‘MASKENİN TAKILMAYACAĞI İŞ YAPIYORUZ’

Deneyimli teknik adam, “Kulüpler açısından baktığınızda; ekonomileriyle ilgili zorunluluklar nedeniyle sahaya çıkılması yönünde baskı uyguladıklarını düşünüyoruz. Bunun da çözümü vardır” diye konuştu.

 

MKE Ankaragücü Teknik Direktörü Mustafa Reşit Akçay, Futbol Federasyonunun, yeni tip Kovid-19 salgını nedeniyle ertelenen ligleri 12 Haziran’da başlatma kararına ilişkin, “Ben hümanist bir adamım. İnsan kaynaklı düşüncemi almak isterseniz, oynanmamalıdır” dedi.

 

Akçay, Kovid-19 testi pozitif çıkan sarı-lacivertli futbolcunun sağlık durumunun iyi olduğunu belirtip, “Şu anda belirti göstermese de tedavisi sürüyor. Hayalet taşıyıcılardan, tedavisi bitmek üzere. Tedavisi bittikten sonra, sağlıkla ilgili sorunu tamamen ortadan kalktığında aramıza katılacak” diye konuştu.

 

Akçay, TFF’nin ligleri 12 Haziran’da başlatma yönünde aldığı kararı şöyle değerlendirdi:

 

“İnsani düşüncemi almak isterseniz, oynanmamalıdır. Kulüpler açısından baktığınızda; kulüplerin ekonomisiyle ilgili zorunluluklar nedeniyle kulüplerin oynanması konusunda baskı uyguladıklarını düşünüyoruz. Bunun da çözümü vardır. Dereceler, şampiyonluk ya da küme düşmelerle ilgili de derdi olan derdine göre konuşsun. Biz şu anda küme düşme hattında olduğumuzdan konuşacağımız ya da yorumlayacağımız her şeyin farklı algılanma ihtimalini de düşündüğümüz için çok fazla olayın içerisinde olmak istemiyoruz. Ama yine de insanların sağlığı olarak ele aldığınızda işlerin zor olduğunu görüyorsunuz.”

 

 

 

MASKENİN TAKILMAYACAĞI İŞ YAPIYORUZ

 

 

Akçay, bazı kulüplerde de koronavirüs testlerinin pozitif çıktığına işaret ederek, şunları söyledi:

 

“Bunun sayısı yarın çoğalabilir. İşler devam ederken birilerinin hatası nedeniyle de oluşabilir. Çünkü yakın temas içinde olan bir iş yapıyoruz. Maskenin takılmayacağı tek iş kolu sanıyorum dünyada bizim işimizdir. Maske takmadan koronavirüsten korunamıyorsunuz ama bizim işimizi de maske takarak yapamazsınız. Oksijen almak zorundasınız. Bir maçtaki görevli sayısını ne kadar aşağı düşürürseniz düşürün, 300-400 kişiden aşağı olmuyor. Bunların hepsini dikkate almak lazım.”

 

 

İLETİŞİMİN YETMEDİĞİ ANLAR DA OLACAK

 

“Şu an oyuncuların psikolojileri hiç iyi değil. Hem kulüp disiplini hem de saha içi disiplini açısından karşı karşıya geldiğimiz anlar oluyor. Şu an hoşgörü, karşılıklı iletişimle çözüyoruz. Öyle anlar gelecek ki bu iletişimin de yetmediği, cezaya, yaptırımlara başvuracağımız anlar olacaktır. Onların da olmasını istemiyoruz. Bu konularla ilgili hassasiyeti yüksek oyuncularımız var. Bu da ayrıca değerlendirilmeli, bu şekilde de bakılmalı.”

 

 

MECBUREN OTOBÜS YOLCULUĞU YAPACAĞIZ

 

“Liglerin deplasmanlı bir şekilde başlatılması planlanıyor. Mecburen otobüsümüzle gideceğiz. Uçuşlar başlasa bile risk oluşturacak. Konaklama sırasında alınması gereken tedbirlerin daha önemli olduğunu. Seyahatte otobüsü kullandığımızda yorgunluğun telafisi var. Gittiğiniz yerdeki şüpheleriniz ortadan kalkacak mı? Bunu kim denetleyecek. Otel var, çalışanlarla temas var. Yakın temas edeceğiz, sonuçta birileri bize hizmet edecek. Oynatmaya karar verirseler bence seyahatlerden ziyade otel ve oynadığımız alanlardaki kişilerin kontrolü burada önemli. Ayrıca bizim kendi içimizdeki grubu da nasıl kontrol edeceğiz? Bazı izolasyon kuralları getirebilirsiniz. Sahaya gelenlere nasıl bir izolasyon kontrolü sağlanacak?”

 

 

İNSAN MERKEZLİ DÜŞÜNÜP HAREKET EDELİM

 

 

“Ligler başladığında takımlarda yine pozitif vaka görülebilir. Çok yüksek bir ihtimal olduğunu söyleyebilirim. Sonuçta 1,5 aylık bir süre. İşi yokuşa sürmüyorum. Lütfen, yokuşa sürmek gibi ya da bardağın boş tarafına bakan birisi olarak düşünülmesin. Bulunduğumuz yer nedeniyle de böyle değerlendirmeler olabilir. Bu bize haksızlık olur. Dolayısıyla genel anlamda insan merkezli düşünerek hareket edelim. O zaman birbirimize karşı olan saygımız da üst seviyede kalabilir diye düşünüyorum.”

 

 

ÖNERİ PROTOKOLÜNÜN UYGULANMASI ÇOK ZOR

 

“Federasyonun yayımladığı “Futbola Geri Dönüş Öneri Protokolü”nü Süper Lig kulüplerinin dahi uygulamaları çok zor.

Olması gereken o mudur? Sağlık insanları bunu hazırlamış. Bu, bilim insanlarının ürettiği bir değer. Bu doğrudur ama pratikte Süper Lig kulüplerinin bile uygulaması çok zor.”

 

 

BU BÜYÜK KRİZ FIRSATA DÖNÜŞTÜRÜLEBİLİR

 

“Kulüplerin bundan sonraki süreçte altyapıya yönelmesi gerekecek. Sonuçta kulüplerin akil insanları, sahipleri, genel kurulları var. Bu krizi bir fırsata dönüştürebilir misiniz? Dönüştürebilirsiniz. Borçlar, 10 yıllık bir yapılandırmayla devletle bir anlaşmaya gidilir. Yabancı transferi 5 yıl yasaklanır. Mevcut yabancı oyuncularla da sözleşmeleri bittikten sonra yollar ayrılır. Böylece akademilerde yetiştirdiğimiz oyuncularımızı, çocuklarımızı devreye sokarız. Hem birkaç jenerasyon kazanmış olursunuz hem de bu boşlukta kendi stilinizi, şartlarınızı, anlayışlarınızı, akademik ortamlarda yapılacak toplantılarla kendi futbol dilinizi, felsefenizi de oluşturabilirsiniz. Bunların hepsi kulüpler için fırsat. Deneyecekler midir? Onu bilmiyorum.”

 

 

SAĞLIK BAKANIMIZ BAŞARILI BİR SÜRECİ YÖNETTİ

 

 

“Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, TFF’nin ligleri başlatma kararını değerlendirirken, sesinde ve yorumunda bir kırgınlık olduğunu görüyorum. Akıllı ve çalışkan bir Sağlık Bakanımızın olduğunu da söylemek isterim. Hakkını vermem gerekir. Süreci başarılı yürüttü. Bu futbol olayında da danışılması gerekir. Kaybedilmiş bir şey yok, bence Sağlık Kurulumuz ve Sağlık Bakanımızla futbolumuzun üst düzey kişileri bir görüşme yaparsa, fikir alışverişinde bulunursa daha doğru sonuçlara, yola doğru gideriz.”

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu