KARANTİNAYA ALINAN VE KARANTİNANIN BİTTİĞİ YERLER

21 Nisan il il karantinaya alınan yerler listesi. Türkiye’de koronavirüs vaka ve ölümlerinin görülmeye başlamasının ardından birçok ilde; ilçe, mahalle, belde, köy statüsündeki yerleşim birimlerinde Valilik ve Kaymakamlıklarca karantinaya uygulamaları başladı. Bazı bölgelerde ise karantina uygulamaları sona erdi.

 

Bazı yerlerde bina bazlı karantina uygulama kararları da verildi. Peki, bugüne kadar (21 Nisan 2020) Türkiye’de karantinaya alınan yerler neresi? Nerelerde karantina kaldırıldı?

 

İşte il il karantinaya alınan yerleşim yerleri listesi…

 

KİLİS’TE KARANTİNAYA ALINAN YERLER

 

Kilis’in Beşenli köyüne bağlı Aşağı Beşenli (Yamaç Beşenli) mezrası, İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu tarafından korona virüslü hastayla temas öyküsü olduğu gerekçesiyle karantinaya alındı.

 

Kilis merkeze bağlı Beşenli köyü Yamaç Beşenli mezrası, İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu tarafından 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 23’üncü maddesi kapsamında, köyde yaşayanların korona virüslü hasta ile temas öyküsü gerekçesiyle karantinaya alındı. İl Jandarma Komutanlığına bağlı özel kıyafetli askerler köye gelerek, bariyer ile köyün giriş çıkışlarını kapattı. Jandarma köyün çevresinde geniş güvenlik önlemi aldı. Yamaç Beşenli mezrasında karantinanın 15 Mayıs tarihine kadar devam edeceği bildirildi.

 

 

KONYA’DA KARANTİNAYA ALINAN YERLER

 

Konya’nın Beyşehir ilçesine bağlı Esence Mahallesinde korona virüse karşı yürütülen tedbirleri kapsamında alınan karantina uygulaması kaldırıldı.

 

Beyşehir İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurulu tarafından 1 Nisan 2020 tarihinde alınan kararla başlatılan karantina uygulaması 19 gün boyunca sürerken, yerleşim merkezinde gece 00.00 itibariyle tedbirlerin kaldırılması sonrasında sokağa çıkma kısıtlaması da son buldu. Karantina uygulamasının kaldırılmasının ardından yerleşim merkezine giriş çıkışlar da serbest hale gelirken, 19 gündür nöbet bekleyen jandarma ekipleri bölgeden ayrıldı.

 

İlçe Sağlık Müdürlüğü ekiplerinin karantina kararı verilmeden önce yerleşim merkezinde oluşturulan ekipler vasıtasıyla evleri tekrar ziyaret edip vatandaşları sağlık taramasından geçirdiği bildirildi. Karantina kararının kaldırıldığı yerleşim merkezinde halen 10 hanede tedbirlerin sürdüğü, bu adreslerde kalan ailelerin evlerinde izolesi ve takip süreceğinin devam edeceği öğrenildi.

 

Karantina uygulamasının kaldırılmasının ardından vatandaşların evlerinden çıkıp tarımsal faaliyetlerine başladığı ve yerleşim merkezindeki dükkanların da açıldığı görüldü.

 

 

 

BARTIN’DA KARANTİNAYA ALINAN YERLER

 

 Bartın’da korona virüs tespiti sonrası bir köy ile 3 binada, yeni tip korona virüs (Covid-19) tedbirleri kapsamında karantina uygulaması başlatıldı.

 

Bartın Valiliği İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi tarafından, korona virüs vakası görülen merkeze bağlı 750 nüfuslu Uğurlar köyünde karantina uygulaması başlatıldı. Karar sonrası köyün giriş ve çıkışları jandarma ekipleri tarafından kapatıldı. Kararda, “Yapılan incelemeler ve filyasyon çalışmaları sonucu İlimiz Merkez Uğurlar Köyünde Covid-19 pozitif vakaların görülmesi ve korona virüs salgınının yayılarak vatandaşlarımızın sağlığını tehdit etmesini engellemek amacıyla Umumi Hıfzıssıhha Kanunun 27.ve 72 maddeleri kapsamında Uğurlar Köyünde ikinci bir karara kadar karantina tedbirinin uygulanmasına karar verilmiştir” denildi.

 

İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi ayrıca korona virüs vakalarının görüldüğü Bakraçboz köyü Bodra mevkisinde, 25 kişinin yaşadığı 3 binada da karantina uygulaması başlattı. Uygulama ile ilgili kararda da, “İlimiz Merkez Bakraçboz köyü Bodra mevkisi No:145, Bodra mevkisi No:182, Bodra mevkisi No:59 adreslerindeki yaşayan bazı vatandaşlarımızda Covid-19 pozitif vakalarının görülmesi ve aynı hanelerde yaşayan temaslı sayısının fazla olması nedeniyle,korona virüs salgınının yayılarak vatandaşlarımızın sağlığını tehdit etmesini engellemek amacıyla bu hanelerde Umumi Hıfzıssıhha Kanunun 27.ve 72 maddeleri kapsamında ikinci bir karara kadar karantina tedbirinin uygulanmasına karar verilmiştir” ifadesine yer verildi.

 

 

KARS ‘TA KARANTİNAYA ALINAN YERLER

 

Kars’ta, korona virüs (Covid-19) salgını ile mücadele tedbirleri kapsamında karantinaya alınan Selim ilçesi Benliahmet köyünde karantina kaldırıldı.

 

Konuyla ilgili olarak Kars Valiliğinden yapılan açıklamada, “Korona virüs (Covid-19) salgını ile mücadele tedbirleri kapsamında; Selim ilçesi Benliahmet köyünde uygulanmakta olan karantinanın 18 Nisan 2020 Cumartesi günü saat 00:01 itibariyle kaldırılması kararlaştırılmıştır” denildi.

 

Yaklaşık 14 gündür karantina altında olan Benliahmet köyünde karantinanın kaldırılmasıyla birlikte köylüler de rahatladı.

 

Kars’ın Kağızman ilçesinde Karabağ, Susuz ilçesinde ise Erdağı köyünde de 30 Mart’ta başlatılan karantina sona ermişti.

 

Kars’ta daha, Dağpınar beldesi Merkez Mahallesi ile Digor ilçesi Türkmeşen köyleri karantinaya alınmıştı.

 

 

TOKAT’TA KARANTİNAYA ALINAN YERLER

 

Tokat’ın Almus ilçesine bağlı Çaykıyı köyü, koronavirüs tedbirleri kapsamında karantinaya alındı. Kentte karantina uygulanan köy sayısı, 2’ye yükseldi.

 

Almus’un Çaykıyı köyü için Umumi Hıfzıssıhha Kurulu’nca karantina kararı alındı. Tokat Valiliği’nden yapılan açıklamada, “Almus ilçemiz Çaykıyı köyümüzden şikayet sonucu sağlık kuruluşlarına başvuran 14 vatandaşımız Covid-19 şüphelisi olarak değerlendirilmiş ve bahse konu vatandaşların 12’sinin testleri pozitif çıkmıştır. Bu sebeple, Almus İlçe Hıfzıssıhha Kurulu kararıyla Çaykıyı Köyü özelinde 18 Nisan tarihinden başlamak üzere 14 gün süreyle karantina uygulanmasına karar verilmiştir” denildi.

 

Kentte 15 Nisan’da ise Erbaa ilçesinin Alan köyü, karantinaya alınmıştı. Karantina uygulanan köy sayısı, 2’ye yükseldi.

 

 

TRABZON’DA KARANTİNAYA ALINAN YERLER

 

Trabzon’un Maçka ilçesinde bir mahalle karantinaya alındı.

 

Valilikten yapılan yazılı açıklamada, İlçe Hıfzıssıhha Kurulunun kararıyla yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında Ocaklı Mahallesi’nin karantinaya alındığı bildirildi.

 

Karantina uygulamasının saat 08.00 itibarıyla başladığı kaydedildi.

 

Trabzon’da daha önce, Akçaabat ilçesine bağlı Sarıtaş Mahallesi, Hayrat ilçesine bağlı Pınarca, Onur, Pazarönü, Yeniköy ve Geçitli mahalleleri karantinaya alınmıştı.

 

 

MANİSA’DA KARANTİNAYA ALINAN YERLER

 

Manisa’nın Alaşehir ilçesinde bir mahalle, Soma ilçesinde de bir apartman yeni tip koronavirüs (Kovid-19) önlemleri kapsamında karantinaya alındı.

 

Manisa Valiliğinden yapılan açıklamada, İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurulunca, Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun ilgili maddeleri gereği, Alaşehir ilçesine bağlı Caberfakılı Mahallesi’nin karantinaya alındığı belirtildi.

 

Açıklamada, “Vatandaşlarımızı Kovid-19 salgınından korumak ve hastalığın yayılmasını önlemek amacıyla ikinci bir değerlendirmeye kadar söz konusu mahallede karantina uygulaması başlatılmıştır ve mahalleye giriş çıkışlara kapatılmasına karar verilmiştir.” ifadelerine yer verildi.

 

Soma ilçesinde de Cumhuriyet Mahallesi Pelit Sokak’ta bulunan bir apartman karantinaya alındı.

 

Manisa’da 9 Nisan’da Soma ilçesinde bulunan Turgutalp ile Cuma mahallelerinde iki apartman, 12 Nisan’da Turgutlu ilçesinde Cumhuriyet Mahallesi’nde bir apartman ile Demirci ilçesinde bir sokak karantinaya alınmıştı.

 

 

ARDAHAN’DA KARANTİNAYA ALINAN YERLER

 

Ardahan’ın Damal ilçesi Mustafa Kemal Mahallesi, yeni tip korona virüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında karantinaya alındı.

 

Damal ilçesine bağlı Mustafa Kemal Mahallesi’ne il dışından gelen ve testi pozitif çıkan vatandaşın akrabaları ile de temas ettiğinin belirlenmesi üzerine mahalle karantinaya alınarak, giriş ve çıkışlar yasaklandı. Ardahan Valiliğinden yapılan açıklamada, ”Damal ilçemize bağlı Mustafa Kemal Mahallesi’nde tespit edilen bir vakadan dolayı çalışma başlatıldı. Vatandaşlarımızı Covid-19 salgınından korumak ve hastalığın yayılmasını önlemek amacıyla ikinci bir değerlendirmeye kadar Mustafa Kemal Mahallesi’nde karantina uygulaması başlatıldı” denildi.

 

Damal Belediye Başkanı Ergin Önal da, “İl dışından ilçemize gelen ve korona virüs testi pozitif çıkan bir kişinin akrabalarıyla temas ettiği değerlendirilerek, ziyaret ettiği kişiler özel izolasyona alınmış, halkımızın sağlığının korunması maksadıyla da İlçe Hıfzıssıhha Kurulunca alınan karar gereği Mustafa Kemal Mahallesi’ne giriş ve çıkışlar kısıtlanmıştır. Panik yapacak bir durum olmayıp, devlet kurumlarımızca gerekli tedbirler alınmıştır. Bu aşamada sizlerden ricam, evlerinizde kalarak sabırla sürecin tamamlanmasını beklemenizdir. Mağduriyet oluşmaması ve oluşabilecek mağduriyetlerin giderilmesi için tüm kurumlarımız ve belediye ekiplerimizle görev yapmaya devam etmekteyiz” şeklinde konuştu.

 

 

SİVAS’TA KARANTİNAYA ALINAN YERLER

 

Sivas Pandemi Kurulunun aldığı kararla Şarkışla ilçesine bağlı Yapracık köyü ve Gölova ilçesine bağlı Boğazköy karantina altına alındı.

 

Ayrıca daha önce karantina altına alınan; Zara ilçesine bağlı Tuzlagözü köyü, Yıldızeli ilçesine bağlı Üyük köyü, Doğanşar ilçesine bağlı Darıkol köyü ve Koyulhisar ilçesine bağlı Kurşunlu ve Yağcılar köylerinde karantina uygulaması kaldırıldı.

 

 

GİRESUN ‘DA KARANTİNAYA ALINAN YERLER

 

Giresun’un Çamoluk ilçesine bağlı Karadikmen köyünde uygulanan karantina 14 gün uzatıldı.

 

Kaymakamlıktan yapılan yazılı açıklamada, İlçe Umumi Hıfzısıhha Meclisi’nin, Kaymakam Efecan Şahin başkanlığında toplandığı belirtildi.

 

Kurulun, Umumi Hıfzısıhha Kanunu’nun 27, 28. ve 72’nci maddeleri uyarınca Karadikmen köyünün tamamında 28 Mart’da karantina uygulanmasına karar verildiği anımsatılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

 

“9 Nisan’da Karadikmen köyünde ikamet eden bir vatandaşımızda nefes darlığı şikayeti görülmesi üzerine kendisine test uygulanmış ve 11 Nisan itibarıyla test sonucunun pozitif çıkması nedeniyle Karadikmen köyünde sosyal izolasyon kurallarına tam anlamıyla riayet edilmediği ve hastalığın sönümlenmediği görülmüştür. Bu gerekçelerle uygulanan karantina tedbirinin 13 Nisan itibarıyla 14 gün uzatılmasına toplum sağlığı için karar verilmiştir.”

 

 

UŞAK’TA KARANTİNAYA ALINAN YERLER

 

Uşak’ta korona virüs tedbirleri kapsamında 510 nüfuslu köy karantinaya alınırken toplamda karantinaya alınan köy sayısı 3’e yükseldi.

 

Uşak Valiliği tarafından yapılan yazılı açıklamada İl Hıfzıssıhha Kurulu tarafından kent merkezine bağlı Mesudiye köyünün karantinaya alındığı belirtildi. 16 Nisan itibariyle karantinaya alınan köyün giriş çıkışlarının ikinci bir değerlendirmeye kadar kapalı kalacağı bildirildi.

 

Geçtiğimiz günlerde karantinaya alınan Gürlek ve İlyaslı köyleri dahil olmak üzere karantinaya alınan köy sayısı 3’e yükseldi.

 

 

ADAPAZARI’NDA KARANTİNAYA ALINAN YERLER

 

Sakarya İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu kararıyla, Adapazarı’nda iki sokak koronavirüs tedbirleri kapsamında karantinaya alındı. Sokakların girişleri bariyerlerle kapatıldı.

 

Sakarya İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu, Adapazarı Şeker Mahallesi Vişne Sokak ve Egemen Sokak’ın karantinaya alınmasına karar verdi. Sabah saatlerinde Sakarya Emniyet Müdürlüğü ekipleri ve Adapazarı Belediyesi ekiplerince sokakların girişleri bariyerlerle kapatıldı. Sokağa girmek isteyen vatandaşlara 14 gün boyunca dışarı çıkamayacakları tebliğ edilerek, sağlık kontrolü yapıldıktan sonra izin verildi. Adapazarı Belediyesi ekiplerince hazırlanan 120 kişilik gıda kolisinin sokakta yaşayanlara dağıtılacağı öğrenildi.

 

 

ADIYAMAN’DAN KARANTİNAYA ALINAN YERLER

 

Adıyaman’ın Sincik ilçesinde koronavirüs salgını nedeniyle iki köy karantinaya alındı.

 

Sincik ilçesine bağlı Söğütlübahçe köyü ile Çat köyü, koronavirüs vakalarının görülmesi nedeniyle karantinaya alındı. Köylerin giriş çıkışları jandarma ekipleri tarafından kapatıldı.

 

Sincik Kaymakamlığından yapılan açıklamada, “İlçemiz Söğütlübahçe ile Çat köylerimizde korona virüs vakalarının artması nedeniyle karantina kararı alınmıştır. Bu köylere tüm giriş – çıkışlar durdurulmuştur. İkinci bir değerlendirmeye kadar karantina süreci devam edecektir. Tüm vatandaşlarımızın sosyal izolasyona ve fiziksel temasa dikkat etmeleri, kendi ikametlerinde kalmaları, zorunlu olmadıkça dışarı çıkmamaları ve misafir kabul etmemeleri hem kendi hem de toplum sağlığı açısından hayati önem arz etmektedir. Vatandaşlarımız ihtiyaçları için muhtarlık ve jandarma ile iletişime geçebilir. Karantina uygulamasına yönelik denetimler yapılacak olup tedbirlere riayet etmeyenler hakkında idari ve adli işlem yapılacaktır” ifadeleri kullanıldı.

 

Daha önce Adıyaman’ın Gölbaşı ilçesinde iki köy, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında karantinaya alınmştı. Gedikli ve Aşağı Karakuyu köylerinde birer kişinin test sonucunun pozitif çıkması üzerine, iki köyde 14 gün karantina tedbirlerinin uygulanması kararlaştırılmıştı.

 

 

ÇORUM ‘DA KARANTİNAYA ALINAN YERLER

 

Çorum’un Sungurlu ilçesine bağlı Oyaca köyündeki karantina uygulamasına son verildi.

 

Valilikten yapılan yazılı açıklamada, Mecitözü İlçe Hıfzıssıhha Meclisinin 30 Mart tarihli kararıyla 14 gün karantina altına alınan Oyaca köyündeki sürecin dolduğu bildirildi.

 

Açıklamaya göre, sağlık ekiplerince köyde yaşayan vatandaşların yerinde yapılan son kontrollerinde de herhangi bir olumsuzluk bulunmadığının tespit edilmesi üzerine İlçe Hıfzıssıhha Meclisi kararıyla karantina uygulamasının kaldırılmasına karar verildi.

 

Çorum’da halen Laçin’in Çamlıpınar, Mecitözü’nün Bekişler, Uğurludağ’ın Eskiçeltek, Kargı’nın Oğuz ve Yeşilköy köyleri ile Bahçelievler Mahallesi’nde karantina uygulaması devam ediyor.

 

 

KAHRAMANMARAŞ’TA KARANTİNAYA ALINAN YERLER

 

Kahramanmaraş’ta koronavirüs nedeniyle 1 kişinin yaşamını yitirdiği Doğanlıkarahasan Mahallesi karantina altına alındı. Mahalle, giriş-çıkışlara kapatıldı.

 

Kent merkezine 28 kilometre uzaklıkta olan Doğanlıkarahasan Mahallesi’nde yaşayan G.Ö. (78), koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti. Yaşlı adamın eşi de hastanede tedavi altına alındı. Bunun üzerine Dulkadiroğlu Kaymakamı Kadir Okatan başkanlığında toplanan İlçe Hıfzıssıhha Kurulu, Doğanlıkarahasan Mahallesi’nin karantina altına alınmasına karar verdi. Koronavirüs testleri pozitif çıkan başka vatandaşların da bulunduğu öğrenilen 500 nüfuslu mahallenin giriş-çıkışları, İlçe Jandarma Komutanlığı ekipleri tarafından kapatıldı.

 

 

ERZURUM’DA KARANTİNAYA ALINAN YERLER

 

Erzurum’un Horosan ilçesine bağlı Eğertaşlar Mahallesi, korona virüs tedbirleri kapsamında karantinaya alındı.

 

Horosan ilçesine 39 kilometre uzaklıkta bulunan 250 haneli Eğertaşlar Mahallesi, korona virüs vakaları görülmesinin ardından tedbir amaçlı karantinaya alındı. Jandarma sabah saatlerinden itibaren mahallenin giriş ve çıkışlarını kapatırken sağlık ekipleri ise mahalle halkının ateşini ölçtü.

 

 

MARDİN ‘DE KARANTİNAYA ALINAN YERLER

 

Mardin’in Savur ilçesine bağlı kırsal Yeşilalan Mahallesi, koronavirüs tedbirleri kapsamında karantinaya alındı.

 

Savur ilçesindeki kırsal Yeşilalan Mahallesi’nde, koronavirüs salgının kontrol altında tutulması için karantina uygulaması başlatıldı. Valilikten yapılan yazılı açıklamada, “Kırsal Yeşilalan mahallesinde koronavirüs salgınından vatandaşlarımızı korumak, salgının yayılmasını önlemek ve kontrol altına alınmasını sağlamak amacıyla Savur İlçe Hıfzıssıhha Kurulu’nca saat 12.00 itibariyle ikinci bir karara kadar istisnai durumlar dışında giriş ve çıkışlara izin verilmemesi, gerekli tüm güvenlik ve sağlık tedbirlerinin azami derecede alınmasına karar verilmiştir” denildi.

 

Mardin’de, daha önce koronavirüs salgınını kontrol altına almak amacıyla kırsal 3 mahallede karantina uygulaması başlatılmıştı.

 

Mardin merkez Artuklu ilçesine bağlı kırsal Ahmetli ile Yardere mahalleleri ve Kızıltepe ilçesindeki Eymirli Mahallesi, koronavirüs tedbirleri kapsamında karantinaya alındı. Karantina uygulamasına ilişkin Mardin Valiliği’nden yapılan yazılı açıklamada, “Kızıltepe ilçesi kırsal Eymirli Mahallesi ile Artuklu ilçesi kırsal Ahmetli Mahallesi ve Yardere Mahallesi’nde koronavirüs salgınından vatandaşlarımızı korumak, salgının yayılmasını önlemek ve kontrol altına alınmasını sağlamak amacıyla Kızıltepe İlçe Hıfzıssıhha Kurulu ve Artuklu İlçe Hıfzıssıhha Kurulu’nca 10 Nisan günü saat 12.00 itibariyle ikinci bir karara kadar istisnai durumlar dışında giriş ve çıkışlara izin verilmemesi, gerekli tüm güvenlik ve sağlık tedbirlerinin azami derecede alınmasına karar verilmiştir” denildi.

 

Mardin’de daha önce, Derik ilçesine bağlı, Kovalı Mahallesi, Derinsu Mahallesi ve Tepecik mezrası karantina altına alınmıştı.

 

 

KIRŞEHİR’DE KARANTİNAYA ALINAN YERLER

 

Kırşehir’de, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında kent merkezindeki 2 bina ile Kaman ilçesinde bir mahallenin karantinaya alındığı bildirildi.

 

Kırşehir Valiliği’nden yapılan açıklamada, merkez Kervansaray Mahallesinde site içindeki 2 bina ve Kaman ilçesine bağlı Savcılı Ebeyit Köyü Kapaklı Mahallesinde yaşayanların bazılarının koronavirüs testleri pozitif çıktığı belirtildi.

 

İl Hıfzıssıhha Kurulu tarafından yapılan değerlendirmede, temaslı kişilerin bulunması nedeniyle karantina uygulamasına karar verildiği vurgulanan açıklamada, “İlimiz merkez Kervansaray Mahallesinde bulunan bir sitede ikamet eden vatandaşlarımızdan bazılarının yapılan kontrollerinde koronavirüs vakasına rastlanılması nedeniyle salgının yayılmasının önlenmesi ve kamu sağlığının korunması amacıyla iki binada karantina tedbiri uygulanmasına karar verilmiştir.” ifadelerine yer verildi.

 

Açıklamada, Kaman İlçe Hıfzıssıhha Kurulunca da Savcılı Ebeyit Köyü Kapaklı Mahallesinde karantina tedbiri uygulanmasının kararlaştırıldığı duyuruldu.

 

Tedbirler kapsamında kent merkezindeki 80 dairelik 2 bina ile mahalleye girişi çıkışlar yasaklandı.

 

 

KARABÜK’TE KARANTİNAYA ALINAN YERLER

 

Karabük’ün Safranbolu ilçesine bağlı Bağcıağız köyünün Rahmanoğlu Mahallesi ile Cücahlı köyünün Sarıoğlu Mahallesi’nde koronavirüs vakalarının artması üzerine mahalleler karantinaya alındı.

 

Safranbolu’ya bağlı Bağcıağız köyünün Rahmanoğlu Mahallesi ile Cücahlı köyünün Sarıoğlu Mahallesi koronavirüs tedbirleri kapsamında karantinaya alındı. Jandarma ekipleri mahallelerin giriş ve çıkışlarında önlem alırken, karantinanın 14 gün süreceği bildirildi. Karabük Valiliği’nden yapılan yazılı açıklamada şöyle denildi:

 

“Safranbolu ilçesine bağlı Bağcıağız Köyü Rahmanoğlu Mahallesi ile Cücahlı Köyü Sarıoğlu Mahallelerinde Covid-19 vakalarının artması sebebiyle İlçe Hıfzıssıhha Kurulu kararı ile 8 Nisan saat 18.00’dan 22 Nisan saat 24.00’a kadar 14 gün süreyle karantinaya alınmıştır.”

 

Karabük’ün Safranbolu ilçesinde artış gösteren yeni tip korona virüs (Covid-19) vakalarının fazla olması nedeniyle üçüncü köy olarak Tintin köyü de karantina altına alındı.

 

İlçe Hıfzıssıhha Kurulu tarafından alınan karar doğrultusunda ilçeye bağlı Tintin köyü Aliköseler Mahallesi komşu mahallelerinde birden fazla Covid-19 pozitifli vakaların olması ve temaslı vaka sayısının fazla olması nedeniyle 10 Nisan saat 18.00’den itibaren 22 Nisan gece saat 24.00’e kadar karantina altına alındı. Yayılım potansiyeli yüksek olan korona virüsü enfeksiyonunun yayılmasını engellemek amacıyla köye giriş çıkışlar izne bağlı olarak gerçekleştirilecek.

 

 

ÇANKIRI’DA KARANTİNAYA ALINAN YERLER

 

Çankırı’nın Korgun ilçesine bağlı Hıcıp köyü, 4 kişide koronavirüs tespit edilmesi üzerine karantinaya alındı.

 

Korgun Kaymakamlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, “Korgun İlçe Hıfzıssıhha Kurulunun 14.04.2020 tarih ve 09 sayılı kararıyla İlçemize bağlı Hıcıp köyünde 4 ‘Covid-19’ pozitif vakanın tespit edilmesi nedeniyle, halk sağlığının korunması ve salgının kontrol altına alınması açısından Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 27. ve 72. maddeleri kapsamında 14 Nisan 2020 tarihi saat 00.00 itibariyle ikinci bir değerlendirmeye kadar karantina uygulamasına geçilerek köye giriş ve çıkışların kapatılmasına karar verilmiştir” denildi.

 

Daha önce Çankırı’nın Kurşunlu ilçesindeki Yeşilören Köyü, Çerkeş ilçesine bağlı Aliözü Köyü ve Şabanözü ilçesine bağlı Kamış Köyü karantina altına alınmıştı.

 

 

AMASYA’DA KARANTİNAYA ALINAN YERLER

 

Amasya’nın Taşova ilçesine bağlı Kozluca köyü, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında karantinaya alındı.

 

Taşova Kaymakamlığından yapılan açıklamada, İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu kararı doğrultusunda Kozluca köyünün 14 gün süreyle karantina altına alındığı belirtildi.

 

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

 

“Kozluca köyünün nüfus yoğunluğu, Destek köyüne ve Samsun ili Ladik ilçesi yol ayrımına yakınlığı gibi nedenler dikkate alınarak tedbir alınması gerektiği tavsiye edilmiştir. İl Pandemi Koordinasyon Kurulu tarafından yapılan tavsiye üzerine, salgının yayılımının önüne geçmek ve toplum sağlığını korumak amacıyla 6 Nisan Pazartesi günü saat 24.00 itibarıyla Kozluca köyü, acil sağlık ihtiyaçları hariç ikinci bir emre kadar kolluk marifetiyle 14 gün karantina altına alındı. Karantina mahallinde bulunan vatandaşlarımızın köy dışında olası ihtiyaçları Vefa Sosyal Destek Grubu görevlileri tarafından karşılanacaktır.”

 

 

KIRIKKALE’DE KARANTİNAYA ALINAN YERLER

 

Kırıkkale’de Delice ilçesine bağlı Büyükavşar köyünden sonra Keskin ilçesine bağlı Dağsolaklısı köyü de koronavirüs tedbirleri kapsamında karantinaya alındı.

 

Kırıkkale Valiliği’nden yapılan yazılı açıklamada, Keskin İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurulu’nun 10 Nisan 2020 tarihli kararı ile Dağsolaklısı köyünün, yeni tip Koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle yapılan mücadele kapsamında tedbir amaçlı olarak karantinaya alındığı belirtildi. Açıklamada, “İlimiz Keskin ilçesine bağlı Dağsolaklısı köyünün, 11 Nisan 2020 tarihi saat 24.00 itibarıyla ikinci değerlendirmeye kadar karantina altına alınmasına karar verilmiştir. Lütfen evde kalalım. Sebep olacağımız bulaş nedeniyle tehlikeye atacağımız canları düşünelim” denildi.

 

Delice ilçesine bağlı Büyükavşar köyü de geçen hafta koronavirüs tedbirleri kapsamında karantinaya alınmıştı.

 

 

BİLECİK ‘TE KARANTİNAYA ALINAN YERLER

 

Bilecik’in Bozüyük ilçesine bağlı Ormangüzle köyü, koronavirüs testi pozitif çıkan bir vaka nedeniyle karantinaya alındı.

 

Bozüyük Kaymakamlığı, Ormangüzle köyünde, yeni tip koronavirüs (Covid-19) testi pozitif çıkan bir vaka ve temas ettiği kişi sayısının çokluğu nedeniyle karantina kararı alındığını açıkladı. Bugünden itibaren 24 Nisan’a kadar köy giriş-çıkışların tamamen kapatıldığı belirtilen açıklamada, ”İlçemiz Ormangüzle köyünde Covid-19 bir vakanın olması ve vakanın temaslı sayılarının çokluğu nedeni ile Covid-19 enfeksiyonunun yayılmasının engellenmesi ve toplum sağlığının korunması amacıyla 10/04/2020 tarihi saat 08.00’den itibaren 24/04/2020 tarihi saat 24.00’e kadar giriş-çıkışların izne bağlı olmak kaydıyla karantina altına alınmasına karar verilmiştir” denildi.

 

Bozüyük ilçesine 16 kilometre mesafedeki 60 nüfuslu Ormangüzle köyünün yanı sıra Akpınar ve merkeze bağlı Aşağıköy de görülen koronavirüs vakaları nedeniyle karantinaya alınmıştı.

 

Bilecik Vaililiği’nden yapılan açıklamada, İl Hıfzıssıhha Kurulu’nun Vali Bilal Şentürk başkanlığında bir araya geldiği belirtildi. Kurulda, daha önce Bilecik merkeze bağlı Aşağıköy köyünde Kovid-19 çıkması nedeniyle, bu enfeksiyonun yayılmasının engellenmesi ve toplum sağlığının korunması amacıyla karantina uygulanmasına karar verildiği bildirilmişti.

 

Söz konusu köye, bugünden itibaren 19 Nisan’a kadar giriş-çıkışların izne bağlı olduğu dile getirilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

 

“Tüm dünyayı ve ülkemizi etkileyen salgın hastalığın yayılmasının ilimizde de önlenebilmesinin; alınan kararlara tam anlamıyla uyulması, yakın temastan şiddetle kaçınılması, mecbur olmadıkça evden çıkılmamasıyla mümkün olacağının bilinmesi, aziz vatandaşlarımızın bilinçli, sabırlı ve etkin desteğiyle mümkün olacaktır. Hep beraber kazanacağız.”

 

 

KAYSERİ’DE KARANTİNAYA ALINAN YERLER

 

Kayseri’nin Talas ilçesinde Corona Virüsü tedbirleri kapsamında 14 katlı bina karantina altına alındı.

 

Kayseri’de, daha önce de koronavirüs tedbirleri kapsamında 8 katlı bina karantina altına alınarak, dış kapısı mühürlendi.

 

Kocasinan ilçesi Sancaktepe Mahallesi 4356’ncı Sokakta bulunan Karepark Apartmanı, koronavirüs tedbirleri kapsamında karantina altına alındı. 8 kat, 32 daireden oluşan binaya gelen polis ekipleri, apartmanın dış kapısını mühürledi. Binaya giriş ve çıkışlar da durduruldu. Binada oturan kişilerin 14 gün karantina altında tutulacağı öğrenildi. Apartmanın da Kocasinan Belediyesi ekipleri tarafından dezenfekte edildiği bildirildi. Binada oturanların yiyecek ihtiyaçlarının Vefa Sosyal Destek Grubu tarafından karşılanacağı kaydedildi.

 

 

BURSA’DA KARANTİNAYA ALINAN YERLER

 

Bursa’nın Keles ilçesinde bulunan 6 korona virüs vakası görülen bir kırsal mahalle karantina altına alındı.

 

Keles İlçesinde bulunan Yazıbaşı Mahallesi korona virüs vakalarının ardından karantina altına alındı. Bursa Valiliği’nden yapılan açıklamada, “Keles ilçesi Yazıbaşı Mahallesinde koronavirüs görülen vakaların artması sebebiyle, İlçe Hıfzıssıhha Kurulu’nun kararı ile bugünden itibaren Yazıbaşı Mahallemiz ikinci bir emre kadar karantinaya alınmıştır.

 

Mahallemizde karantina şartlarına uygun olarak her türlü tedbir alınarak uygulamaya geçilmiştir.

 

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.” denildi.

 

 

HATAY’DA KARANTİNAYA ALINAN YERLER

 

Hatay’ın Kırıkhan ilçesine bağlı 2 mahalle, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında karantinaya alındı.

 

Kırıkhan İlçe Hıfzıssıhha Kurulunca, Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun ilgili maddeleri gereğince Karamağara, Yalangoz ve Ceyhanlı mahallelerinin, 14 gün karantinaya alınmasına karar verildi.

 

Karar üzerine giriş ve çıkışa kapatılan mahallelerde, jandarma ekiplerince önlemler uygulanmaya başlandı.

 

 

BİNGÖL ‘DE KARANTİNAYA ALINAN YERLER

 

Bingöl Valiliği, Adaklı ilçesine bağlı Döşlüce Mahallesi Çeribaşı bölgesinin korona virüs tespit edilmesi üzerine,14 gün karantinaya alındığını bildirdi.

 

Valilik tarafından yapılan açıklamada, “Adaklı ilçesine bağlı Döşlüce Mahallesi Çeribaşı bölgesinde korona virüs (Covid-19) tespit edilmesi üzerine hastalığın yayılmasını engellemek amacıyla, İl Hıfzıssıhha Kurulu’nun 07.04.2020 tarihli kararı ile 14 gün süreyle karantina altına alınmıştır. Vatandaşlarımızın sağlık ve diğer ihtiyaçları için her türlü tedbir alınmıştır” denildi.

 

 

KIRKLARELİ ‘DE KARANTİNAYA ALINAN YERLER

 

Kırklareli Valiliği, Kofçaz ilçesinde yapılan filyasyon ve diğer önlemlere rağmen Covid-19 vakalarında artış göstermesi nedeniyle bugün saat 16.00’dan itibaren ikinci bir emre kadar karantina altına alındığını açıkladı.

 

Kırklareli Valiliği’nden yapılan açıklamada, Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi olarak ilan edilen yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgının yayılmasını engellemek için 11 Umumi Hıfzıssıhha Kurulu, 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 26’ncı maddesine istinaden toplandığı ve mezkur kanunun 27 ve 72’inci maddeleri kapsamında kararlar alındığı belirtildi. Filyasyon çalışmalarına rağmen salgının önlenemediği ifade edilen Kofçaz ilçesinde karantina uygulanması kararı alındığı belirtilen açıklamada, şöyle denildi:

 

“İlimiz Kofçaz ilçesinde Covid-19 vakalarının yapılan filyasyon ve diğer çalışmalara rağmen artış göstermesi nedeniyle; Kofçaz’ın giriş-çıkışlara izin verilmeyerek 15.04.2020 tarihi saat 16.00 itibariyle ikinci bir emre kadar karantina altına alınmasına, ilçe merkezine, ilçeye bağlı köylerden, bölge il ve ilçelerden giriş ve çıkışların mücbir sebepler haricinde ikinci bir emre kadar yasaklanmasına, istisnai durumlar dışında sokağa çıkılmamasına ve gerekli tüm sağlık tedbirlerinin azami derecede alınmasına, oy birliği ile karar verilmiştir.”

 

 

DÜZCE’DE KARANTİNAYA ALINAN YERLER

 

Düzce Valiliği, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında Yığılca ilçesinin dün gece yarısı itibarıyla karantinaya alındı.

 

Valilikten yapılan yazılı açıklamada, İl Olağanüstü Umumi Hıfzıssıhha Meclisinin Vali Zülkif Dağlı başkanlığında, gündemdeki konuları görüşmek üzere bir araya geldiği belirtildi.

 

Toplantıda alınan karar gereği, Yığılca ilçe sınırlarından kara yolu ile toplu ulaşım aracı, özel araç ve yaya olarak il merkezine yapılacak tüm giriş ve çıkışların saat 24.00’dan itibaren 15 günlük süreyle sınırlandırılmasına karar verildiği aktarılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

 

“İstisnai durum olarak çalışma hayatı içinde yer alan yönetici, çalışan ya da iş yeri sahiplerinin bu durumu ispatlayan ikamet belgesi, SGK kayıt belgesi gibi belgelerini ibraz etmek şartıyla başta sağlık ve güvenlik olmak üzere kamu görevi ve hizmetinin sürekliliğinin sağlanmasında görevli olanların, görevli olduklarına dair belge veya kimlikle geliş-gidiş yapabilmesine, yukarıda sayılanlar dışında yer almakla birlikte uygun görülmesi halinde il merkezinde seyahat izin kurulundan ilçede ise kaymakamlıktan izin alınarak gidiş-geliş yapmasına izin verilmesine karar verilmiştir.”

 

 

BURDUR ‘DA KARANTİNAYA ALINAN YERLER

 

 Burdur’da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında bir köy karantinaya alındı.

 

Valilikten yapılan açıklamaya göre, merkeze bağlı İlyas köyünde bir kişinin Kovid-19 testi pozitif çıktı.

 

İl Hıfzıssıhha Kurulu kararıyla virüsün yayılarak başka yerleşim yerlerine taşınmasını önlemek amacıyla köy karantinaya alındı.

 

Köyün giriş ve çıkışı güvenlik şeridiyle kapatıldı, jandarma ve sağlık ekipleri önlem aldı.

 

Testi pozitif çıkan kişi Burdur Devlet Hastanesinde tedaviye alındı.

 

Burdur’un Çavdır ilçesine bağlı Söğüt beldesinde bir ailede korona virüs tespit edilmesi üzerine belde karantina altına alınmıştı.

 

 

ŞANLIURFA ‘DA KARANTİNAYA ALINAN YERLER

 

Şanlıurfa’da koronavirüs salgını sonrası görülen belirtiler nedeniyle yapılan testleri pozitif çıkan kişilerin yaşadığı 4 kırsal mahalle ile kent merkezindeki 4 bina karantinaya alındı. Karantina uygulanan ve 3 bini aşkın kişinin yaşadığı bölgelere giriş ve çıkışlar güvenlik güçlerince yasaklandı.

 

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını son günlerde Şanlıurfa’da da görülmeye başlandı. Salgının önüne geçilmesine yönelik tedbirlerin sıkı şekilde uygulandığı kentte, son günlerde koronavirüs belirtisi şikayetleri bulunan ve sağlık kuruluşlarında yapılan Kovid-19 testi pozitif çıkan kişiler gözlem altına alınırken, yaşadıkları mahalleler ile binalar da karantina altına alındı.

 

Kent merkezindeki İpekyol, Şenevler, Yenişehir ve Hayati Harrani Mahallelerinde yaşayan bazı kişilerin yapılan testleri pozitif çıkınca, yaşadıkları binalar İl Hıfzısıhha Kurulu kararıyla karantina ayındı. Alınan kararın ardından binaya giriş ve çıkışlar yasaklanırken, binalarda yaşayanların ihtiyaçlarının da Vefa Sosyal Destek Grubu tarafından karşılanmaya başlandı.

 

Öte yandan Siverek, Akçakale, Suruç ve Haliliye ilçelerinde yaşayan 4 kişinin daha koronavirüs testleri pozitif çıktı. Bu kişilerin yaşadığı ilçelerin kırsalında bulunan mahalleler de İl Hıfzısıhha Kurulu kararıyla karantinaya alındı. Karantina kararının ardından Siverek’in Şekerli, Akçakale’nin Narlıova, Suruç’un Kırmit ve Haliliye’nin Açıkyazı mahalleleri güvenlik güçlerince giriş ve çıkışlara kapatıldı. Mahallelere ulaşımın sağlandığı yollarda barikat oluşturan jandarma personelleri, araçlarıyla da geçişi engelleyerek mahalleleri dış dünyaya kapattı.

 

 

ADANA’DA KARANTİNAYA ALINAN YERLER

 

Yeni tip Corona Virüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında karantinaya alınan Adana’nın Tufanbeyli ilçesinde güvenlik güçleri giriş ve çıkışlara izin vermiyor.

 

İl Pandemi Kurulunun tedbirleri doğrultusunda 15 gün boyunca giriş ve çıkışların durdurulduğu Tufanbeyli’de sessizlik hakim.

 

Yollarda önlem alan, maske, eldiven ve koruyucu kıyafet kullanan polis ve jandarma ekipleri, giriş ve çıkışlara izin vermiyor.

 

Valilikten 5 Nisan’da yapılan açıklamada, İl Pandemi Kurulunun tedbirleri kapsamında Tufanbeyli ilçesinin 15 gün karantinaya alındığı duyurulmuştu.

 

 

ELAZIĞ ‘DA KARANTİNAYA ALINAN YERLER

 

Elazığ’da bir köy, bir mahalle, 4 apartmanın ardından şimdi de bir mezra, korona virüs nedeniyle karantinaya alındı.

 

Türkiye genelinde olduğu gibi Elazığ’da da korona virüs nedeniyle alınan tedbirler artırılarak devam ediyor. Daha önce Karakoçan ilçesine bağlı bir mahalle, kent merkezinde bulunan Sürsürü, Kırklar ve Cumhuriyet Mahallelerinde 3 apartman karantinaya alındı. Bugün ise Kovancılar ilçesine bağlı Şenova köyü karantinaya alındı. Ardından Valilik yeni bir kararı daha duyurarak Baskil ilçesinin Topelkem köyüne bağlı Omik mezrasının da karantinaya alındığını bildirdi.

 

Valilikten yapılan açıklamada, “Baskil İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurulu kararıyla, ilimiz Baskil ilçesi Topelkem köyü Omik mezrasında korona virüs hastalığı (COVID-19) vakası görüldüğünden dolayı salgını kontrol altına alınmasını sağlamak amacıyla köy giriş ve çıkışlarına izin verilmeyerek 14 gün süreyle karantinaya alınmasına, ikinci bir karara kadar karantina altına alınmasına, istisnai durumlar dışında dışarıya çıkılmamasına, gerekli tüm güvenlik ve sağlık tedbirlerinin azami derecede alınmasına karar verilmiştir” denildi.

 

Karantinaya alınan bölgelerin polis ve jandarma ekipleri tarafından kontrolü sağlandığı bildirildi.

 

 

GAZİANTEP ‘TE KARANTİNAYA ALINAN YERLER

 

Gaziantep’in İslahiye ilçesinde birçok ev ve 24 kişi korona virüs nedeniyle karantina altına alındı.

 

Edinilen bilgiye göre, Ağabey Mahallesi Beypınarı Mezrası Hatay Bulvarı üzerinde bulunan bir evde ikamet eden ve tır şoförü olduğu öğrenilen şahsın 14 gün önce Türkmenistan’dan Türkiye’ye girdiği ve sonrasında Irak’a yük götürdüğü 5 gün önce evine döndüğü öğrenildi. Şahsın evinde rahatsızlanması üzerine aile hekimine başvurduğu yapılan ilk muayenede korona virüs belirtilerinin yüksek olduğundan Aile Sağlığı Merkezince çağrılan 112 sağlık ekipleri şahsı İslahiye Devlet Hastanesine sevk etti. Yapılan muayene ve tetkiklerin pozitif çıkması üzerine şahıs 112 ekiplerince Gaziantep Dr. Ersin Arslan Devlet Hastanesine sevk edildi.

 

İslahiye İlçe Sağlık Müdürlüğü personelleri tarafından şahsın İslahiye bölgesinde temas kurduğu tespit edilen 20 kişiye ait aynı mevkide bulunan evler ve ziyaretine gittiği Nurdağı’nda ikamet eden kızı damadı ve iki torunu olmak üzere 4 kişilik aile karantina altına alındı.

 

Binanın girişlerine görevlilerce şerit çekilirken, giriş çıkışlar ise yasaklandı.

 

Daha önce de karantina kararı verilen evler vardı. İstanbul’dan Gaziantep’in Nizip ilçesine gelen ve hastalık belirtisi gösteren kişinin koronavirüs testi pozitif çıktı. Testin ardından, hastanın yakın ilişki içinde olduğu kişilere de önlem olarak test yapılırken, bir yakınının daha koronavirüs pozitif olduğu belirlendi. Tedavilerine başlanan 2 kişinin temas halinde olduğu belirlenen yakınlarının olduğu 14 ev ise karantinaya alındı.

 

Nizip’e 19 Mart günü İstanbul’dan gelen ve isimleri açıklanmayan karı-kocadan biri hastalanınca Nizip Devlet Hastanesi’ne başvurdu. Kişinin yapılan koronavirüs (Kovid-19) testi pozitif çıkınca çift karantinaya alınarak hastaneye yatırıldı. Çiftin temas halinde olduğu kişiler de öğrenilerek test yapıldı ve bir kişide daha koronavirüs testi pozitif çıktı.

 

Çiftin ve testi pozitif çıkan diğer hastanın temas halinde olduğu belirlenen akrabaları ve çalışma arkadaşlarının yaşadığı 14 ev karantina altına alındı. Koronavirüs testleri pozitif çıkan 2 kişinin tedavisinin devam ettiği öğrenildi.

 

 

İZMİT ‘TE KARANTİNAYA ALINAN YERLER

 

İzmit’te Müjde Sokak ile İsmail Dal Sokak’taki 3 katlı apartman, koronavirüs tedbirleri kapsamında karantinaya alındı.

 

İzmit’e bağlı Mehmet Ali Paşa Mahallesi’nde bulunan Müjde Sokak, koronavirüs tedbirleri kapsamında karantinaya alındı. Sokağa giriş ve çıkış yapılmaması için polis ekipleri tarafından barikat kuruldu. Sokağın girişine İzmit Kaymakamlığı’nca ‘Bu sokak 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 27. ve 72. maddeleri gereğince 14 gün süreyle karantinaya alınmıştır’ yazısı asıldı.

 

Kapatılan Müjde Sokak’ın 100 metre ilerisinde bulunan İsmail Dal Sokak üzerindeki 3 katlı apartman da karantinaya alınarak, giriş ve çıkışlara kapatıldı. Binaya da İzmit Kaymakamlığı’nca alınan karar yazısı asıldı.

 

 

SİNOP ‘TA KARANTİNAYA ALINAN YERLER

 

Sinop’un Saraydüzü ilçesinde 3 köy, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında karantinaya alındı.

 

Kaymakamlıktan yapılan yazılı açıklamada, görülen lüzum üzerine İlçe Pandemi Kurulunun olağanüstü toplandığı belirtildi.

 

Kurulca alınan karar gereği Hacıçay, Yenice ve Asarcık Camili köylerinde karantina başlatıldığı bildirilen açıklamada, bu köylere giriş ve çıkışların ikinci karara kadar kapatıldığı kaydedildi.

 

Sinop’ta daha önce Durağan ilçesinde 3 köy, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında karantinaya alınmıştı. Sinop Valiliğinden yapılan yazılı açıklamada kentte daha önce de üç farklı ilçede 7 köyde karantina başlatıldığı belirtildi.

 

Açıklamada, İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulunun kararıyla Durağan ilçesinde Olukbaşı, Yeniköy ve Güngören köylerinde karantina başlatıldığı vurgulanarak söz konusu köylere giriş ve çıkışların ikinci karara kadar kapatıldığı duyuruldu.

 

 

İSTANBUL ‘DA KARANTİNAYA ALINAN YERLER

 

Bağcılar’da İlçe Hıfzıssıhha Kurulu kararı ile, 4 mahalledeki 4 bina için, bina sakinlerinde koronavirüs testlerinin pozitif çıkması üzerine karantina kararı alındı.

 

Bağcılar Kaymakamlığı’ndan yapılan açıklama şöyle;

 

04 Nisan 2020 tarihinde toplanan İlçe Hıfzıssıhha Kurulumuz tarafından yapılan değerlendirmelerde; İlçemiz Merkez, Çınar, Kirazlı ve Kazım Karabekir Mahallelerindeki 4 binada ikamet eden vatandaşlarımızda yapılan Covit-19 testlerinin pozitif çıkması nedeniyle, bu binalarda Umumi Hıfzıssıhha Kanunu hükümleri uyarınca KARANTİNA tedbiri uygulanmasına karar verilmiştir.

 

 

MUŞ ‘TA KARANTİNAYA ALINAN YERLER

 

Muş’un Korkut ilçesinde bir köy, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında karantinaya alındı.

 

Valilikten yapılan açıklamada, Korkut ilçesine bağlı Yolgözler köyünün karantinaya alındığı bildirildi.

 

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

 

“Korkut ilçesine bağlı Yolgözler köyü, Kovid-19 pozitif vakası çıkması ve köy içi temasın yoğun olduğunun belirlenmesi üzerine, İl Hıfzıssıhha Kurulu kararıyla 14 gün karantinaya alınmıştır.”

 

Muş’un Yazla ve Alagün köylerinde, koronavirüs tedbirleri kapsamındaki 14 gün karantina uygulaması sona erdi. Karaağaçlı beldesi ile Güneyik, Yazbaşı, Demirkapı ve İyikomşu köylerinde ise karantina sürüyor.

 

Kentte, koronavirüs tedbirleri kapsamında uygulanan 14 günlük karantina, 6 köyden 2’sinde sona erdi. Karantina süresi sona eren, merkeze bağlı Yazla ve Alagün köyünde hayat, normale döndü. Merkeze bağlı Karaağaçlı beldesi ile Korkut ilçesine bağlı Güneyik köyü, Bulanık’a bağlı Yazbaşı ve Demirkapı köyleri ile Malazgirt’in İyikomşu köyünde ise karantina uygulaması sürüyor.

 

Yazla köyünde yaşayan Cuma Sarıkuş, “İstanbul’dan bir akrabamız köyümüze gelmişti ve onda koronavirüs çıkmıştı. Çok şükür onu hastaneye götürdüler. Hastaneden de iyi çıktı ve şu anda evinde. 14 günlük köyümüzün karantinası sona erdi. Jandarmalar gitti, köyümüzün insanları hepsi iyi. Köyümüzde bir hastalık ve vaka yok. Çok şükür hepimiz iyiyiz. Köyümüzde geçim yapıp, kendimize, işimize, gücümüze başladık” diye konuştu.

 

İstanbul’dan köye gelen ve ‘Covid-19’ testi pozitif çıkan kişinin sağlık durumun iyi olduğunu anlatan Ekrem Sarıkuş ise “Hastamız çok iyi ve köyümüz karantinadan kurtuldu. Çok şükür herkes kendi işine döndü. Allah herkese yardım etsin. Ülkemizi bu hastalıktan kurtarsın” dedi.

 

 

SAMSUN ‘DA KARANTİNAYA ALINAN YERLER

 

Samsun’un Vezirköprü ilçesinde bir mahalle, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında karantina altına alındı.

 

Samsun Valiliğinden yapılan açıklamada, İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulunun kararıyla Ovacık Mahallesi’nin karantina altına alındığı duyuruldu.

 

Karantinanın ikinci bir emre kadar süreceği belirtilen açıklamada, mahallede istisnai durumlar dışında sokağa çıkılmamasına ve gerekli tüm sağlık tedbirlerinin azami derecede alınmasına karar verildiği kaydedildi.

 

 

KASTAMONU ‘DA KARANTİNAYA ALINAN YERLER

 

Kastamonu’nun Talipler köyünde karantina süresi sona erdi.

 

Kastamonu Valiliğinden yapılan açıklamada, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında merkeze bağlı Talipler köyünde 3 Nisan’da karantina uygulanmaya başlandığı hatırlatıldı.

 

Açıklamada, İl Sağlık Müdürlüğü ekiplerince köy merkezinde yapılan sağlık kontrolleri neticesinde, Kovid-19 pozitif vaka kalmadığından ve şüpheli vakaya da rastlanılmadığından Talipler köyü merkezinde karantina sürecinin sonlandırılmasına karar verildiği bildirildi.

 

Kastamonu’da Bozkurt İlçe Hıfzıssıhha Kurulu tarafından, Kızılcaelma köyünün Kovid-19 tedbirleri kapsamında 14 gün süreyle karantinaya alınması kararlaştırılmıştı.

 

Kastamonu’nun Tosya ilçesinde korona virüs tedbirleri kapsamında 4 köy daha karantinaya alınmıştı.

 

Tosya ilçesinde Yağcılar Köyü Göl Mahallesi’nden sonra dün akşam saatlerinden itibaren de Kargın Köyünün tamamı, Karabey Köyü Devrez Mahallesi ve Ortalıca Köyü Aşağı Arpalık mevkii, İlçe Hıfzıssıhha Kurulur kararıyla karantina altına alındı.

 

Karantinaya alınan köylerin giriş çıkışını kapatan jandarma ekipleri, köye gelen görevli araçları hem köye girerken hem de köyden çıkarken kontrol ediyor.

 

Ayrıca, yine kurul kararı gereği, köylerden ilçe merkezine, ilçe merkezinden de köylere giriş çıkışlar istisnai durumlar hariç durduruldu. Köylerde yaşayanların ihtiyaç duyacakları malzemelerin tespit ve temini köy muhtarlarınca, vefa sosyal destek grubunun da yardımıyla yapılacak. Bu nedenle köy muhtarlarının ikinci bir düzenlemeye kadar köylerinden ayrılmamalarına karar verildi.

 

Bununla birlikte, bakanlıkça alınan tedbirler kapsamında pazaryeri, market ve toplu olarak çalışılan iş yerlerinde vatandaşlar ve çalışanlar maske takmak zorundadır. Marketler başta olmak görevlilerce yapılacak denetimlerde aykırı durumların tespit edilmesi halinde, hem iş yerine hem de vatandaşa/çalışana ayrı ayrı idari para cezaları uygulanacak.

 

NİĞDE ‘DE KARANTİNAYA ALINAN YERLER

 

Niğde’nin Altunhisar ilçesinde bir köy, yeni tip korona virüs (Kovid-19) nedeniyle karantina altına alındı.

 

Valilikten yapılan açıklamada, şu ifadeler kullanıldı:

 

“Altunhisar İlçe Hıfzıssıhha Kurulunca korana virüs (Kovid-19) ile mücadele tedbirleri kapsamında salgının önlenmesi, halk sağlığının korunması amacıyla Altunhisar ilçemize bağlı Ulukışla Köyü 01.04.2020 tarihinden itibaren 14 gün süreyle karantina altına alınmıştır. Söz konusu karar gereğince adı geçen köyümüzde vatandaşlarımızın kesinlikle bir araya gelmemeleri, evlerinde kalarak köy sınırları dışına çıkmamaları, izolasyon kurallarına uymaları gerekmektedir.”

 

Altunhisar ilçesine bağlı Karakapı beldesi, yeni tip koronavirüs önlemleri kapsamında karantinaya alındı.

 

Niğde Valiliği’nden yapılan açıklamada, Altunhisar İlçe Hıfzıssıhha Kurulu’nca koronavirüs ile mücadele tedbirleri kapsamında salgının önlenmesi ve halk sağlığının korunması amacıyla ilçeye bağlı Karakapı beldesinin bugünden itibaren 14 gün süreyle karantinaya alındığı belirtildi. Açıklamada, “Söz konusu karar gereğince adı geçen beldemizde vatandaşlarımızın kesinlikle bir araya gelmemeleri, evlerinde kalarak izolasyon kurallarına uymaları gerekmektedir” denildi.

 

Niğde’nin Çiftlik ilçesine bağlı Bozköy beldesi de yeni tip korona virüs önlemleri kapsamında karantinaya alındı.

 

 

BATMAN ‘DA KARANTİNAYA ALINAN YERLER

 

Batman’ın Kozluk ilçesinde bir köy, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında karantinaya alındı.

 

Kaymakamlıktan yapılan açıklamada, İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu kararınca, koronavirüs salgınının yayılmasının önlenmesi, vatandaşların korunması amacıyla Konaklı köyü ile Tepecik ve Yamaçlı mahallelerinde 3 ev ve 2 binanın karantinaya alındığı bildirildi.

 

Köy ile ev giriş çıkışlarının yasaklandığı ifade edilen açıklamada, gerekli tüm tedbirlerin alındığı kaydedildi.

 

Batman’ın Sason ve Kozluk ilçelerinde 1 mahalle, 1 köy ve 4 ev koronavirüs kapsamında karantinaya alınmıştı.

 

Daha önce, koronavirüs salgını nedeniyle Sason’da Ağım Mahallesi ile Yeşilova, Orta Mahalle ve Emek mahallelerinde bulunan 3 ev, Kozluk’ta ise Konaklı köyü ve Tepecik mahallesindeki 1 ev Hıfzıssıhha kurullarınca karantinaya alınmıştı.

 

 

ÇANAKKALE’DE KARANTİNAYA ALINAN YERLER

 

Çanakkale’nin Çan ilçesine bağlı Maltepe köyü, İlçe Hıfzıssıhha Kurulu tarafından alınan karar ile 14 gün süreyle karantina altına alındı.

 

Çanakkale’nin Çan ilçesinde 14 gün süreyle karantinaya alınan Maltepe köyünün azası Şuayip Aydın, sosyal medyada köylülerin köyü terk ettiği iddialarının gerçeği yansıtmadığını söyledi.

 

Köylülerin evden çıkmayarak, karantinaya uyduğunu belirten Aydın, “Köyümüzün nüfusu 390 civarındadır. Köyümüzden dışarıya dün akşam herhangi bir çıkış yapıp, eşinin dostunun yanına kaçan giden olmamıştır. Bu hastalık yayılmasın diye köye girip çıkanlar tekrar köye geri geldi. Bu herhalde yanlış anlaşıldı” dedi.

 

 

BİTLİS ‘TE KARANTİNAYA ALINAN YERLER

 

Bitlis’te korona virüs tedbirleri kapsamında 3 köy ve 9 mahallede uygulanan karantina yarın sabah saatlerinde kaldırılacak.

 

Bitlis Valiliğinden yapılan açıklamada, İl Hıfzıssıhha Kurulu kararıyla 15 Nisan 2020 tarihinde saat 08.00’de Kültür Mahallesi Cumhuriyet Caddesi No: 121, Fatih Mahallesi Şehit İzzettin Baldır Sokak No: 18, Kale Mahallesi Şehit Mecdi Şentürk Sokak No: 54, Aydınlar Mahallesi Cumhuriyet Caddesi otogar karşısı Doğa Apartmanı, Kültür Mahallesi Yediveren Sokak Dışkapı No: 4-6, İşletme Mahallesi Göl 2. Caddesi No: 54, Aydınlar Mahallesi Levent 1. Caddesi No: 49, Bahçelievler Mahallesi Burhan Cenkçi Sokak No: 9, Fatih Mahallesi Fatih Caddesi No: 3 ile Yumurtatepe, Örenlik ve Çanakdüzü köylerinde karantina kararı kaldıracağı belirtildi.

 

 

ORDU ‘DA KARANTİNAYA ALINAN YERLER

 

Ordu’nun Perşembe ilçesi Hacılar Mahallesi karantinaya alındı.

 

Ordu Valiliği’nden yapılan açıklamaya göre, Perşembe ilçesi Hacılar Mahallesi’nde çeşitli sebeplerle yapılan testler sonucunda korona virüs vakaları tespit edildi. Bunun üzerine muhtemel vaka ve bunların temaslıları sonucu ev karantinasında bulunan kişiler bulunduğu belirlendi.

 

Bu bilgiler üzerine korona virüs salgınının kontrol altına alınması amacıyla Perşembe ilçesi Hacılar Mahallesi 7 Nisan tarihinden itibaren ikinci değerlendirmeye kadar karantinaya alındı. Karar ile birlikte söz konusu mahallenin giriş çıkışları kapatıldı.

 

Yapılan açıklamada, kararlara uyulup uyulmadığının denetleneceği, alınan kararlara uymayanlara idari ve adli işlem başlatılacağı vurgulandı.

 

Bu sonuçla birlikte Ordu’da karantinaya alınan mahalle sayısı 3’e yükseldi. Daha önce Kabataş ilçesi Elbeyli Mahallesi ve Perşembe ilçesi Ramazan mahallesi karantinaya alınmıştı.

 

 

KÜTAHYA ‘DA KARANTİNAYA ALINAN YERLER

 

Kütahya’nın Simav ilçesi Yeşildere köyünde 55 yaşında bir hastanın koronavirüs testinin pozitif çıkması üzerine köy karantinaya alındı. Simav ilçesine 25 kilometre uzaklıkta bulunan 900 nüfuslu 250 haneli Yeşildere köyünde oturan 55 yaşında İbrahim Otman isimli hastanın koronavirüs testinin pozitif çıkması üzerine köy karantinaya alındı. Şahsın Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde tedavisi sürerken, hastayla temas eden 37 kişi de karantinaya alındı.

 

Kütahya’nın Simav ilçesine bağlı Çakırlar köyü de karantina altına alındı.

 

Kütahya Valiliği’nden yapılan açıklamada, “Çin’in Vuhan kentinde ortaya çıkan Koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında Kütahya’nın Simav ilçesine bağlı Çakırlar köyü bugün 8 Nisan 2020 itibarıyla karantina altına alındı.Yaşanan salgını önlemek ve vatandaşın sağlığını korumak amacıyla alınan tedbirler kapsamında Simav’a bağlı Yeşildere köyü de 29 Mart’ta karantina altına alınmıştı. Böylelikle, İlçe Hıfzıssıhha Kurulu kararıyla Kütahya’da karantina altına alınan yerleşim yeri sayısı 2 oldu

 

 

GÜMÜŞHANE ‘DE KARANTİNAYA ALINAN YERLER

 

Gümüşhane’nin Şiran ilçesi Yukarı Kulaca köyü koronavirüs tedbirleri kapsamında karantina altına alındı. Gümüşhane Valiliği’nden konuyla ilgili yapılan açıklamada “Kocaeli ilinden gelen bir vatandaşımızın Kocaeli ilinde koronavirüs pozitif bulgusu bulunan bir kişiyle teması tespit edildiğinden Şiran İlçesi Yukarı Kulaca Köyü’nde karantina tedbiri alınmıştır” denildi.

 

 

OSMANİYE ‘DE KARANTİNAYA ALINAN YERLER

 

Osmaniye’nin Kadirli ilçesinde, koronavirüs vakasının görüldüğü Tozlu köyü, karantinaya alındı.

 

Tozlu köyünde görülen Covid-19 vakası nedeniyle Kadirli Kaymakamlığı İlçe Hıfzıssıhha Kurulu’nca karantina kararı alındı. Kaymakamlıktan yapılan açıklamada, “İlçemize bağlı Tozlu köyünde Covid-19 pozitif tanısı konan hastanın filyasyon çalışması temas öyküsü olması nedeniyle bulaşın önlenmesini sağlamak, halk sağlığını korumak ve koronavirüs salgınının kontrolü amacı ile İl Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 27. ve 72. maddeleri gereğince 18.04.2020 tarih ve 08.00’dan itibaren Tozlu köyüne ikinci bir emre kadar giriş ve çıkışların sınırlandırılması kararı alınmıştır” denildi.

 

Kararın ardından İlçe Jandarma Komutanlığı, köyün giriş ve çıkışlarını kapatarak tedbirlerini aldı.

 

Tozlu Köyü Muhtarı Hasan Uzun köyün karantinaya alındığını vatandaşlara köy camisinden anons yaptırarak duyurduklarını belirterek, 14 gün karantinada kalacaklarını aktardı.

 

Osmaniye’nin Sumbas ilçesine bağlı Mehmetli beldesindeki Yeni Mahalle ve Cumhuriyet mahallesi de koronavirüs nedeniyle karantinaya alınmıştı.

 

 

SİİRT ‘TE KARANTİNAYA ALINAN YERLER

 

Siirt Valiliğinden yapılan açıklamada, Şirvan Kaymakamlığı İlçe Hıfzısıhha Kurulunun, ilçeye bağlı Kesmetaş köyünde ikamet eden bazı vatandaşların Kovid-19 testlerinin pozitif çıkması ve İstanbul ile diğer illerden gelişlerle bazı vatandaşların ev karantina kurallarına uymaması sonucu yeni kararlar aldığı bildirildi.

 

İlçeye bağlı Taşyaka ve Kayahisar köylerinin yanı sıra Kayalı mezrası ile Kesmetaş köyüne bağlı Bindal ve Ankebir mezralarının 14 gün süreyle karantinaya alındığı belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

 

“Adı geçen köy ve mezralarımız, 5-19 Nisan 2020 tarihleri arasında 14 gün süreyle karantina altına alınmıştır. Kovid-19 salgınından vatandaşlarımızı korumak ve salgının yayılmasını önlemek amacıyla yukarıda adı geçen köy ve mezralarda insan sirkülasyonunun salgın riskine bağlı olarak durdurulmasına, köydeki vatandaşlarımızın kesinlikle bir araya gelmemelerine ve evlerinde kalarak izolasyon kurallarına uymalarına, İlçe Hıfzıssıhha Kurulunca oy birliğiyle karar verilmiştir.”

 

Açıklamada, köy ve mezralarda sağlık başta olmak üzere tüm ihtiyaçların karşılanması için gerekli tedbirlerin alındığı aktarıldı.

 

İlçeye bağlı Akgeçit köyünde de 2-16 Nisan tarihlerinde 14 günlük karantina uygulamasına geçilmişti.

 

 

KARAMAN ‘DA KARANTİNAYA ALINAN YERLER

 

Karaman’ın Ermenek ilçesinde koronavirüs vakalarının görülmesi üzerine 9 mahalle ve 1 köy karantinaya alındı. İlçeye giriş ve çıkışlar kısıtlandı.

 

Ermenek’te İlçe Hıfzıssıhha Kurulu kararı gereği Meydan, Çınarlısu, Orta, Taşbaşı, Değirmenlik, Susaklı, Sandıklı, Güllük ve Seyran Mahalleleri ile Ardıçkaya köyü Covid-19 pozitif tanısı konan hastaların filyasyon çalışmasında fazla kişiyle temas etmeleri ve il dışından gelen kişilerin fazla olması nedeniyle karantina altına alındı. Bu kapsamda mahallelerin giriş ve çıkışları güvenlik güçleri tarafından kontrol altına alınıp, maskesiz çıkmaya yasağı getirildi.

 

Ayrıca Ermenek kent merkezi, Güneyyurt ve Kazancı beldesi ve köylerde pazarların kurulması geçici bir süre durduruldu. Başta ilçe merkezi olmak üzere belde ve köylere giriş ve çıkışlara kısıtlama getirildi. Bu kapsamda jandarma ve poliste kontrol noktalarında uygulama yapıyor.

 

 

Karaman’ın Ayrancı ilçesine bağlı Berendi köyü de koronavirüs tedbirleri kapsamında karantinaya alınmıştı.

 

 

DENİZLİ ‘DE KARANTİNAYA ALINAN YERLER

 

Denizli’nin Acıpayam ilçesinde yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında dün gece itibariyle başlayan karantina dolayısıyla polis ekipleri ilçe giriş ve çıkışlarında denetim yapıyor.

 

İlçe Umumi Hıfzıssıhha Meclisi kararına göre, Kovid-19 yayılımını azaltmak amacıyla 15 gün süre ile başlatılan karantina kapsamında polis ekipleri, ilçe sınırlarından kara yolu ile gelen araçları durdurarak kontrol yapıyor.

 

Denetleme noktalarında araç sürücüleri ve yolcuların ateş ölçümleri yapılarak, izin belgesi sorgulaması yapılıyor.

 

Çameli ve Denizli istikametine transit yolculuk yapan araçların ise kontrollü olarak geçişine izin veriliyor.

 

Öte yandan ilçe merkezinde de belediye ekipleri, boşalan sokaklarda dezenfekte işlemlerini sürdürüyor.

 

 

MUŞ ‘TA KARANTİNAYA ALINAN YERLER

 

Muş’ta merkez Yazla ve Alagün ile Bulanık ilçesine bağlı Yüzbaşı köyleri karantinaya alındı.

 

Valilikten yapılan açıklama şöyle:

 

Yoğun İstanbul ve diğer illerden gelişler, bazı vatandaşların ev karantina kurallarına uymaması, geldikleri araçta Kovid-19 pozitif vaka çıkması nedeniyle İl Hıfzıssıhha Kurulu kararıyla karantina altına alınmıştır. Sağlık ve diğer ihtiyaçlar için her türlü tedbir alınmıştır.

 

 

SAMSUN ‘DA KARANTİNAYA ALINAN YERLER

 

Samsun’un Vezirköprü ilçesinde Ovacık Mahallesi Kovid-19 tedbirleri kapsamında karantina altına alındı.

 

Karantinanın ikinci bir emre kadar süreceği belirtilen açıklamada, mahallede istisnai durumlar dışında sokağa çıkılmamasına ve gerekli tüm sağlık tedbirlerinin azami derecede alınmasına karar verildiği kaydedildi.

 

 

DİYARBAKIR’DA KARANTİNAYA ALINAN YERLER

 

Diyarbakır Silvan’da bir mahalle muhtarı ve eşinin koronavirüs testleri pozitif çıktı, mahalle karantinaya alındı.Diyarbakır’ın Silvan ilçesinde bir mahalle muhtarı ve eşinin yüksek ateş şikayetiyle hastaneye başvurduğu belirtildi. Koronavirüs şüphesi ile Dicle Üniversitesi Hastanesi’nde tutulan çiftin yapılan koronavirüs testleri pozitif çıktı. Hastane izolasyona alınan muhtar ve eşinin yaşadığı 80 haneli mahalle de karantina altına alındı.Mahallenin giriş çıkışları kapatılırken, doktorların mahallede yeni vakaların olup olmadığını kontrol ettiği öğrenildi.

 

 

ARTVİN ‘DE KARANTİNAYA ALINAN YERLER

 

Artvin Valisi Yılmaz Doruk Başkanlığında yapılan İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu toplantısı sonrası yapılan yazılı açıklamada, Borçka ilçe merkezi ve Borçka ilçesine bağlı Aralık köyünün 2 Nisan tarihi saat 24.00 itibarıyla 15 gün boyunca karantinaya alındığı kaydedildi.

 

Zorunlu haller ve tedarik zincirinin bozulmaması için gerekli tedbirlerin kaymakamlıkça alınacağı ifade edilen açıklamada, Borçka merkezinden geçen şehirler arası kara yolunun karantina kapsamı dışında bırakılacağı vurgulandı.

 

Açıklamada, kamu, özel ve umuma açık her türlü yerde en fazla 2’şerli kalabalıkların olması, her türlü kalabalığın sosyal mesafeye dikkat etmesi, aksi durumların kolluk birimlerince tespiti durumunda cezai işlem uygulanacağı duyuruldu.

 

Alınan karar doğrultusunda Borçka ilçe merkezinden köylere gidiş geliş tüm yollarda kontrol kolluk birimlerince sağlanarak kaymakamlığın gerekli gördüğü yollar geçici olarak trafiğe kapatılacak.

 

Borçka ilçesinde köyler arası geçiş, taziye, komşuluk ilişkileri gibi her türlü ziyaret ikinci bir karara kadar yasaklandı. Borçka ilçesinde tüm muhtar ve azalar, mahalle ve köyleriyle ilgili alınan kararların uygulanmasında sorumlu kılınarak görevlendirildi.

 

Borçka ilçesinde oturup il merkezi veya diğer ilçelerde çalışan kamu personeli ve özel sektör çalışanlarının karantina kurallarına uymasının zorunlu olduğu ifade edilen açıklamada, şöyle denildi:

 

“Söz konusu kamu kurumu çalışanlarının kamu hizmetlerini Borçka Kaymakamlığı emrinde yürütmelerine, tedarik zinciri ve lojistik sektörlerinde çalışanlar dışındaki özel sektör çalışanlarının ilçe dışına çıkabilmeleri için ilçe kaymakamlığından izin almalarına, görevi münasebetiyle görevine devam etmesi gereken memurların kurum amirinin teklifi ve sorumlu vali yardımcısının veya ilgili ilçe kaymakamının onayıyla istisna tutulacak. Borçka ilçesinde oturmayıp başka yerde oturan fakat Borçka’da görev yapan kamu kurumu ve özel sektör çalışanlarının Borçka Kaymakamlığının onayıyla karantina kurallarından istisna tutulacak.”

 

 

TUNCELİ ‘DE KARANTİNAYA ALINAN YERLER

 

Tunceli’nin Mazgirt ilçesine bağlı Geçitveren köyünde, 2 kişide koronavirüs testinin pozitif çıkması üzerine köy karantinaya alındı.

 

İstanbul’dan gelen bir ailenin 85 yaşındaki bir kadın ve 70 yaşındaki erkeğin rahatsızlanması sonrasında ise Tunceli Devlet Hastanesi’ne götürüldüğü ve yapılan testler sonucunda koronavirüs testlerinin pozitif çıkması nedeniyle köyün karantina alındığı öğrenildi.

 

 

MALATYA ‘DA KARANTİNAYA ALINAN YERLER

 

Malatya’da, yeni tip korona virüs (Covid-19) önlemleri kapsamında iki mezra karantina altına alındı.

 

Malatya Valiliği tarafından konuyla ilgili olarak yapılan yazılı açıklamada, “Pütürge ilçesi Poskıran Mahallesi Hacı Zerey mezrası ile Pazarcık Mahallesi Gürsülan mezrasında Covid-19 vakaları tespit edilmesi nedeniyle İlçe Hıfzıssıhha Kurulu Kararıyla 17 Nisan 2020 tarihinden itibaren karantina kararı alınmıştır” denildi.

 

Sök konusu mezralara giriş ve çıkışın 14 gün yasaklandığı kaydedildi.

 

Malatya’nın Kuluncak ilçesindeki bir mahallede uygulanan karantina kaldırıldı.

 

Valilikten yapılan yazılı açıklamada, “Kuluncak ilçesi Kaynarca Mahallesi’nde Kovid-19 vakası tespit edilmesi nedeniyle 2 Nisan tarihinde İlçe Hıfzıssıhha Kurulu kararıyla alınan karantina kararının, mahallede yapılan sağlık taraması neticesinde şüpheli vakaya rastlanmaması nedeniyle 16 Nisan itibarıyla kaldırılmasına karar verilmiştir.” ifadelerine yer verildi.

 

Kentte 29 Mart’ta Darende ilçesindeki Ilıca, Arapgir ilçesindeki Eğnir, 30 Mart’ta Hekimhan ilçesindeki Kozdere, 31 Mart’ta Pütürge ilçesindeki Sahilköy, 2 Nisan’da Kuluncak ilçesindeki Kaynarca, 7 Nisan’da da Akçadağ ilçesi Küçükkürne mahalleleri, 14 Nisan’da ise Darende ilçesi kırsalındaki Aşağıulupınar Mahallesi Sarılar mevkisinde karantina uygulanmaya başlanmıştı.

 

Eğnir’de 12 Nisan’da, Hekimhan ilçesindeki Kozdere Mahallesi’nde ise 13 Nisan’da, Pütürge ilçesindeki Sahilköy Mahallesi’nde de dün karantina uygulaması sona ermişti.

 

 

YOZGAT ‘TA KARANTİNAYA ALINAN YERLER

 

Yozgat’ın Çekerek ilçesine bağlı Yukarıkarahacılı köyünde, koronavirüs tedbirleri kapsamında 21 gündür sürdürülen karantina uygulaması sona erdi.

 

Yukarıkarahacılı köyünde, 27 Mart tarihinde Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 27 ve 72’nci maddeleri kapsamında uygulamaya konulan karantina, sona erdi. Yozgat Valiliği’nden yapılan yazılı açıklamada, “İlçe Toplum Sağlığı Merkezi tarafından yapılan saha çalışması sonucu köy halkında Covid-19’a bağlı herhangi bir bulguya rastlanmadığından, Umumi Hıfzıssıhha Kurulu kararıyla karantina süresi sona ermiştir” denildi.

 

Çekerek ilçesine bağlı Çandır köyünde karantina uygulaması devam ediyor.

 

Yozgat’ın merkeze bağlı Derbent köyünde de, yeni tip koronavirüs tedbirleri kapsamında 29 Mart’ta uygulanmaya başlanan karantinaya son verildiği bildirilmişti.

 

 

VAN ‘DA KARANTİNAYA ALINAN YERLER

 

Van’ın Gürpınar ilçesine bağlı Öveçli mahallesi, koronavirüs önlemleri kapsamında karantinaya alındı.

 

Valilikten yapılan açıklamaya göre, İstanbul’dan gelen ve ilçenin Öveçli mahallesinde ikamet eden bir kişinin Kovid-19 testinin pozitif çıktığı belirtildi.

 

Söz konusu kişinin mahalleden 30 kişiyle temas ettiğinin belirlendiğine yer verilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

 

“İlçe Hıfzıssıhha Kurulu kararı ile 90 hane 1150 nüfuslu Öveçli Mahallesi’nde, koronavirüs önlemleri kapsamında 14 gün boyunca karantina uygulanacaktır. Karantina kapsamında mahalleye giriş ve çıkışlar yasaklanmıştır.”

 

Kentte koronavirüs nedeniyle 6 kişinin hayatını kaybettiği, 80 kişinin de test sonuçlarının pozitif çıktığı aktarılan açıklamada, 15 kişinin iyileşerek taburcu olduğu, 21 bin kişinin de tedbir amaçlı evinde karantina altında tutulduğu bildirildi.

 

Van’ın Çaldıran ilçesindeki Han Mahallesi’nin ardından İran sınırındaki Başkale ilçesine bağlı Esenyamaç Mahallesi ile Çatak ilçesine bağlı Çemik ve Tellikaya mezraları da koronavirüs nedeniyle karantinaya alınmıştı. 2 pozitif vakanın olduğu mahalle ve mezralara, araçların giriş ve çıkışlarına izin verilmiyor.

 

Van Valiliğinden yapılan açıklamada, İstanbul’dan Başkale ilçesi Örmetaş Mahallesi’ne gelen bir kişide korona virüs tespit edildiği belirtilerek, “Korona virüs taşıdığı belirlenen bir vatandaşımızın birçok kişiyle temas etmesi sonucu Örmetaş Mahallesi karantinaya alınarak giriş çıkışlar yasaklanmıştır. Mahallede ekipler tarafından tedbirler alınarak gerekli sağlık taraması başlatılmıştır” denildi.

 

 

RİZE ‘DE KARANTİNAYA ALINAN YERLER

 

Rize’nin Kalkandere ilçesi karantinaya alındı

 

Rize’de, İl Hıfzıssıhha Kurulu’nca koronavirüs önlemleri kapsamında alınan kararla Kalkandere ilçe merkezinde karantina uygulaması başladı.

 

İl Hıfzıssıhha Kurulu’nca koronavirüs tedbirleri kapsamında Kalkandere ilçe merkezinde karantina uygulamasına karar verildi. Karar, bu sabah saat 08.00’de uygulamaya konuldu. Polis ve jandarma ekipleri ilçe giriş ve çıkışlarını bariyerlerle kapatarak önlem aldı. İlçede temel tüketim ihtiyaçlarına göre ekmek fırınları, eczaneler ve marketler hizmet vermeyi sürdürdü. Belediye hoparlörlerinden anonslarla halkın bilgilendirildiği ilçede, sosyal izolasyon kurallarına uyulması istendi.

 

Rize merkeze bağlı Kendirli beldesi ve yakınındaki Yeni Selimiye, Beştepe, Esentepe ve Maltepe köyleri potansiyel koronavirüs vakalarının önüne geçebilmek için karantina altına alınmıştı.

 

 

ZONGULDAK ‘TA KARANTİNAYA ALINAN YERLER

 

Zonguldak’ın Devrek ilçesine bağlı Velibeyler köyünün Merkez Mahallesi’nde, koronavirüs salgını nedeniyle uygulanan 14 günlük karantina, sona erdi.

 

Devrek Umumi Hıfzıssıhha Meclisi, koronavirüs vakası görülmesi üzerine 31 Mart’ta ilçeye bağlı Velibeyler Köyü Merkez Mahallesi’nin karantinaya alınmasına karar verdi. Karantina kararının ardından jandarma ekipleri, 1 Nisan itibariyle mahallenin giriş ve çıkışlarında önlem aldı. Mahallede yaşayan 78 kişinin acil ve temel ihtiyaçları jandarma, muhtarlık ve Devrek Kaymakamlığınca karşılandı. 14 günlük karantina dün akşam sona erdi. Jandarma ekipleri, kontrol noktasından ayrıldı.

 

Velibeyler Köyü Muhtarı Celil Kiren, karantina süresince mahallede yeni bir vaka yaşanmadığını söyledi. Yetkililere teşekkür eden Kiren,”Karantina sürecimiz başarılı bir şekilde 14 Nisan akşamı sona ermiştir. Köyümüze bu süreçte desteklerinden dolayı Devrek Kaymakamı Umit Altay’a, bütün emeği geçmiş destek gruplarımıza ve jandarma ekibimize teşekkürlerimizi borç bilirim. Köy halkımıza da bu süreçte ki duyarlı davranışlarından dolayı teşekkür ederim. Hepimize geçmiş olsun dileklerimi iletir, ülkece bu zor günleri atlatmayı temenni ediyorum.” dedi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu