RAKİPLERİM BENİ MADALYAYA YAKIN GÖRÜYOR

Topladığı puanlarla Dünya Tekvando Federasyonu sporcu sıralamasında 3. sırada yer aldığını belirten, 2 dünya şampiyonu unvanına sahip sporcu, “İlk kadın olimpiyat şampiyonluğunu ülkeme kazandırmaya bu kadar yakınken, bu haksızlığa sessiz kalmayacağım” dedi.

Dünya ve Avrupa şampiyonu Ankaralı milli tekvandocu İrem Yaman, kadınlar 57 kiloda 2020 Tokyo Olimpiyatları’nda Türkiye’yi kendisinin temsil etmesi gerektiğini savundu.

Milli sporcu Yaman, 2020 Tokyo Olimpiyatları’na hak ettiği halde katılamama gibi bir durumla karşı karşıya olduğunu belirip, şöyle konuştu:

“Olimpiyatlara katılmak için puan veren, son 4 yılın uluslararası turnuvalarında, topladığım puanlarla Dünya Tekvando Federasyonu sporcu sıralamasında 3 sıradayım. Tokyo 2020’ye hazırlanırken, 4 yılda; 2 kez grand prix şampiyonluğu, 2 kez Üniversiade Oyunları şampiyonluğu, 3 kez Avrupa şampiyonluğunu kazandım. Ayrıca ilk grand slam şampiyonluğu ve Türkiye adına 2 kez dünya şampiyonluğunu elde eden ilk kadın sporcu benim. Dünya Tekvando Federasyonu sporcu sıralamasında, aynı sıklette mücadele ettiğim diğer sporcu Hatice Kübra İlgün 5. basamakta. Ülkemiz adına yalnızca 1 sporcu olimpiyatlara gidecek. Şu ana kadarki gözlemlerim ve duyumlarım Tokyo 2020’ye şahsımın değil de diğer sporcunun katılacağı yönünde. Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi sayfasında da bu açıkça yayınlandı.”

ŞAMPİYONLUKLARIN HİÇ BİR ÖNEMİ KALMADI

“Federasyon yetkilileri ve teknik direktörüm birinci olduğum 2019 Dünya Tekvando Şampiyonası’nda sakat olarak yarıştığımı biliyordu. Sporcu sıralamasında üst basamakta ben yer aldım. Federasyon şöyle bir açıklama yaptı; ‘sıralama açıklanmadan aldığı puanlarla diğer sporcu senin üstüne geçmiştir. Avrupa oyunları müsabakasına seçme yapılacaktır. 4 yıllık süreç gözetilmeksizin sadece aralık ayında yapılacak grand prix müsabakasında en iyi dereceyi elde eden sporcu olimpiyatlara katılacaktır’ diye. Yapılan seçme ile 4 yıl boyunca mücadele ettiğim turnuvalarda kazandığım şampiyonlukların hiç bir önemi kalmadı. Bu genelgenin önümü kesmeye dönük olduğunu düşünüyorum.”

OLİMPİYAT ŞAMPİYONUNU İKİ KEZ YENDİM

“Buna rağmen seçmeye girip kazandım. Avrupa Şampiyonası’na katılarak finalde de son iki olimpiyat şampiyonu İngiliz sporcuyu sayı farkıyla yenerek birinci oldum. Dünya Tekvando Federasyonu tarafından yeni sıralama açıklandı ve sıralamada Avrupa Şampiyonası’ndaki puanım eklenmeden dahi diğer sporcunun benim önüme geçemediği verilerle açıklanmış oldu. Aslında haksız yere Avrupa Şampiyonası’nın seçmesi yapıldı. Bundan sonraki süreçte yeni bir seçme yapılacak dense bile artık o seçmeye girmem. Hakkım olanı teslim etmem.”

RAKİPLERİM BENİ MADALYAYA YAKIN GÖRÜYOR

“Moskova’da Aralık 2019’da yapılan grand prix müsabakasında Hatice Kübra İlgün beni yendi. Her şampiyon gibi benim de yenilmem gayet normaldir. Olimpiyatlarda Türk milletini onurlandırmak için yaptığımız bu uzun süreli çalışma ve mücadelenin böyle bir kaç kişinin keyfiyetine bırakılmasının doğru olmadığını düşünmekteyim. Rakiplerimin ve antrenörlerinin de 57 kiloda olimpiyat madalyasına ne kadar yakın olduğumu bilmesi de ince bir ayrıntı.”

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu