Yerli Üretimin Her Alanda Geliştirilmesi Gerekiyor

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz: Yerli Üretimin Her Alanda Geliştirilmesi Gerekiyor

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Ankara’da ‘2023 Yılı Tarımsal Üretici Temsilcileri İstişare Toplantısı’nda sektörde yürütülen çalışmalara dair açıklamalarda bulundu.

İlaç Konusunda Ülkemiz Belli Bir Yere Geldi

Yerli aşı üretiminde ilerleyen günlerde birtakım çalışmalar ortaya konacağını dile getiren Yılmaz, “İnsan sağlığı, bitki sağlığı ve hayvan sağlığının aslında birbirleri ile bir bütünlük arz ettiğini, aralarında etkileşim olduğunu arkadaşlarımız gayet güzel anlattılar. Sağlıklı beslenemeyen insanların sağlıklı olması beklenemez. Hayvan sağlığı, bitki sağlığı ve insan sağlığı birbiri ile ilişkili. Bu çerçevede yapılması gerekenler arasında, aşı ve ilaç konuları yine gündemimize geldi. İlaç konusunda ülkemizin artık belli bir yere geldiğini, kendine yeter halde olduğunu daha fazla ar-ge, ruhsatlandırma gibi çalışmalarla, ihracatla güçlenmesi gerektiği üzerinde duruldu. Bir taraftan da aşı konusunda kendi aşımızı üretme meselesi tartışıldı. Kanatlılar başta olmak üzere belli alanlarda kendi aşılarımızı geliştirme noktasında Tarım Bakanlığı’mız ve Strateji Bütçe Başkanlığı’nın birlikte bir çalışma yapma iradesi ifade edildi sektörün beklentisine dönük. Bu anlamda önemli bir inisiyatifin önümüzdeki günlerde ortaya konacağını ifade edebiliriz” açıklamasında bulundu.

“Ölçemediğimiz Şeyi Yönetemeyiz”

Tarım alanında yapılan çalışmaların devam etmesi gerektiğini söyleyen Yılmaz, “Kayıt dışılıkla mücadele konusu; istihdam başta olmak üzere, tarımdaki istihdamın kayıtlı bir şekilde yapılması başta olmak üzere kayıt dışılıkla mücadele ve tarımsal istatistiklerimizin kalitesini artırma; yine tarımda envanter çalışmaları gerçekleştirme konuları gündemimizi yine işgal etti. Bu çerçevede, ölçemediğimiz şeyi yönetemeyiz anlayışının altının çizilmesi gerekiyor. Tarım alanında son 20 yılda istatistik alanında çok önemli çalışmalar yapıldı. Ama geldiğimiz noktada daha ileri adımlar atmamız gerekiyor. Çok daha üst düzeyde istatistikler üretmemiz gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Sahte Ürünlerle Mücadelede Sektör ile Kamu İş Birliği Önemli

Gıda güvenliğinin sağlanması için sektör ile kamu arasında iş birliği olması gerektiğini belirten Yılmaz, “Sahte ürünlerle mücadele, gıda güvenliği, denetimlerin çok daha güçlü hale gelmesi ile bir başlık olarak ön plana çıkıyor. Bu konularda sektörle kamunun iş birliği içinde yanlış yapanlara karşı, halkın sağlığını tehdit edenlere karşı ve daha yüksek maliyetlerle bu işlerin rekabeti de bozarak yürütülmesine engel olmamız gerekiyor. Bunlar yapılırken bir taraftan da bilgi kirliliğine de yol açmadan yapılması hususu önemli. Bu anlamda medyayla sektörün etkileşimi de kıymetli bir alan. Bazen yetkinliği olmayan insanların halkı da tedirgin edecek şekilde, sağlıklı bilgilere dayanmadan bu alanda yaptıkları açıklamalar yerine bilimsel kurulların, yetkin insanların bu alanda söz söylemesinin kamu düzeni açısından, halk sağlığı açısından önemi üzerinde de duruldu” diye konuştu.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu