UKRAYNA BÜYÜKELÇİSİ BODNAR, ATO’DA

Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Ukrayna ziyareti sırasında, Erdoğan ve Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy huzurunda, Ukrayna’nın yeniden inşasına ilişkin anlaşma imzalandığını belirterek, “Ukrayna’nın yeniden imar ve onarımı ile ilgili Türkiye üzerine düşeni yapma gayretinde olacaktır” dedi. 

 

Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Vasyl Bodnar, ATO Başkanı Baran’ı makamında ziyaret etti. ATO Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Murat Ülkü Karakuş’un da yer aldığı ziyarette konuşan Büyükelçi Bodnar, Ukrayna-Rusya savaşının etkilerine rağmen ekonomi cephesinde faaliyetlerin devam ettiğini belirterek, Türkiye-Ukrayna Ekonomik İş Forumu’nu Ankara’da düzenlemeyi önerdi. Büyükelçi Bodnar, “Bölgeler bazında çalışmalar yapıyoruz. 1,5 ay önce Konya’da bir forum yaptık, ondan önce de Afyonkarahisar’da. Ankara’da da, Ankara Ticaret Odası ile forum düzenlemek istiyoruz. Ukrayna’nın yeniden inşasına ihtiyaç var. İnşaattan insani yardıma kadar iş birliği teklif ediyoruz” dedi.

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Ukrayna ziyareti sırasında Ukrayna’nın onarımıyla ilgili bir anlaşma imzalandığını hatırlatan Büyükelçi Bodnar, “Bu anlaşma Türk şirketleri için imkânlar ortaya koyuyor” diye konuştu. Organize Sanayi Bölgeleri konusunda da Türkiye’nin tecrübelerinden yararlanmak istediklerini bildiren Büyükelçi, “Savaşın devam etmesine rağmen bizim işlerimiz de devam ediyor” dedi.

 

Tahıl koridorunun çalıştığını kaydeden Bodnar, savaş nedeniyle sekteye uğrayan Ukrayna-Türkiye arasındaki ticari ilişkileri yeniden başlatmak istediklerini söyledi. Savaş sırasında Türkiye’nin desteğini hissettiklerini belirten Büyükelçi, “Türkiye’den Türk Kızılayı ve başka kurumlar tarafından 120 tır insani yardım gönderildi, bu çok büyük rakam” diye konuştu. 

 

 

İŞ FORUMU YAPARAK SEKTÖRLERİ BİR ARAYA GETİREBİLİRİZ

ATO Başkanı Baran da ziyarette yaptığı konuşmada, Türkiye ile Ukrayna arasında ticari ilişkilerin savaştan önce geldiği aşamaya değinerek, 7 milyar dolar düzeyinde bir dış ticaret hacmine ulaşıldığını hatırlattı. Baran, “Bu savaşın bir an önce sona ermesini istiyoruz” dedi. Türkiye’nin insani yardım konularında Ukrayna’nın yanında yer aldığını kaydeden Baran, gıda arz güvenliğini sağlamak için tahıl koridoru oluşturulması konusunda görev alan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çatışmaların diplomatik yolla sona ermesi için de rol üstlendiğini söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Ukrayna ziyareti sırasında, Erdoğan ve Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy’in huzurunda Ukrayna’nın yeniden inşasına ilişkin anlaşma imzalandığını belirterek, “Ukrayna’nın yeniden imar ve onarımı ile ilgili Türkiye üzerine düşeni yapma gayretinde olacaktır” dedi. 

 

Baran, Büyükelçi Bodnar’ın bölgesel işbirliği forumu önerisine de sıcak baktıklarını belirterek, “İş forumu yaparak, sektörleri bir araya getirebilir, işbirliğimizi nasıl geliştirebileceğimizi ele alabiliriz” diye konuştu.

 

Savaş öncesinde Türkiye’den 6 ayrı Ukrayna şehrine uçuş olduğunu kaydeden Baran, ilerleyen dönemde Ankara-Ukrayna arasındaki direkt uçuş sayısının artması yönünde çalışma yapacaklarını söyledi. Büyükelçi Bodnar da uçuş sayısını 12’ye çıkartmayı planladıklarını belirterek bunlar arasında Ankara’ya direkt uçuş olabileceğini bildirdi.

 

Ziyarette Ankara ekonomisi hakkında da bilgi veren Baran, Dünya Savunma Sanayi’nin en büyük 100 şirketinin arasında yer alan üç şirketin merkezinin Ankara olduğunu kaydetti. Baran, Başkent’in ticaret ve sanayinin yanı sıra sağlık turizmi başta olmak üzere turizm alanında da gelişme kaydettiğini anlattı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu