Öğrencilerin Okullarda Cep Telefonu Kullanımına Yeni Düzenleme

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, “2023-2024 Eğitim Öğretim Yılı Hazırlık ve Değerlendirme Toplantısı”nda açıklamalarda bulundu.

featured

Öğrencilerin Okullarda Cep Telefonu Kullanımına Yeni Düzenleme

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, Gölbaşı Mogan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde düzenlenen “2023-2024 Eğitim Öğretim Yılı Hazırlık ve Değerlendirme Toplantısı”na katıldı. Toplantıda milli eğitim müdürleri ve bakanlık yöneticileri de yer aldı. Bakan Tekin, yeni eğitim öğretim yılına sorunsuz bir başlangıç yapabilmek için eksiklikleri giderme amacıyla toplantı düzenlediklerini belirtti.

Bakan Tekin, yöneticilerden mütevazı ve alçak gönüllü olmalarını istedi ve koltuğa itibar katan bir yöneticilik anlayışının önemine vurgu yaptı. Ayrıca, iletişime açık ve ulaşılabilir olmalarını özellikle öğretmen ve velilere karşı göstermelerini talep etti.

Yeni eğitim öğretim yılında uygulanacak tedbirler hakkında bilgi veren Bakan Tekin, öğrencilere cep telefonu kullanımıyla ilgili değişiklikler yapılacağını duyurdu. Öğrencilerin derslerini aksatacak şekilde cep telefonu kullanmalarını engellemek ve sınıflara cep telefonu ile girişi yasaklamak gibi tedbirler alacaklarını ifade etti. Okul dışında da dijital ortamlarda vakit geçirilmesine neden olabilecek durumları engellemek için önlemler alacaklarını belirtti.

Konuyla ilgili Tekin, ”Öğrencilerimizin okul içinde ve sınıflarda derslerini aksatacak şekilde cep telefonu kullanmaları ve bu türden cihazlarla sınıflara girilmemesi konusunda önlemler alacağız. Ayrıca öğrencilerimizin okul dışında dijital ortamlarda zaman geçirmelerine neden olabilecek durumlardan ve ödev ya da benzeri bilgilendirmelerde sosyal medya uygulamalarının kullanılmasından kaçınmak için gerekli önlemleri alacağız. Dolayısıyla sınıflarda cep telefonlarının bulundurulması doğru değil.” dedi.

Bakan Tekin, öğrencilerin sağlıklı bir şekilde gelişim gösterebilmeleri için dijital ortamlardan uzaklaşmalarının önemine değindi. Bu nedenle, okul bahçelerinde geleneksel oyunların oynanmasını teşvik etmek istediklerini ve öğrencilerin güne fiziksel aktiviteyle başlamalarının önemine dikkat çekti.

Toplantıda ayrıca öğretmenlerin önlük giymelerinin teşvik edilmesi ve veli toplantılarının ders dışı saatlere planlanması gibi konular da ele alındı.

Bakan Tekin, konuşmasının sonunda il müdürlerine okulların durumunu gözden geçirmeleri talimatını verdi ve 11 Eylül’de okulların sağlıklı bir şekilde eğitim öğretime hazır hale getirileceğini söyledi.

Öğrencilerin Okullarda Cep Telefonu Kullanımına Yeni Düzenleme

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu