Leylekler, biçimi yapılan tarlada, kendilerine ziyafet çekiyor.

Yaşar Tonbak/ Beypazarı (BHA)- Başkentin Beypazarı İlçesinde tarlalarda hasat başlamasının akabinde, Leylekler tarlalara biçerdöverlerin biçtiği alanlara hücum etti.

Çantırlı mahallesinde biçimi yapılan tarlalarda, leylekler, Biçerdöverin biçtiği alanda adeta kendilerine yemek ziyareti çekiyor.

Mahalle muhtarı Fikret Yılmaz, Kayaovası bölgesinde çok leyle yaşadığını ve leyleklerin karınlarını doyurmak üzere biçimi yapılan tarlalara akın ettiklerini söyledi.

Mahallelerinin derbent bölgesinde Arpa biçimlerinin sürdüğünü belirten Mahalle muhtarı Fikret Yılmaz, “Bu kuşlarda can taşıyor. Burada, biçimi yapılan alanda, börtü böcekleri toplayarak karınlarını ve yavrularını doyurmaya çalışıyorlar. Biçerdöverin arkasından uçarak geliyorlar ve biçimi yapılan alanda, börtü böcekle kendilerine ziyaret çekiyorlar” dedi.

Kuşlar, arılar, bazı ucan böceklerin doğal dengenin birer anahtarı konumunda olduğuna değinen Mahalle muhtarı Fikret Yılmaz, şunları kaydetti.

“Eko sistem çok önemli. Eko sistem korunması lazım. Bazı çiftçilerimiz bu anızları yakıyorlar. Son derece yanlış bir durum. Bakın, biçim yapılırken, leylekler gelip burada karınlarını doyurduğu gibi, doğada da denge sağlanıyor. Bu yaşamın düzeni böyle. Toprak üzerinde yaşam süren her canlının birer görevi var. Bu leyleklerde, bizim tarlalarımızda çekirgeleri yiyorlar ve karınlarını doyuruyorlar.”

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu