PARMAK İZİNE YERLİ DNA

İçişleri Bakanlığı talimatları neticesinde, yerli parmak izi veri sistemi üretildi. Ulusal Biyometrik Veri Yönetim Sistemi çalışmaları, HAVELSAN ve POLSAN’ın ortaklığı kapsamında geliştirilen Nitelikli Parmak İzi Tanıma Sistemi’nin HAVELSAN’da yapılan testleri başarıyla tamamlandı. HAVELSAN Teknoloji Geliştirme Grup Müdürü Suphi Emre Şahin, “10 yıldan beri görüntü işleme konusunda, bulut teknolojileri konusunda çok yetkin bir ekip var. Dolayısıyla bu teknolojileri de var olan geliştirilmiş sistem bileşenlerini de kullanarak, bir sene içerisinde ortaya çıkarttık” dedi. Şahin, yurt dışındaki kişilerin bu sistemlere bakımlar yapması ve dolayısıyla bu sistemlerin içerisinde var olan kritik verilerin, bir şekilde yurt dışına gitme ihtimalinin olmasının önlenmesi için tamamıyla milli olan sistemlere geçiş yapılması gerektiğini söyledi.    

 

 

 20 MİLYON DOLAR ÜLKEDE KALACAK

 

 

Halihazırda yurt dışından ithal edilen parmak izi veri sisteminin yerli versiyonunun hayata geçirilmesiyle her yıl 20 milyon doların üzerinde bir meblağ yurt içinde kalacak. Sistem, İçişleri Bakanlığına bağlı kurumlarda da denenip yıl sonuna kadar teslim aşamasına getirilecek. Sistemin daha ileri aşamada, emniyetin olay yerinden elde ettiği parmak izleri ile de çalışabilir hale getirilecek. Retina ve avuç içi damar tarama teknolojileri de sisteme entegre edilecek.

 

 

GÜMRÜKTEN NOTERE…

 

 

Sistem sağlık alanında, noterlerde, gümrük kapılarında ve kimlik doğrulama işlemlerinde de kullanılabilecek. Milli parmak izi tanıma algoritmaları sayesinde kimlik sahtekarlığının önüne de geçilecek. HAVELSAN konuyla ilgili olarak “POLSAN ile birlikte İçişleri Bakanlığımız için yürüttüğümüz Ulusal Biyometrik Veri Yönetim Sistemi projemizde nitelikli parmak izi tanıma sisteminin testleri başarıyla tamamlandı” açıklamasını yaptı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu