Trabzon’da Sümela Manastırı’nda 10. Ayin Yapıldı

Trabzon’da Sümela Manastırı’nda 10. Ayin Yapıldı

TRABZON/Emrah PAÇA – BHA

Maçka ilçesi Altındere Vadisi’nde bulunan tarihi Sümela Manastırı’nda Ortodoks Hristiyanlarca ‘Meryem Ana’nın göğe yükseliş günü’ olarak kabul edilen ve kutsal sayılan 15 Ağustos tarihinde gerçekleştirilen ayine sınırlı sayıda yaklaşık 350 kişi katıldı.

Çeşitli ülkelerden din adamlarının katılığı ayini Fener Rum Patriği Bartholomeos yönetti. İlk olarak katılanları selamlamayla başlayan ayin, ilahiler eşliğinde devam ederek yaklaşık 1,5 saat sürdü.

Öte yandan ayine Trabzonspor’un Yunan futbolcuları Anastasios Bakasetas ve Dimitris Kourbelis’te katıldı.

“Trabzon Halkı İçin De Dua Ettik”

Ayinde konuşma yapan Bartholomeos,Trabzon’a her gelişimizde sizlerin sevgisine mazhar oluyoruz. Bu sevgi ve ilgi bizleri çok mutlu ediyor. Bizim için kutsal olan bugünde yaptığımız ayinde sevgili Trabzon halkı için de dua ettik.” dedi.

Konuşmasında Rusya ve Ukrayna savaşına da değinen Bartholomeos, “Kuzeydeki komşularımız Rusya ve Ukrayna arasındaki savaşın sulh yoluna varması için dua ettik. Artık annelerin, eşlerin gözlerindeki yaşlar dinsin, çocuklar perişan olmasın. Gencecik insanlar hayatlarını kaybetmesin. Barış ortamının yeniden sağlanması en büyük ve öncelikli dileğimizdir. Şehitlerimiz de bugün dualarımızdaydı.” ifadelerini kullandı.

Bartholomeos şunları söyledi;

“Bu sene, 10’uncu kez tarihi Sümela Manastırı’nda, Kuran-ı Kerim’de adına sure olan, ortak değerimiz Meryem Anamızı anıyoruz, 88 yıl sonra ilk ayinimizi 2010 yılında yapmıştık. O seneki konuşmamızda, Sümela Manastırı’nı gönülden seven ve destek veren Osmanlı padişahlarından bahsetmiş ve onların ruhuna dua etmiştik. Bugün bir kez daha onlar için de dua ettik.

Son 10 yıldır bu tarihi manastırda ayin yönetmekten büyük onur duymanın yanı sıra, manevi hazzını da yaşıyoruz. Başta Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Sayın Tayyip Erdoğan olmak üzere, burada olmamıza yardımcı olan Sayın İçişleri Bakanımız ve Sayın Kültür ve Turizm Bakanımız, Sayın Vali Beye ve yerel yöneticilere şükranlarımızı ifade ederiz. Ziyaretimizde gerekli tedbirleri alan emniyet teşkilatı mensuplarına teşekkür ederiz. Bugün onlar için de dua ettik.

Bugünkü dualarımızda, merhum Drama Metropoliti Pavlos da vardı. Kendisinin memleketi Trabzon’a olan sevgisi o kadar büyüktü ki, bu sevgiyi ve ilgiyi bize ve patrikhanemize de aşıladı. Merhum Metropolit Pavlos’un temelini attığı bu sevgiyi ise, siz kıymetli Trabzonluların bizlere olan alakası daha da büyüttü. Trabzon’a her gelişimizde sizlerin sevgisine mazhar oluyoruz. Bu sevgi ve ilgi bizleri çok mutlu ediyor. Bizim için kutsal olan bugünde yaptığımız ayinde sevgili Trabzon halkı için de dua ettik.

Ve elbette spor tarihinde başarılar yazmaya devam eden Trabzonspor’un galibiyetlerini de takdirle takip ediyoruz ve başarılarının devamını diliyoruz.

Bugünkü ayinimizde bir kez daha dünya barışı için Yüce Allah’a yakarırken, bu güzel Karadeniz’in etrafında toplanan tüm ülkelerin selametini diledik, Kuzeydeki komşularımız Rusya ve Ukrayna arasındaki savaşın sulh yoluna varması için dua ettik. Artık annelerin, eşlerin gözlerindeki yaşlar dinsin, çocuklar perişan olmasın. Gencecik insanlar hayatlarını kaybetmesin. Barış ortamının yeniden sağlanması en büyük ve öncelikli dileğimizdir. Şehitlerimiz de bugün dualarımızdaydı.”

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu