Türkiye Kent Konseyler Birliği ve Ankara Kent Konseyi Başkanı Halil İbrahim Yılmaz’dan bayram mesajı

Türkiye Kent Konseyler Birliği ve Ankara Kent Konseyi Başkanı Halil İbrahim Yılmaz, Ramazan Bayramı dolayısıyla yayınladığı mesajında, “Yaşanan afetle birlikte toplumsal yorgunluk içinde olsak da yaşama sevincimiz ve yarına dair umutlu arzumuz bizleri iyileştirecektir” dedi.

Türkiye Kent Konseyleri Birliği (TKKB) ve Ankara Kent Konseyi (AKK) Yürütme Kurulu Başkanı Halil İbrahim Yılmaz, yayımladığı Ramazan Bayramı mesajında, Türkiye’nin son döneminde yıkıcı depremlerin ülkenin tamamında toplumsal yorgunluğa sebep olduğunu bu yüzden buruk fakat umudu elden bırakmayan bir hissiyatla mübarek ayı tamamlandığını dile getirdi. Dayanışmanın daha da artırılması gerektiğini söyleyen Yılmaz, toplumun bugüne dair yaşam sevincini yarına uzanan umut deneyimini tekrardan yeşertmek için 100 yıl önce olduğu gibi bugünde aynı gücün kendilerinde bulunduğuna vurgu yaptı.

‘ENKAZA OMUZ VERDİK’

Cumhuriyet’in 100’üncü yılında Kent Konseylerinin başkentin liderliğinde yeni bir sürece başladığını belirten Yılmaz, mesajında şu ifadelere yer verdi;

“Cumhuriyetimizin 100’ücü yılını büyük coşkuyla kutlamaya hazırlandığımız 2023’e bedenimizi ve ruhlarımızı sarsan bir afetle başladık. Yaşadığımız coğrafyada gerçekleşmiş en yıkıcı depremlerden biri olan ve 11 ilde yaklaşık 15 milyon vatandaşımızı doğrudan 86 milyonu ise dolaylı etkileyen Kahramanmaraş merkezli deprem fırtınasının üzerinden iki aydan fazla zaman geçti. Hala bir yanımız yaraya merhem olmak için çaba içerisinde ve son enkaz kalkana dek esas duruşta olacağız. Yaşanan afetle birlikte toplumsal yorgunluk içinde olsak da yaşama sevincimiz ve yarına dair umutlu arzumuz bizleri iyileştirecektir.Yaraların sarılması zaman alacak farkındayız fakat hep birlikte bu enkaza omuz verdik. O yüzden yaraların sarılıp iyileşmesinden yana ümitliyiz”

‘İYİLEŞMEK VE YENİDEN AYAĞA KALKMAK İÇİN’

Depremin ardından hızla reaksiyon alan Türkiye Kent Konseyleri Birliği ve Ankara Kent Konseyi’nin özellikle gençlerin yenilikçi, ihtiyaç odaklı büyük özverisiyle tüm başkenti dayanışmaya davet ettiklerini ifade eden Yılmaz, “Depremin şok döneminde acil ihtiyaçları karşılanması için kurulan afet koordinasyon merkezinde hazırlanan yardım paketlerini bölgeye ulaştırdık. İyileşmek ve yeniden ayağa kalkmak için sürdürülebilir ve bilimsel yaklaşımla“Türkiye’de Deprem Gerçeği ve Kriz Yönetimi” gündemiyle konuşmaktan çok harekete geçmenin önemli olduğunu hatırlatmak için bir araya geldik. Bu buluşmada Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın yanı sıra depremden etkilenen ve yardıma koşan belediye başkanları, sivil toplum kuruluşları, büyükelçiler, Kent Konseyleri Başkanları, meclis ve çalışma grupları ve yürütme kurulu üyeleri yer aldı” ifadelerini kullandı.

‘NEFES ALACAK ALANLAR İNŞA ETMEK İÇİN AHLAKİ DÖNÜŞÜM’

Hem mekânsal hem toplumsal nefes alacak alanlar inşa etmek için programda 6 Şubat’taki felaketin saati olan 04.17’ye atıfla “4 dakika 17 saniyelik” konuşmalar yapıldığını hatırlatan Yılmaz, şöyle dedi:

“Katılımcı kültürün felaketler önüne çekilen iyilik bendi olabileceğini biz o günde gördük. Biz bir de ne gördük; kentsel dönüşümden önce ahlaki dönüşümü tamamlamamız gerektiğini gördük. Çünkü beynimizdeki enkazı kaldırmadan, depremin enkazını kaldıramayacağımızı anladık. Biz dayanışmanın ve beraberliğin zayıfladığı her dönemde faturasını çok acı bir şekilde ödedik. Her birimizin hepimiz için gayret içinde olacağı dayanışma ekosistemleri hep beraber inşa edeceğiz. Beraber bir yaşam inşa edebilmek için bir araya geldik. Bu birliktelikte enkaz altında kalan kentlerimiz için acil uygulanması gereken birbiri ile bağlantılı bütüncül 26 maddelik bir öneri metnini kamuoyu ile paylaştık”

‘EMEK VERENLERE TEŞEKKÜR EDİYORUM’

Ramazan ayının başlamasıyla hem bölgenin ekonomik enkazını kaldırmak hem de Ankara’da depremden etkilenen misafirler için Hatay Kadın Kooperatifleri ve yerel üreticilerle yaptıkları iş birliği sonucu Ramazan kolileri hazırladıklarını ifade eden Yılmaz, “Peygamber Efendimizin buyurduğu gibi “Komşusu açken tok yatan bizden değildir” anlayışı ile “Hatay’daki Üretici Komşunuzdan Sizin İçin” diye not düştüğümüz yardım kolilerini ihtiyaç sahiplerine ulaştırdık. Ankara Büyükşehir Belediyemizin öncülüğünde önce başkentte depremden etkilenen esnaf için düzenlenen dayanışma günlerine katıldık ardından 75.’si düzenlenen “Türkiye Jeoloji Kurultayı” ile bilimin ışığında uzmanların ısrarla dinlenmesi gerektiğini hatırlattık. Türkiye Kent Konseyleri Birliği’nin 13 yıllık birikimi, ilklerin kenti Ankara’nın öncü kimliği ile yapılan her çalışmaya katkı sunan, emek verenlere teşekkür ediyorum. Aziz milletimizin Mübarek Ramazan Bayramı’nı kalbi duygularımla kutluyorum” ifadeleri ile mesajını noktaladı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu