KURBANLIKLARA GEBELİK TESTİ

KURBANLIKLARA GEBELİK TESTİ

Tokat’ta, Kurban Bayramı öncesinde pazarlarda satılan kurbanlıkların gebe olup olmadığı ultrason cihazlarıyla kontrol ediliyor

 

KURBANLIKLARA GEBELİK TESTİ

Tokat Tarım Orman İl Müdürlüğü tarafından Gebe inekler meraya, buzağılar yaşama dönüyor sloganı ile kurban pazarlarında ultrason ile gebelik denetim yapıldı. Klinisyen hekimlerce muayene edilen hayvanların gebe olup olmadıkları anında tespit ediliyor. Proje kapsamında gebe olduğu tespit edilen hayvanlar pazarlardan çekilerek meralarına geri gönderiliyor. Hayvanının gebe olduğundan şüphe duyan vatandaşlar da il müdürlüğünden destek isteyerek testten ücretsiz olarak faydalanabiliyor.

 

TOKAT VE TÜM İLÇELERİNDE EKİPLER SAHADA

Konusunda uzman veteriner hekimler tarafından yapılan çalışmalardan en sonuncusuna Tokat Tarım ve Orman İl Müdürü Orhan Şahin ile Havyan Sağlığı Şube Müdürü Salih Çelik de katıldı. Kurban Bayramına kadar denetimlere devam edeceklerini söyleyen İl Müdürü Şahin, bayram boyunca da Tarım ve Orman İl Müdürlüğüne bağlı ekiplerin merkez ilçe dahil 12 ilçede besicilerin ve vatandaşların taleplerine yanıt vereceğini söyledi.

 

TALEPLER DE DEĞERLENDİRİLİYOR

Yapılan çalışma ile ilgili bilgi veren Tokat Tarım ve Orman İl Müdürü Orhan Şahin: “Kurban Bayramı’ndan önce de biz bu sevkler başlamadan önce 2-3 ay önce biz bu denetimlerimize, işletmelerde başlıyoruz. Üreticilerimizin veya alıcıların bize herhangi bir talebi olduğunda işte gebelikten şüphesiyle bize müracaat ettiklerinde arkadaşlarımız anında bunlara gebelik testi yapıyorlar.

 

GEBE HAYVAN KESİMİNE CEZA VAR

Bildiğiniz gibi ülkemizde sürdürülebilir hayvancılığın olması için gebe hayvanların kesimi yasak. Bu gebe hayvanı kesenler hakkında da 5996 sayılı kanuna göre cezai işlemler uygulanıyor.

 

AMAÇ 2 CANLININ KESİMİNİ ÖNLEMEK

Şu anda arkadaşlarımızın yaptığı işlemde üreticimizden gelen talep üzerine şu anda gebelik testi yapıyorlar. Burada amacımız şu; 2 tane canlı hayvanın kesimini önlemek. Bu da sürdürülebilir hayvancılık açısından çok önemli. Denetimlerimiz ve işlemlerimiz kurban pazarı açık olduğu müddetçe devam edecek” diye konuştu. (Hüseyin Kömür)

 

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu