Trabzon Büyükşehir Belediyesi ile Hizmet İş Arasında İmzalar Atıldı

Emrah Paça – Trabzon

Trabzon Büyükşehir Belediyesi ile Hizmet İş Arasında İmzalar Atıldı

Trabzon Büyükşehir Belediyesi ve Hak-İş Konfederasyonuna bağlı Hizmet İş Sendikası arasında toplu iş sözleşmesi imza töreni yapıldı.

Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu ve Hak-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Mahmut Arslan tarafından imzalanan sözleşme kapsamında Büyükşehir Belediyesi ve TİSKİ’de çalışan toplam 2381 işçiye 2024 yılı sonuna kadar yüzde 61 oranında zam yapıldı. Başkan Zorluoğlu ayrıca Ramazan Bayramı’nda 4, Kurban Bayramı’nda 8 yevmiye olmak üzere toplam 12 yevmiye ikramiye verileceğini müjdeledi. Toplu iş sözleşme törenine yoğun ilgi gösteren belediye işçileri, verilen zam oranı nedeniyle Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu’na teşekkür ettiler.

Trabzon Büyükşehir Belediyesi ve Hak-İş Konfederasyonuna bağlı Hizmet İş Sendikası arasında toplu iş sözleşmesi imzalandı. Büyükşehir Belediyesi toplantı salonunda gerçekleştirilen ve işçilerin de yoğun ilgi gösterdiği sözleşme imza töreninde Trabel A.Ş., Turkuaz A.Ş., Trabitaş, TULAŞ, Kent A.Ş. ve TRABSU A.Ş.’de görev yapan toplam 2381 işçiye yüzde 61 oranında zam yapıldı. Törene Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Vekili Süleyman Gün, Şirket Genel Müdürleri, Hizmet İş Sendikası Trabzon Şube Başkanı Şevket Çelik ve daire başkanları katıldı.

YÜZDE 23’ÜN ÜZERİNDE REFAH PAYI

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, imza töreninde yaptığı açıklamada, “Sözleşme kapsamında 6 şirketimizde toplam 2381 çalışanımız var. Sözleşme süremiz 18 sekiz ay. Sözleşme hükümleri gereği 6 ayda bir arkadaşlarımızla bir araya geleceğiz. Belediyemizin imkânları, işçimizin beklentileri değerlendirilecek ve 6 ayda bir bu sözleşmeyi bir anlamda revize etmiş olacağız. Sözleşmenin geçerli olduğu tarihteki enflasyon oranı geçen yazdan bu yaza kadar yüzde 38 civarında çıkmıştı. Ancak ekonomik imkânlarımızı, belediyemizin olanaklarını maksimum zorlamak suretiyle biz enflasyonun epey üzerinde bir zam yapmaya karar verdik. Elbette ekonomik şartları, geçim şartlarını biliyoruz. Dolayısıyla bu sözleşmede tüm şirketlerimizdeki personelimize, enflasyonun üzerinde bir refah payı olarak yüzde 61 oranında ücret artışı yapmaya karar verdik. Bu enflasyonun yaklaşık yüzde 23 üzerinde bir refah payı anlamına geliyor” dedi.

ARALIK AYINDA YENİDEN BİR ARAYA GELECEĞİZ

Aralık ayı sonunda yeniden bir araya gelineceğini de belirten Başkan Zorluoğlu, “Ortaya çıkacak Türkiye’nin genel ekonomik durumuna ve belediyemizin ekonomik imkânlarına göre 4.5 yıldır yaptığımız gibi yine bütün gücümüzle çalışanımızın yanında olacak şekilde bir hareket tarzıyla ocak ayında yevmiyeleri ve toplam ücretleri değerlendirmiş olacağız. Bu manada işçimizin en düşük ücreti 18 bin liranın üzerine çıkmış oluyor. Tabii sorumluluk vesaire gibi hususlarla ve diğer yardımlarda ortalama daha da yükselmiş oluyor” ifadelerini kullandı.

GÖNLÜM HER ZAMAN İŞÇİDEN YANA

Gönlünün her zaman işçiden yana olduğunu da dile getiren Başkan Zorluoğlu, “Çalışanımızın mutlu olması demek bizim buradaki hizmetlerimizin daha kaliteli daha hızlı ve daha verimli bir şekilde yerine getirilmesi demek. Çalışanlarımızın yüzünün gülmesi, işlere, hizmetlere çok olumlu yansıyor. Bu çerçeveden bakıyoruz ama diğer taraftan da ekonomik anlamda şu anda biz de Büyükşehir Belediye olarak arzu ettiğimiz ferahlıkta değiliz. İnşallah aklımızdaki projeleri önümüzdeki birkaç ay içerisinde hayata geçirdiğimizde yıl sonuna doğru bir miktar daha rahatlamış olacağız. İmkânlarımız arttıkça işçilerimizin de bu imkânlardan daha fazla faydalanmasına olanak sağlayacağız.

İKİ TARAF DEĞİL AİLEYİZ

Sendika ile iki ayrı taraf olmadıklarını da vurgulayan Başkan Zorluoğlu, “Biz neticede iki taraf değiliz. Esasında bir bütün aileyiz. Tıpkı normal bir aile gibi, aile bütçesi var. Bu bütçeyi mümkün oldukça herkese en optimal ölçekte dağıtmaya çalışıyoruz. Geldiğimiz noktada yevmiyelerde artış yaparak, yevmiyeleri eşitlemek ve bunların üzerine başka bazı sosyal imkânlar vermek suretiyle 1 Temmuz 2023- 31 Aralık 2024 arasındaki bu sözleşmeyi beraber imzalayacağız. Ben Hak-İş Genel Başkanımıza bu süreçte bizlere ve işçilerimize verdiği destek nedeniyle çok çok teşekkür ediyorum. Yine belediyemizdeki temsilcilerine Şevket Bey başta olmak üzere bu müzakere sürecindeki yapıcı ve olumlu yaklaşımları nedeniyle çok teşekkür ediyorum. Bu sözleşmemiz hem işçilerimiz hem belediyemiz hem de şehrimiz için hayırlı uğurlu olsun” dedi.

ARSLAN: ZORLUOĞLU’NDA “İNSANI YAŞAT Kİ DEVLET YAŞASIN” YAKLAŞIMINI GÖRÜYORUM
Hak-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Mahmut Arslan ise “Sayın Başkanımızın açıklamalarının ne anlama geldiğinin farkındayız. Kendisi de çocukluğundan itibaren hayata tutunmak için büyük bir mücadele içesinde olan, ama hep emek alın teri içerisinde bulunmuş, şu anda da Belediyenin Sayın Başkanı olarak emeğin ne olduğunu bilen birisi. Ülkemizin yaşadığı olağanüstü dönem var. Bu olağanüstü dönemin getirdiği ciddi faturalar var. Bu sadece Trabzon’a has bir şey değil. Ülkemizin her yerinde hatta dünyada da yüksek enflasyon ve onun getirdiği ciddi krizler yaşanıyor. Bütün bu sorunlarla mücadele ederken çalışanımızı mutlu etmemiz gerekiyor. Şeyh Edebali’ye atfedilen “İnsanı yaşat ki devlet yaşasın” yaklaşımını Sayın Başkanımızda görüyorum. Van’da hem Vali hem Belediye Başkanlığı yaparken gerçekten çok önemli hizmetlere ve toplu sözleşmelere imza attık. Murat Bey’in samimiyetine, gayretine, çabasına gerçekten inanıyorum” diye konuştu.

İŞÇİLERDEN BAŞKAN ZORLUOĞLU’NA TEŞEKKÜR

Açıklamaların ardından Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu ve Hak-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Mahmut Arslan arasında toplu iş sözleşmesi imzalandı. Törene katılan işçiler, enflasyonun üzerinde yaptığı artış nedeniyle Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu’na teşekkür ettiler. Toplu iş sözleşmesi toplantısı, Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu ve işçilerin günün anısına fotoğraf çektirmesinin ardından sona erdi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu