Tatilciler yedi renkli gölde serinliyor

Tatilciler yedi renkli gölde serinliyor

Isparta-BHA

Yedi renkli göl olarak bilinen Eğirdir gölü son zamanlarda su çekilmesiyle sürekli gündeme geliyor. Etrafında yüzmeye müsait 3 plajı bulunan Eğirdir gölü, bu bayram tatilinde de ziyaretçi akınına uğrayor. Sarıidris plajı etrafında piknik yapan vatandaşlar serinlemek içinde çekilen gölün suyuna girerek tatilini yapıyor.

‘Yedi renkli göl’ olarak bilinen, küresel ısınmaya bağlı olarak son yıllarda kuraklık ve bunun yanında kirlilik problemleri yaşayan Eğirdir Gölü’nün su seviyesindeki düşüş devam ediyor.

Eğirdir ve Kovada Gölü Çevre Koruma Birliğince (EKO-BİR) 40 gün önce 914,82 metre olarak ölçülen su seviyesinin bugün yapılan ölçümlerde 914,80 santimetre olduğu görüldü. Eğirdir Gölü’nden tarımsal sulamanın yanı sıra kent merkezine de içme suyu ihtiyacı için su alımı yapılıyor.

6 santim daha düşerse su kullanılmayacak 

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığının Eğirdir Gölü’nü koruma özel hükümlerine göre su seviyesinin şu an ölçülen seviyesinden 6 santimetre daha düşmesi halinde gölden hiçbir şekilde su kullanımı yapılmayacak.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu