Haber Detayı
25 Şubat 2020 - Salı 11:48 Bu haber 250 kez okundu
 
'TOPLUM DİRENCİ YÜKSELTİLİYOR'
STK Haberi
 'TOPLUM DİRENCİ YÜKSELTİLİYOR'

İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) gönüllüsü olmak için 8 ayda Türkiye genelinde 102 bin kişi başvuru yaptı.

2019'un temmuz ayında ‘Afetlere Hazırlık Yılı’ ile AFAD gönüllülük sistemi uygulamaya alındı. AFAD gönüllüsü aday sayısı, sistemin kamuoyuna duyurulduğu günden bu yana 102 bin kişiye ulaştı. İstanbul 12 bin 480 kişiyle gönüllü sayısında ilk sırada yer alırken bu kenti 4 bin 108 kişiyle Ankara, 2 bin 5 kişiyle İzmir takip etti.

Gönüllülük sistemine başvurular e-Devlet üzerinden alınıyor. Başvuru yapan kişiler SMS ve e-mail yoluyla gonullu.afad.gov.tr portalına yönlendiriliyor. Adaylar, gönüllülük sistemi kapsamındaki eğitim, faaliyet ve görevleri gönüllülük portalı üzerinden takip edebiliyor. AFAD Gönüllü Eğitim Programı, çevrimiçi eğitimler, yüz yüze eğitimler ve saha eğitimlerinden oluşuyor.

Gönüllüler, afet ve acil durum öncesinde, sırasında ve sonrasında görev alacak şekilde, yetkinlikleri ve aldıkları eğitime göre üç ayrı seviyede sınıflandırılıyor. 

TOPLUM DİRENCİ YÜKSELTİLİYOR

Temel AFAD Gönüllüsü Eğitim Programı, Destek AFAD Gönüllüsü Eğitim Programı ve Uzman AFAD Gönüllüsü Eğitim Programı ile seviye seviye AFAD gönüllülerinin eğitilerek afet farkındalığının artırılması, afet ve acil durumlar karşısında toplum direncinin yükseltilmesi hedefleniyor. Gönüllülere, sertifikasyon seviyelerine göre profesyonel AFAD ekipleriyle saha çalışmalarına katılabilme imkânı da tanınıyor.

.

Kaynak: Editör: Nihal BARIŞ
Etiketler: , 'TOPLUM, DİRENCİ, YÜKSELTİLİYOR',
Yorumlar
Haber Yazılımı