Kanuni Gemisi de çalışmaya başladı.

TPAO, Sakarya Gaz Sahası Geliştirme Projesi’nde Deniz Tabanına Boru Hattı Yapım Çalışmalarına Derin Kısımla Devam Ediyor

 

Kanuni Gemisi de çalışmaya başladı.

 

2020 yılında Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) tarafından Karadeniz’de keşfedilen doğal gazın ekonomimize kazandırılması amacıyla devam eden Sakarya Gaz Sahası Geliştirme Projesi üç ana temelden oluşmaktadır;

 

Filyos’un 170 kilometre kuzeyinde, 2200 metre deniz derinliğinde Deniz Tabanı Üretim Tesisi kurulması,

Gaz Alım ve İşleme Terminali inşaatı,

Kara ve denizdeki iki üniteyi birbirine bağlayacak boru hatlarının yapımı.

Yapımına 13 Haziran 2022 tarihinde düzenlenen törenle başlanan boru hatları, Filyos’un 170 km kuzeyinde, deniz yüzeyinden 2200 metre derinlikte bulunan Sakarya Gaz Sahası ile Gaz Alım ve İşleme Tesisini birleştirecektir.

 

Deniz tabanında oluşturulacak boru hattının ilk 5 km’lik kısmı sığ, kalan 165 km’lik kısmı ise daha derin sularda yer alacaktır. Sığ kısmı Castoro 10 isimli gemi ile oluşturulmaya devam eden hattın, derin sularda kalan kısmının yapım çalışmaları ise Castorone isimli gemi ile sürdürülecektir. Bu gemi, gerekli hazırlıkların yapılmasının ardından boru hattının denizde yer alan 5. Km’sinden (KP 5.00) Sakarya Gaz Sahasına kadar uzanacak boruları kaynak yöntemiyle birleştirerek, deniz tabanında önceden belirlenen güzergaha yerleştirecektir.

 

Sakarya Gaz Sahası Geliştirme Projesi için ülkemize gelen ve dünyada çok az sayıda bulunan bu özel gemiler, ilk defa millî bir projede görev almaktadır. Bu büyük projedeki hattı oluşturacak borular, gemi üstünde kaynak yöntemiyle birleştirilecek ve deniz tabanında belirlenen güzergaha yerleştirilecektir. Sakarya Gaz Sahasındaki doğal gazı Gaz Alım ve İşleme Tesisine ulaştıracak boru hattının yapımının sonbahara kadar sürmesi planlanmaktadır.

 

Oluşturulacak boru hattıyla taşınacak günlük 10 milyon metreküplük doğal gazın 2023’ün ilk çeyreğinde ulusal şebekeye verilmesi beklenmektedir. (ankarakenthaber.com)

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu