START-UP’LAR TARIM TEKNOLOJİLERİ İÇİN ATO’DA BULUŞTU…

START-UP’LAR TARIM TEKNOLOJİLERİ İÇİN ATO’DA BULUŞTU…

 

ATO’NUN TARIM VE ORMAN BAKANLIĞI İŞ BİRLİĞİYLE TOBB ANKARA GENÇ GİRİŞİMCİLER KURULU ORGANİZASYONUNDA GERÇEKLEŞTİRDİĞİ “AFET SONRASI TARIMSAL SÜRDÜRÜLEBİLİRLİĞE AKILLI TARIM TEKNOLOJİLERİNİN OLASI KATKILARI KAMU START-UP BULUŞMASI” ATO BAŞKAN YARDIMCISI YILMAZ’IN KATILIMIYLA YAPILDI.

 

YILMAZ: “TARIMSAL ÜRETİM, GIDA OLMAZSA BAĞIMSIZLIK DA OLMAZ”

 

YILMAZ: “BİLİMLE, TEKNOLOJİYLE TARIM VE TOPRAĞI BULUŞTURAMAZSAK GIDADA ARZ SORUNU BİZİ BEKLİYOR.”

 

26 NİSAN 2023- Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Halil İbrahim Yılmaz, dünya nüfusu ile birlikte gıda ihtiyacının da arttığını belirterek, buna karşılık verimli tarım arazileri ve üretimin azaldığını söyledi.Yılmaz, “Bilimle, teknolojiyle tarım ve toprağı buluşturamazsak gıdada arz sorunu bizi bekliyor. Tarımsal üretim, gıda olmazsa bağımsızlık da olmaz.” diye konuştu.

 

Ankara Ticaret Odası’nın Tarım ve Orman Bakanlığı iş birliğiyle Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Ankara Genç Girişimciler Kuruluorganizasyonunda gerçekleştirdiği “Afet Sonrası Tarımsal Sürdürülebilirliğe Akıllı Tarım Teknolojilerinin Olası Katkıları Kamu Start-Up Buluşması” ATO Başkan Yardımcısı Halil İbrahim Yılmaz, Tarım ve Orman Bakanlığı Tarım Reformu Genel Müdürü Burhan Demirok ve TOBB Ankara Genç Girişimciler Kurulu Başkanı Hakan Tarhan’ın katılımıyla yapıldı.

 

ATO Meclis Salonu’nda gerçekleşen toplantının açılışında konuşan ATO Başkan Yardımcısı Yılmaz, 2050 yılında dünya nüfusunun 9,7 milyar, Türkiye nüfusunun ise 100 milyon kişi olmasının öngörüldüğünü belirterek, gıda ve besin ihtiyacının yüzde 70 dolayında artacağının tahmin edildiğini belirtti. Nüfus artışına karşılık verimli tarım arazileri ve üretimin azaldığını kaydeden Yılmaz, “Bilimle, teknolojiyle tarım ve toprağı buluşturamazsak gıdada arz sorunu bizi bekliyor. Gelişmeye direndiğimiz müddetçe açlık bizi bekliyor. Tarım ve teknolojiyle barışık yaşayacağız.” dedi.

 

-TARIMIN ÖNEMİNİ TOPLUMUN HER KESİMİNE ANLATMALIYIZ-

 

Tarımın öneminin toplumun her kesimine iyi anlatılması gerektiğini kaydeden Yılmaz, gelecek nesilleri etkileyecek bu konuyu tüm sektörlerin sahiplenmesi gerektiğini söyledi.Yılmaz, iklim değişikliği, çevre ve sürdürülebilirlik konularında gençler arasında da hassasiyet geliştiğini ifade ederek, genç neslin bu konuda duyarlı olduğuna dikkat çekti.

Tarım alanının kültür ve sanat ile buluşturulduğunda güçleneceğini ifade edenYılmaz, ATO üyesi yapım şirketleri aracılığıyla tarımı konu alan çizgi filmlerin çekilerek çocuklarda farkındalık oluşturulabileceğini söyledi.

 

-TARIM VE GIDA YOKSA DÜNYANIN EN BÜYÜK EKONOMİSİ DE OLSANIZ ANLAMI KALMIYOR –

 

Ülkeler açısından tarımın önemine dikkat çeken Yılmaz, konuşmasında Katar örneğini verdi. Katar’ın teknoloji alanında gelişmiş ülkelerden biri olmasına rağmen geçmiş yıllarda Suudi Arabistan tarafından uygulanan gıda ambargosu nedeniyle sıkıntı yaşadığını hatırlatan Yılmaz, “Dünyanın en büyük ekonomisi olsanız bile tarımla ilgili gıda ile ilgili bir altyapınız yoksa bir anlamı yok” diye konuştu.

 

-PLANLAMA ÖNEMLİ-

 

Tarımda ürünlerin ekiminde merkezi bir planlamaya ihtiyaç duyulduğunu ifade edenATO Başkan Yardımcısı Yılmaz, Ankara’da da tarım arazilerinin verimsiz kullanıldığına dikkat çekti. Yılmaz, “Örneğin aspirde, soğanda Türkiye’nin yıldızı olması, en büyük üretimi yapması gereken bir kentiz ancak yılın en çok kazandıran ürünü ne ise onu ekiyoruz. Bu konuda bir planlama sorunumuz var.” dedi.

 

Hollanda ve İsrail’in tarım uygulamalarından örnekler veren Yılmaz, bu ülkelerin yüzölçümlerinin küçük olmasına rağmen teknolojinin iyi kullanımıyla tarımsal üretimdeki verimliklerine dikkat çekti. 

 

-“TARIM ARTIK BİR MİLLİ GÜVENLİK MESELESİ HALİNE GELDİ”-

 

Tarım ve Orman Bakanlığı Tarım Reformu Genel Müdürü Burhan Demirokda yaptığı konuşmada son dört yıllık dönemde pandemi ve ardından yaşanan Rusya-Ukrayna Savaşı’nın gıda ve tarımda tedarik ve lojistik zincirlerinin kırıldığı dönemlerin yaşanmasına neden olduğunu belirterek tarımın ve tarımda teknoloji kullanımının önemini vurguladı. Demirok“Tarım ve gıda artık bir milli güvenlik meselesi haline geldi. Gıdanız yoksa ne kadar silahınız olursa olsun ne kadar teknolojiniz olursa olsun bunların günümüzde çok karşılığının olmadığını geçmiş olaylar ve örneklerden hepimiz gördük” diye konuştu.

 

Demirok, tarım alanında akıllı teknolojilerin daha da geliştirilip, çiftçinin veya küçük üreticinin kullanımını sağlamak için Bakanlığın çeşitli kalemlerde tarımsal destekler verdiğini söyledi.

 

Kahramanmaraş merkezli deprem felaketinin etkilediği bölgenin tarımsal üretim ve gıda tedariki açısından önem arz eden bir bölge olduğunu belirten Demirok, deprem nedeniyle bölgedeki tarımsal varlık, tarım alet ve makinelerinin zarara uğradığını kaydetti. Depremin yaşandığı Şubat ayının buğday ve hububat cinsi bitkilerin ekim ve dikiminin tamamlandığı ve çimlenmesinin başladığı döneme denk geldiğini ifade eden Demirok, bu nedenle zararın minimum seviyede yaşandığını söyledi.

 

Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarım Makinaları ve Teknoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ufuk Türker de açılışta yaptığı konuşmada, tarım teknolojileri ve akıllı tarım uygulamaları konusunda örneklerin yer aldığı bir sunum gerçekleştirdi. Açılışta Tarım ve Orman Bakanlığı Tarım Teknolojileri ve Mekanizasyon Daire Başkan Vekili Yeşim Emine Baydar da bir konuşma yaptı.

 

Açılış konuşmalarının ardından Start Up sunumlarına geçildi. ATO Başkan Yardımcısı Yılmaz ve Tarım Reformu Genel Müdürü Demirok, Start Up’ların açtığı stantları ziyaret ederek, bilgi aldı.

 

Toplantıya 8 No’lu Bilişim Teknolojileri Meslek Komitesi Başkanı Huzeyfe Yılmaz da katıldı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu