Özel yurtların sorunları ATO’da değerlendirildi

Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran ve ATO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Halil İbrahim Yılmaz, ATO‘nun 58 numaralı Oteller ve Konaklama Tesisleri Meslek Komitesine kayıtlı özel yurt işletmecilerini, Ankara Gençlik ve Spor İl Müdürü Mustafa Çelik ile bir araya getirdi. 

 

Gölbaşı Belediye Başkan Yardımcısı Murat Ilıkan’ın da yer aldığı toplantıda pandemi ve uzaktan eğitim nedeniyle sıkıntılı süreç yaşayan özel yurtların kapasitelerini değerlendirmeye yönelik öneriler ele alındı.

 

ATO Duatepe Hizmet Binası‘nda gerçekleşen toplantının açılışında konuşan ATO Başkanı Gürsel Baran, özel yurt işletmelerinin üniversite öğrencilerine hizmet verdiğini, pandemi sürecinde uzaktan eğitimin başlamasıyla birlikte öğrencilerin evlerine döndüğü için yurtların boş kaldığını anımsatan Baran, şunları kaydetti:

 

“Pandemi yavaş yavaş ortadan kalkıp eğitim öğretim normalleşmeye başlayınca öğrencilerimiz okullarına döndü. Uzun süren pandemide ayakta kalmaya çalışan özel yurt işletmeleri, yüzyılın felaketi olan depremle birlikte yeniden sıkıntılı bir döneme girdi. Yeniden online eğitime geçilmesiyle birlikte öğrenciler evine döndü, işletmeler boş binalara kira ve diğer işletme giderlerini ödemeye devam etti.”

 

Baran, özel yurt fiyatlarının bir önceki yılın fiyatları üzerinden belirlendiğini, yönetmelik ve yönerge gereği fiyatlara TÜFE ve ÜFE ortalamasının yarısı kadar artış yapılabildiğini ve işletmelere sadece yüzde 5’lik opsiyon hakkı tanındığını anlattı. Sektör maliyetlerinin fiyatlara yansıtılmadığını söyleyen Baran, “Fiyat artışları geride kalıyor, yeterli olmuyor. Pandemi ve sonrasındaki süreç sektöre zarar verdi. Öğrencilere barınma imkânı sağlayan, istihdam oluşturan bu sektörü ayakta tutmamız lazım.” diye konuştu.

 

Baran, fiyat artışlarının öğrencilerin tercihlerine yansıdığını ve devlet yurtlarına taleplerin arttığını, özel yurtların da düşük kapasite ile çalışmak zorunda kaldığını dile getirdi.

 

“Anıtkabir’i görmek için gelen çocuk da konaklayacak yer bulabilsin”

 

ATO Başkan Yardımcısı Halil İbrahim Yılmaz da konuşmasında, özel yurtların yaptıkları iş nedeniyle Temmuz ile Eylül ayları arasında faaliyet gösteremediğini, düşük kapasite çalışan sektörün sıkıntılarının katlandığını, bu nedenle ekonomiye de yeterli katkı sağlayamadığını anlattı. ATO Başkan Yardımcısı Halil İbrahim Yılmaz da konuşmasında, özel yurtların yaptıkları iş nedeniyle Temmuz ile Eylül ayları arasında faaliyet gösteremediğini, zaten düşük kapasite çalışan sektörün sıkıntılarının katlandığını, bu nedenle ekonomiye de yeterli katkı sağlayamadığını anlattı.

 

Özel yurt yatırımlarının maliyetine dikkat çeken Yılmaz, özel yurtların değerlendirilmesi için önerilerde bulundu. Yılmaz, yaz aylarında özel yurtlarda KPSS gibi sınavlara girmek, spor müsabakalarına ya da uluslararası etkinliklere katılmak amacıyla gelen misafirlerin konaklatılabileceğini söyledi. Yılmaz, özel yurtların eğitim sezonu dışında dar gelirli turistler için de konaklama amacıyla kullanılabileceğini belirterek, “Bu kentteki etkinliklerde güçlü bir etkileşim almamız, katılımı artırmamız ve kimseyi mağdur etmememiz gerek. Anıtkabir’i görmek için gelen bir çocuk da uygun şekilde konaklayacak yer bulabilsin istiyoruz. Şehirde turizm kültürünün gelişmesi için yurtlara da ihtiyacımız var” dedi.

 

“Ankara’nın 24 saat yaşayan şehir olması için öğrenci hareketliliği kıymetli”

 

Gölbaşı Belediyesi Başkan Yardımcısı Murat Ilıkan, üniversitelerin açılmaya başladığı Eylül ayına kadar sektörün sorunlarına çözüm bulunması gerektiğine dikkat çekti. Ankara’nın 24 saat yaşayan bir şehir olmasını istediklerini belirte Ilıkan, sektörün sorunun çözümünün önemli olduğunu dile getirdi.

 

“Hedefimiz öğrencilerimizi mağdur etmeden sorunu çözmek”

 

Ankara Gençlik ve Spor İl Müdürü Mustafa Çelik de konuşmasına Ankara’nın ve sektörlerin sorunlarına hassasiyet göstermesi nedeniyle ATO’ya teşekkür ederek başladı. Çelik, “ATO her zaman olduğu gibi rehberliğini göstererek bizleri sektör temsilcileriyle bir araya getirdi. Yol arkadaşımız olarak gördüğümüz özel yurtlarla bir araya gelerek kentin sorunlarını ortak akılla çözme hedefindeyiz” dedi.

 

Yeni yükseköğretim döneminde Ankara’yı tercih edecek öğrencilerle birlikte Ankara’da yoğunluk yaşanarak barınma sorunun Eylül ayında artacağını kaydeden Çelik, son dönemde Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü (KYK) yurtlarının tercih edildiğini dile getirdi. Çelik, “İhtiyaç duyulduğu için KYK yurtlarında ciddi bir kapasite artışına gittik. KYK yurtlarıyla özel yurtlar arasındaki fiyat makasının açıldığının ve bunun özel yurtlara olumsuz yansıdığının farkındayız. Ama bu sene üniversitelerin açılmasıyla birlikte Ankaramız’da ciddi oranda yurt ihtiyacı artacak.” dedi.

 

Sektör temsilcilerinin sorunlarını dinleyen Çelik, “Bugün buradan aldığımız notları Gençlik ve Spor Bakanlığımıza ileteceğiz” diye konuştu.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu