YEREL YÖNETİMLER VE KATILIMCI YÖNETİM TOPLANTISI

YEREL YÖNETİMLER VE KATILIMCI YÖNETİM

Yerel Yönetimlerin nabzının tutulduğu  youtube/Özelkalem Programı  ‘Katılımcı Yönetim’ Gündemi İle Bir Toplantı Yaptı.

Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi İksadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Kemal Görmez, Ankara Kent Konseyi Başkanı Halil İbrahim Yılmaz, Türkiye Kent Konseyleri Birliği (TKKB) Yönetim Kurulu Üyesi Zeynep Özbaş Arıkan, Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç’in konuşmacı olarak katıldığı, Merkez Valisi Yusuf Erbay’ın ise moderatörlüğü üstlendiği oturumda yerel yönetimde katılımcılık konusu masaya yatırıldı.

 

Toplantıda Ankara Kent Konseyinin 1. Yılında başlangıçtan bu güne yaşananlara değinen yılmaz, “Biz Kent Konseyi yasasını, ‘yerel seçimlerden sonra yasal olarak 3 ay içerisinde toplanır’ tanımı gereğince toplamaya kalktığımız zaman aslında uygulanabilir bir yasa olmadığını gördük. Yani mevcut yasa  büyükşehir ölçeğinde sürdürülebilir değil. Ankara’da gerçek bir katılımda kanunda tanımlanan bileşenlerin davetiyle bir Kent Konseyi oluşturmaya kalktığınız zaman 23 bine yakın muhatabımız oluştu. Sadece 1457 muhtarımız var. Neye göre muhtarları seçeceğimiz tanımlanmamış.

Ankara’daki en büyük avantajımız…

“Ankara’daki en büyük avantajımız, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanımız ortak aklın itirazına açık olduğunu söylediği için biz daha çok emek verme ihtiyacı duyduk. Ama ilgili kanun o kadar etkisiz kılıyor ki bizi’’, diyerek sözlerine devam eden Yılmaz, ‘‘sürdürülebilir kalkınma, ortak akıl, yerellik, hemşehrilik hukuku, sivil toplumun geliştirilmesi, kaynakların etkili ve verimli kullanılması, denetlenmes gibi tanımlamaların olduğu yönetmeliğin içinde çok tatlı cümleler var. Fakat muhatapların alan açtığı kadar uygulanabilir. Kamu hizmetinin sadece yüzde 18’inin yerel yönetimler sağlıyor. Bu sistem kusursuz işlese bile yüzde 18’ine dokunabiliyorsunuz. Bu durumda katılımcılıktan söz etmemiz çok zor” ifadelerini kullandı.

Kent Konseyinin 1. Yılında, sürekli siyasetin tedirginliğini gidermeye çalıştıklarını ifade eden Yılmaz, “Ankara’da Kent Konseyi’ne çok itibar eden bir belediye başkanımız var, Ankara bütün üniversitelerin, OSB’lerin, kentin bütün bileşenlerinin yer aldığı bir konsey olduğumuz için muhatap alınma şansına sahibiz. Birinci yılda katılımcılığın korkulacak bir şey olmadığını anlatmaya çalıştık. İkinci yılda katkı yapmaya başlayacağız dedi.

 

 “Ankara geçmişte, talihsiz bir şekilde kamplaşmaların da merkezi konumunda olduğu için katılımcılığa çok daha fazla ihtiyacı var” diyen Yılmaz, şu anki dönemde kendilerine kulak kabartan bir belediye başkanı olduğu için şanslı olduklarını da sözlerine ekledi.

 

Toplantıyı izlemek için : https://www.youtube.com/watch?v=CmIvlk1iehI

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu