STRATEJİ VE BÜTÇE BAŞKANI AĞBAL ASO 2. OSB’Yİ ZİYARET ETTİ

Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanı Naci Ağbal, ASO 2. OSB’yi ziyaret ederek sanayicilerle biraraya geldi, bazı üretim tesislerinde incelemelerde bulundu.

ASO 2. OSB Yönetim Kurulu Başkanı Seyit Ardıç’ın ev sahipliği yaptığı ziyarete ASO Başkanı Nurettin Özdebir, Bölge Yönetim Kurulu üyeleri ve sanayiciler katıldı. Önce OSB Toplantı salonunda sanayicilere hitap eden Ağbal ardından soruları yanıtladı daha sonra iki sanayi işletmesini ziyaret etti ve işçilerle birlikte öğle yemeği yedi.

Toplantının açış konuşmasını yapan ASO 2. OSB Yönetim Kurulu Başkanı Seyit Ardıç bölgeyle ilgili bilgi verdi. Bölgede 314 sanayi parselinin bulunduğunu belirten Ardıç, 100 civarında firmanın üretimde, bir o kadar firmanın da üst yapı aşamasında olduğunu belirtti. Ardıç, 2004 yılında altyapı temeli atılan bölgenin bu güne kadar güncellenmiş rakamlarla 600 milyon lira civarında tutan  altyapı masraflarının tamamının herhangi bir kredi kullanılmadan bölgede yer alan sanayicilerin özkaynaklarıyla  karşılandığına dikkat çekti.

Konuşmasında Ankara sanayisi ile ilgili bilgi de veren Ardıç,   Ankara’da 13 OSB’nin bulunduğunu belirterek, “Türkiye’nin 500 sanayi kuruluşu içinde 32 firma Ankara’dadır. İlk 1000 ihracatçı firma arasında da 44 firmamız var. Ankara 82 Ar-Ge Merkezi, 20 Tasarım Merkezi ve 7 Teknoloji Geliştirme Bölgesi’yle ileri teknoloji yatırımlarının yüzde 20’sine   ev sahipliği yapmaktadır.  Ankara Sanayi Odası’ndan aldığımız güçle birlikte  Başkentin sanayisinden, sanayinin başkentine vizyonuyla çalışıyoruz.” ifadesini kullandı.

ASO Başkanı Nurettin Özdebir de Çin’deki koronavirüs salgınının sanayicileri etkilediğini, tedarikte zorlanmaya başladıklarını ifade etti.

Dünyanın neresinden mal alınırsa alınsın işin bir ucunun Çin’e uzandığını vurgulayan Özdebir, “Bu olay sanayicimizi hem ihracat hem ithalat yönünden ne kadar etkileyecek? Bunu bilmek istiyoruz. Bununla ilgili anket çalışması yapıyoruz. Bu virüs olayı biraz daha devam ederse dünyanın global büyümesini önemli ölçüde etkileyecek.” diye konuştu.

Özdebir, OSB’lerde güneş enerjisi yatırımlarının artması için OSB’nin tamamına yönelik bir destek mekanızması kurulması önerisinde de bulundu.

Strateji ve Bütçe Başkanı Naci Ağbal da Devlet ve sanayicilerin ele ele vermesiyle zorlukların üstesinden gelinebileceğini dile getirerek, “Yatırımcılarla bir araya geldiğimizde onların sorunlarını görme imkanımız oluyor.” ifadesini kullandı.

Ağbal, dünyada üretimde güç dengelerinin değiştiğini, yeni güç dengelerinin oluştuğunu belirterek, “Türkiye’nin de bu rekabette hak ettiği yeri alması için hep beraber çalışmak zorundayız. Türkiye, Dünya Bankasının iş yapma kolaylığı endeksinde 2019 itibarıyla 33’üncü sıraya geldi. Biz burada çok gerilerdeydik. Bu, reform niteliğinde yaptığımız çalışmalar sayesinde oldu. Ülkemiz imalat sanayi katma değerinde ileri noktalara geldi.” değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye ekonomisinin 2010-2017 döneminde ortalama yüzde 6,4 büyüdüğüne dikkati çeken Ağbal, “Bu oranla ülkemiz yıllık büyüme performansı bakımından başarı hikayesidir. 2020, Türkiye’nin uzun vadeli büyüme potansiyeline geldiği bir yıla dönüşecek. Bu yıl Türkiye ekonomisi için hedef büyüme oranımız yüzde 5.” dedi.

– “Büyümenin büyük kısmının yatırım harcamalarından gelmesini umut ediyoruz”

Çin’den dünyaya yayılan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının olumlu ve olumsuz etkilerine de değinen Ağbal, şunları kaydetti:

“Bu durum Türkiye gibi ülkeler için ciddi fırsatlar içeriyor. Ülke olarak uzun vadeli sözleşmeler yapabilirsek Türkiye ihracat pastasında ciddi bir paya kavuşmuş olacak. 2020’de büyümede olumlu gelişmeler kaydedeceğiz. Türkiye ekonomisinin ortalama büyüme oranlarına döneceği bir yıl olacak. Bu yıl yatırımların büyümeye etkisi görülecek ve enflasyon aşağı yönlü trend gösterecek. 2020, ekonominin yatırım tarafında güçlü bir toparlanmanın yaşanacağı yıl olacak. Hükümetimiz yatırım malı ve harcamalarının artması konusunda bütün imkanları sonuna kadar kullanacak. Bu yıl büyüme oranlarının büyük bir kısmının yatırım harcamalarından gelmesini umut ediyoruz.”

Ağbal, yatırımcının güvenini artıracak düzenlemelere ağırlık verilmesinin önemine işaret ederek, gündemin sürekli yatırım, üretim, istihdam ve ihracat olması gerektiğini belirtti.

KOSGEB’in sağladığı imalat sanayi desteklerini artırmayı planladıklarını bildiren Ağbal, gelecek yıl bütçeden daha fazla kaynak aktararak OSB’lerin kalkınmasını sağlayacaklarını söyledi.

 Konuşmaların ardından Ağbal, sanayicilerin sorunlarını dinledi ve ardından bölgede yer alan Aspar Asansör fabrikası ile Som Cıvata Fabrikasını ziyaret ederek üretim süreçleri hakkında bilgi aldı. Ağbal daha sonra Som Cıvata Fabrikası’nda ASO Başkanı Özdebir, 2. OSB Başkanı Ardıç ve işçilerle birlikte öğle yemeği yedi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu