OSİAD BAŞKANI EKİNCİ:" ÜRETİME YÖNELME VURGUSU SEVİNDİRDİ"
Haber
30 Eylül 2020 - Çarşamba 14:01 Bu haber 410 kez okundu
 
OSİAD BAŞKANI EKİNCİ:" ÜRETİME YÖNELME VURGUSU SEVİNDİRDİ"
STK Haberi
OSİAD BAŞKANI EKİNCİ:

Ostim Sanayici ve İşinsanları Derneği (OSİAD) Başkanı Süleyman Ekinci, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından açıklanan Yeni Ekonomik Program’da inşaat ve tüketime değil de üretime yönelim olacağına dair vurguların sanayici açısından memnuniyet verici olduğunu söyledi.

 

 

Yüksek katma değerli ürünlere odaklanılmış olmasını, sağlık sektöründeki yerlileşme çabalarını, sözleşmeli tarım ve girdi finansmanı ile gıda fiyatlarında istikrar sağlanacağının belirtilmiş olmasını, OSB desteklerini değerli bulduklarını belirten OSİAD Başkanı Süleyman Ekinci, “Turizmin 12 aya yayılarak farklı destinasyonların canlı tutulması teşvik edici. Pandemi sürecinde turizm sektörü çok ciddi zarar görmüştü” dedi. Pandeminin ortaya çıkardığı olumsuz şartlarda mücbir sebeplerden dolayı ötelenen SSK, KDV ve stopaj bedellerinin ödeme zamanının geldiğini hatırlatan Ekinci, “Bu ödemelerle ilgili olarak da yeni bir düzenleme yapılmasını temenni ediyoruz” diye konuştu.

 

 

Vatandaşın dövize ilgisini azaltmak amacıyla döviz ve altın alımlarında uygulanmaya başlanan yüzde 1'lik BSMV oranının yeniden eski düzeyi olan binde 2'ye düşürülmesi ayrıca Türk Lirası mevduatlarının faiz getirisinden yapılan vergi kesintisinde indirime gidilmesi, 1 yıldan uzun vadeli mevduat hesaplarında oranın sıfırlanmasının önemli kararlar olduğunu ve dövizden TL’ye geçişleri kolaylaştıracağını belirten OSİAD Başkanı Süleyman Ekinci, “Paranın Türk Lirasında kalması ve döviz alımlarındaki gayri resmilik azalacaktır” dedi. Üretim girdilerinin ağırlıklı ithalata dayanmasından dolayı dövizdeki gelişmelerin önemli olduğunu ifade eden Ekinci, stopajların kademeli kaldırılmasının üretimin canlandıracağına inandıklarını söyledi. Dövizdeki dalgalanmaların üretimi olumsuz etkilediğini, istikrarsızlık ve belirsizlik yarattığını, bunun da sanayicinin önünü görmesine engel olduğuna dikkat çeken Ekinci, “Kurdaki istikrar, ekonomide istikrar demektir. Bankalardaki mevduatın yüzde elli üçünün döviz olması kaygı verici. Tasarrufların Türk Lirası cinsinden bizim milli sorumluluğumuzdur.” dedi.

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: OSİAD, Süleyman Ekinci,sondakika,dakikasın,ankara-son-dakika
Yorumlar
Haber Yazılımı