“Sıcak Havalar Varis Riskini Artırıyor”

“Sıcak Havalar Varis Riskini Artırıyor”

BURSA – BHA

Doç. Dr. Kahraman, varisin kronik bir hastalık olduğunu ve gerekli önlemlerin alınması ile tedavisinin ertelenmemesi gerektiğini vurguladı. Varisin sadece kozmetik bir sorun olmadığını, aynı zamanda bacaklarda ağrı, uyuşma gibi problemler yaratabileceğini ve hatta ciltte yaralara neden olabileceğini ifade etti. Özellikle kadınların gebelik ve menopoz gibi hormonal değişiklik dönemlerinde, kilolu bireylerde, ileri yaşta olanlarda, uzun süre oturarak veya ayakta duran kişilerde daha yaygın olarak görüldüğünü belirtti.

Varisin tedavisinde, yaşam tarzı değişikliklerinin önemli bir rol oynadığını ifade eden Doç. Dr. Kahraman, kilo kontrolü, sigara içilmemesi, dar ve topuklu ayakkabı tercih edilmemesi gibi faktörlerin dikkate alınması gerektiğini söyledi. Ayrıca, varis çorabı kullanımının da varisli damarları baskılayarak toparlanmalarına katkı sağlayabileceğini belirtti.

Tedavi seçenekleri arasında ilaç, varis çorabı ve ameliyatın bulunduğunu belirten Kahraman, tedavinin ne yöntemle yapılacağına detaylı bir fizik muayene ve görüntüleme testleri sonucunda karar verildiğini söyledi.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu