı edinmiş olan adaylar, bir başvuru merkezine gitmeksizin e-Devlet şifreleriyle “e-Devlet Kapısı” uygulaması üzerinden ÖSYM Aday İşlemleri Sistemine kayıt olabilecek.

 

Bu durumdaki adaylar, ÖSYM Aday İşlemleri Sistemine kayıt olduktan sonra MEB e-okul sisteminde de ortaöğretim bilgileri bulunuyor ise bir başvuru merkezine gitmeksizin 2021-YKS başvurularını, başvuru süresi içinde (4 Şubat-2 Mart 2021) bireysel olarak internet aracılığıyla (https://ais.osym.gov.tr) veya ÖSYM Aday İşlemleri Mobil Uygulaması aracılığıyla yapabilecek ve süresi içinde sınav ücretini ödeyerek başvurularını tamamlayabilecek.

 

Hem ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminde kaydı olan hem de İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü Nüfus Müdürlüklerinden fotoğraflı Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı edinen adaylardan, ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminde geçerli veya geçersiz bir fotoğrafı bulunanlar da sistemde geçerli eğitim bilgisi bulunuyor ise bir başvuru merkezine gitmeksizin 2021-YKS başvurularını, sınava başvuru süresi içinde (4 Şubat-2 Mart 2021) bireysel olarak internet aracılığıyla (https://ais.osym.gov.tr) veya ÖSYM Aday İşlemleri Mobil Uygulaması aracılığıyla yapabilecekler ve süresi içinde sınav ücretini ödeyerek başvurularını tamamlayabilecekler. Bu durumdaki adayların ÖSYM Aday İşlemleri Sistemi'ndeki fotoğrafları, sınava başvuru esnasında Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı'ndaki fotoğraflarıyla otomatik olarak güncellenecek.

 

Ücret ne kadar?

 

2021 yılı içerisinde gerçekleştirilecek olan YKS'ye katılmak isteyen adaylar;

Sadece TYT’ye girecek adaylar 90 lira,

TYT ile birlikte AYT veya YDT’den herhangi birine girmek isteyen adaylar 180 lira,

TYT, AYT ve YDT’nin tümüne girmek isteyen adaylar ise 270 lira yatıracaklardır.

 

 

HES Kodu uyarısı

Tüm adayların, sınava başvuru işlemi yapmadan önce HES kodunu edinmiş olmaları gerekiyor..

Adaylar, HES kodunun nasıl edinileceği bilgisine Sağlık Bakanlığı'nın https://hayatevesigar.saglik.gov.tr internet adresinden ulaşabiliyor. Adaylar, sahip olduğu HES kodunun ÖSYM sistemine kaydını ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminde (https://ais.osym.gov.tr) “PROFİLİM” alanında bulunan “HES KODU BİLGİLERİM” sayfasından yapacak. Bu sınav için kullanılacak olan HES kodunun geçerlilik bitiş tarihinin, bu sınavın yapılacağı gün veya daha ileri tarihli olması gerekiyor.

Kaynak: Editör:
Etiketler: YKS ,TYT, AYT ,YDT , sondakika,dakikasın,ankara-son-dakika
Yorumlar
Haber Yazılımı