Maymun Çiçeği tehlikeli midir?
Haber
11 Haziran 2022 - Cumartesi 06:08
 
Maymun Çiçeği tehlikeli midir?
Genel Tıp ve Çocuk doktoru olarak da Türkçe hizmet verilen klinikte çok dilli hizmet verdiklerini belirten Dr. Bahar, son haftaların korkulu hastalığı “Maymun çiçeği” hakkında önemli bilgiler verdi.
SAĞLIK Haberi
Maymun Çiçeği tehlikeli midir?

„Maymun Çiçeği“ tehlikeli midir?


 Genel Tıp ve Çocuk doktoru olarak da Türkçe hizmet verilen klinikte çok dilli hizmet verdiklerini belirten Dr. Bahar, son haftaların korkulu hastalığı “Maymun çiçeği” hakkında önemli bilgiler verdi.

 

Kovid’den sonra çıkan „Maymun Çiçeği“ tehlikeli midir?

 

Yeni virüs Maymun Çiçeği (monkeypox virus) gündemde yerini alıyor.

'Maymun çiçeği virüsü nedir, belirtileri nedir?

Maymun çiçeği virüsü bulaşıcı mı?

Maymun çiçeği virüsü hangi ülkelerde çıktı?

 

Koronavirüs salgınının ardından 'maymun çiçeği' adı verilen yeni virüs, dünyada yerini aldı ve yeni bir salgın yaşanıp yaşanmayacağı merak edilmeye başladı. Şu ana dek 16 ülkede görülen maymun çiçeği virüsüne (monkeypox virus) dair detaylar budur.

Maymun çiçeği virüsü (monkeypox virus), yeni bir salgın endişesi oluşturdu ve insanlar, yeni virüsün detaylarını araştırmaya başladı. İlk kez 7 Mayıs 2022'de İngiltere'de görülen vakanın ardından, maymun çiçeği virüsü Avrupa'da gündem oldu.

 

MAYMUN ÇİÇEĞİ VİRÜSÜ NEDİR?

 

Virüs ilk olarak 1958'de bilimsel araştırmalarda kullanılan bir maymun kolonisinde tespit edildiği için bu ismi almıştır. Küresel aşılamanın yapılmasıyla beraber 1980 yılı itibarıyla son bulan çiçek virüsü ile maymun çiçeği virüsü arasında genetik benzerlik bulunmaktadır. Bu yüzden çiçek aşısı yaptıran kişiler, maymun çiçeğine karşı da bir miktar koruma ihtimali taşımaktadır. Bu virüs insanlarda ilk kez 1970'de görülmüştür.

 

MAYMUN ÇİÇEĞİ İNSANLARA BULAŞMAMASI İÇİN NE YAPMAK GEREKİR?

 

Maymun çiçeği virüsünü taşıyan hayvanlar, fiziksel temas ile bu virüsü insanlara bulaştırabiliyor. Bu hayvanlar arasında kemirgenler ve primatlar bulunuyor. Bulaşı riskini azaltmak için vahşi hayvanlarla korumasız temas edilmemesi, özellikle de hasta olan hayvanlardan veya ölü hayvanlardan uzak durulması tavsiye ediliyor.

 

MAYMUN ÇİÇEĞİ VİRÜSÜNDEN NASIL KORUNULUR?

 

Maymun çiçeği virüsünden korunmanın en önemli yolu, virüsü taşıdığından şüphelenilen kişilerle fiziksel temas kurmamaktır. Bu nedenle, Sağlık çalışanları ve virüsü taşıyanlarla birlikte yaşayanların, lezyonlarla doğrudan temas etmemesi ve maske takması, virüsü taşıyanların yaralarının üzerine kapatması, kendilerini izole etmesi ve maske takması önerilmektedir. Fiziksel temasın gerekli olduğu anlarda, tek kullanımlık eldivenlerin giyilmesi gerekmektedir. Aynı evde yaşayanların yüzeyleri, kıyafetleri ve mutfak eşyalarını düzenli olarak temizlemesi de oldukça önemli kabul ediliyor.

 

MAYMUN ÇİÇEĞİ VİRÜSÜ HANGİ ÜLKELERDE GÖRÜLDÜ?

İlk vakanın 7 Mayıs'ta İngiltere'de görülmesinin ardından; Maymun Çiçeği virüsü ABD, Kanada, İspanya, Belçika, Fransa, Portekiz, İtalya, İsveç, Almanya, Avustralya, İsrail'in ardından İsviçre'de de görüldü.

 

MAYMUN ÇİÇEĞİ VİRÜSÜ ÖLDÜRÜCÜ MÜDÜR?

Endemik bir virüsün neden olduğu nadir hastalıklardan biri olarak bilinen maymun çiçeği, Kongo ve Batı Afrika türü olmak üzere ikiye ayrılmaktadır.

Virüsün Kongo türünün yüzde 10'a kadar ölüm riski bulunurken; Batı Afrika türünün ise her 2 vakadan birinde yüzde 1 ölüm oranına sahip olduğu bilinmektedir. Genellikle hayvandan insana ve nadiren insandan insana yakın temasla bulaşan virüs, vücutta yüksek ateş ve kaşıntılı kabarcıklara yol açarak etkisini göstermektedir.

 

Ateş, yoğun baş ağrısı, lenfadenopati (lenf bezlerinin şişmesi), sırt ağrısı, kas ağrıları ve şiddetli halsizlik ile karakterize invazyon dönemi 0-5 gün arasında sürer.

Lenfadenopati, başlangıçta benzer görünebilen diğer hastalıklarla (suçiçeği, kızamık, çiçek hastalığı) karşılaştırıldığında maymun çiçeği virüsü vakasının ayırt edici bir özelliğidir.

Deri döküntüsü genellikle ateşin ortaya çıkmasından sonraki 1-3 gün içinde başlar. Döküntü, gövdeden ziyade yüz ve ekstremitelerde daha konsantre olma eğilimindedir. Döküntüler genelde yüzde başlayıp (vakaların 95'inde) ve avuç içlerini ve ayak tabanlarını (vakaların 75'inde) etkiler.

 

MAYMUN ÇİÇEĞİ VİRÜSÜ BULAŞIR MI?

Maymun çiçeği virüsü insanlara çoğunlukla kemirgenler ve primatlar gibi vahşi hayvanlardan bulaşır, ancak insandan insana bulaşma da mümkündür. Monkeypox virüsü bir kişiden diğerine lezyonlar , vücut sıvıları, solunum damlacıkları ve yatak örtüsü gibi kontamine materyallerle temas yoluyla bulaşır. Yetersiz pişmiş et ve enfekte hayvanların diğer hayvansal ürünlerini yemek olası bir risk faktörüdür. Anneden fetüse plasenta yoluyla da bulaşabilir.

 

ÇİÇEK AŞISI MAYMUN ÇİÇEĞİ VİRÜSÜNDE ETKİLİ Mİ?

Maymun çiçeği vakalarının başka ülkelere yayılarak küresel salgına dönüşme ihtimali tartışılırken, virüsün ölüm riskine karşı etkili bir aşının olup olmadığı merak edilenler arasında yerini aldı. Konuya ilişkin İngiltere Sağlık Güvenliği Ajansı, maymun çiçeği virüsü için özel bir aşı olmadığını, ancak çiçek hastalığı aşısının bir miktar koruma sağladığını belirterek, ihtiyaç duyulanlara aşının teklif edildiği bilgisini paylaştı.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) verileri de, çiçek hastalığını yok etmek için kullanılan aşıların maymun çiçeği virüsü hastalığına karşı da yüzde 85'e kadar etkili olduğunu ifade etmektedir. (Erdal Altuntaş)

 
 
Kaynak: (BHA) - BİRLİK HABER AJANSI Editör:
Etiketler: maymun çiçeği, maymun, çiçek, covid, pandemi
Yorumlar
Haber Yazılımı