Merkez Bankası Başkanından ‘Enflasyon’ Açıklaması

Merkez Bankası Başkanından ‘Enflasyon’ Açıklaması

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan’ın liderliğindeki toplantıda, Mücevher İhracatçıları Birliği (MİB) Başkanı Burak Yakın, kuyumculuk sektörünün önde gelen temsilcileri, Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Osman Çelik bir araya geldi.

Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Çelik, toplantıda yaptığı değerlendirmede, hükümet olarak makro ekonomik dengeyi sağlama yolunda attıkları adımları ve alınan tedbirlerin reel sektörü nasıl etkilediğini izlediklerini belirtti. Aynı şekilde, ihracatçı sektörlerin rekabet gücünü artırmayı amaçladıklarını ifade etti.

TCMB Başkanı Hafize Gaye Erkan ise, 2024 yılında sürdürülebilir bir şekilde düşen enflasyon için belirledikleri yol haritasını kademeli ve kararlı bir biçimde hayata geçirdiklerini söyledi. Para Politikası Kurulu’nun karar metinlerinde de bu kademeli ve istikrarlı yaklaşımın belirtildiğini hatırlattı.

Toplantıda kuyumculuk sektörünü yakından ilgilendiren konular da ele alındı. Altın ithalatına getirilen kotalar ve bitmiş ürün ithalatından alınan ek vergiler gibi konular masaya yatırıldı.

MİB Başkanı Burak Yakın, toplantının sektör için önemini vurgulayarak, TCMB Başkanı Erkan’ın sektörün sorunlarına çözüm bulma konusundaki yaklaşımını övdü. Yakın, yabancı yatırımcıların Türkiye’ye ilgisinin arttığını ve TCMB ile diğer ilgili bakanlıkların işbirliğiyle sorunların çözüleceğine inandıklarını ifade etti.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu