POLATLI TİCARET ODASI “GORDİON” İÇİN PUL BASTIRDI

Polatlı Ticaret Odası ilçenin tarihi değerlerinin tanıtılması noktasında yaptığı çalışmalarına ara vermeden devam ediyor. 

 

Polatlı Ticaret Odası üyelerinin menfaatine olan çalışmalarının yanı sıra ilçenin tarihi ve turizm değerlerinin tanıtılması için projelerini hayata geçirmeye devam ediyor.  Geçtiğimiz yıl Sakarya Zaferinin 100. yılını duyurmak ve ilçenin ilk coğrafi işaretli ürünü Polatlı soğanın tanıtılması için bastırdığı hatıra pulları ile ülkenin dört bir yanına gönderiler gerçekleştirmişti. Aynı proje kapsamında  Dünya miras listesine aday olan Gordion için hatıra pullarını bastırdı. Hazırlanan pulları Polatlı Ticaret Odası Genel Sekreteri İnanç Ölmez , PTT Müdürü Ertürk Avcı ‘dan teslim aldı. 

 

 

GORDİON’UN DÜNYA MİRASI ASIL LİSTESİNDE YER ALMASINI ÜMİT EDİYORUZ

Polatlı’nın ekonomik ve ticari hayatın yanı sıra tarihi ve turizm değerleri açısından da hak ettiği konuma gelmesi için çalışmalarına devam ettiklerini beyan eden Polatlı Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ulvi Sakarya : ”  Gordion  Frigya’nın başkentliğini üstlenmiştir. Kent ismini Friglerin kralı Gordias’tan almıştır. Sakarya Nehri ve Porsuk Çayı’nın birleştiği yerde kurulan şehir Midas Tümülüs’ü ile Anadolu’nun en büyük ikinci tümülüsüne sahip olan antik kenttir. Dünyanın en eski ahşap yapısı ve en eski çakıl taşı mozaikleri de Gordion’dan çıkmıştır. Aynı zamanda birçok kase, yazıt ve süsleme tuğlalar da Gordion Antik Kenti’nde bulunmuştur.  Anadolu mitolojisinde dokunduğu her şeyi altına çeviren Kral Midas’ın başkenti Gordion’un tarihi izlerini bugün hala dört bir yanında taşımak ve yaşatmaktadır. Şehrimizin zengin kültürel hazinelerinden biri olan Gordion Antik Kenti 2012 Yılında UNESCO Dünya Mirası geçici listesine alınmıştır. Ümidimiz Gordion’un; 2022 Yılında Dünya Mirası Asıl Listesi’ne alınarak hak ettiği noktaya kavuşmasıdır.” dedi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu