Mahalleliler camilerine imam bekliyor

Samsun’un Canik ilçesine bağlı Yayla Mahallesi’nde yaşayan yaklaşık 2 bin kişi, yıllardır imam atanmaması sorunuyla karşı karşıya. Büyükşehir yasası öncesinde Merkez köy statüsünde olan ve bağlı köyleri de bulunan mahalleye, imam atanmaması nedeniyle camilerinin kapısı kilitli kaldı.

featured

Mahalleliler camilerine imam bekliyor

Mehmet YAZICI / SAMSUN – BHA

Mahalle muhtarı Erdal Ciba, her fırsatta Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan imam talep ettiklerini, fakat yıllardır bu talebinin karşılanmadığını ifade etti. Ciba, “Her defasında söz veriliyor, fakat imam atanmıyor. 2023 yılında Diyanet ile yaptığımız görüşmelerde, yılbaşında Akademiden imam ataması olacağı ve uzun süredir imam bekleyen Yayla Camimizin atamadaki ilk cami olduğu söylendi. Ancak gelen imam başka bir camiye atandı. Diyanet’e, “bize söz verilmişti. Neden başka bir yere atandı?” diye sorduğumuzda ise “bizim inisiyatifimizde değil” cevabı verildi. Artık art niyet olduğunu düşünüyoruz.” dedi.

Cemaat namaz kılamıyor 

Muhtar Ciba, “Cenaze namazlarında, dini gün ve gecelerde veya cuma günleri şehir merkezinden araçlarımızla imam getirerek vatandaşları mağdur etmemeye çalışıyoruz. Bu durum hem bize hem de imamlara ekstra yük bindiriyor. Ancak imam olmaması sebebiyle vakit namazlarımızı cemaat halinde kılamıyoruz. Önümüz mübarek Ramazan ayı ama yine Teravisiz bir Ramazan geçirmek istemiyoruz. ” şeklinde konuştu.


Mahalleliler camilerine imam bekliyor

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu