Putin, G20 Zirvesi’ne Katılmayacak

Putin, G20 Zirvesi’ne Katılmayacak

Putin, G20 Zirvesi’nde yer alacak olan Hindistan Başbakanı Narendra Modi ile dün gerçekleştirdiği telefon görüşmesinde bu kararını iletti.

Görüşmede Putin, G20 Zirvesi’ne katılamayacağını ve bu görevi Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’a devredeceğini ifade etti. Ancak Rusya yönetimi tarafından yapılan açıklamada, Putin’in katılmama nedeni belirtilmedi. Açıklamada, iki liderin Rusya ile Hindistan arasındaki yakın işbirliğini vurguladığı ve ortak bölgesel ile küresel konuları ele aldığı da belirtildi.

Hindistan yönetimi ise Modi’nin, Putin’in katılmama kararını anlayışla karşıladığını ifade etti. Açıklamada, Modi ve Putin’in görüşmesinde “ortak bölgesel ve küresel konuların” ele alındığı vurgulandı.

G20 Liderler Zirvesi, bu yıl Hindistan’ın ev sahipliğinde 9-10 Eylül tarihlerinde gerçekleştirilecek. Putin, daha önce de Uluslararası Ceza Mahkemesi’nin (ICC) savaş suçları soruşturması kapsamında verdiği yakalama kararı nedeniyle Güney Afrika’nın Johannesburg kentinde düzenlenen BRICS zirvesine video konferans yoluyla katılmıştı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu