İKİNCİ DALGA ORTAYA ÇIKABİLİR BİLİM İNSANLARI TEDİRGİN

11 Mayıs’ta AVM’leri açma kararı tedirginlik yarattı. Bilim insanları ‘Öncelik AVM değil. 10 günde aynı noktaya döneriz’ uyarısını yaptı.

 

Bilim Kurulu üyesi Prof. Füsun Eyüboğlu “Bir şeyler gevşetilebilir ama öncelik AVM’lerin açılması değildir. İki aydır emek verildi ama her şey gevşerse 10 günde aynı noktaya geri döneriz. Öncelik AVM’lerin açılması değildir” uyarısında bulundu.

 

Sözcü’ye konuşan Ticaret-Eğitim-Kooperatif-Büro İşçileri Sendikası (Tez-Koop-İş) ise “AVM’lerin açılması, normalleşme adımı olamaz. AVM’ler için alınacak hiçbir önlem yeterli değildir ve salgın kontrol altına alınmadan AVM’ler açılmamalıdır” dedi.

 

Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Tacettin İnandı, normalleşme adımları kapsamında birtakım tedbirlerin kaldırılmasını kaygıyla karşıladığını söyledi.

 

Türkiye’de salgının henüz kontrol altına alınmadığını ifade eden İnandı, AVM’lerin kapılarını açmasının erken olduğunu belirtti.

 

 

ESKİSİ GİBİ OLURSA BÜYÜK RİSK

 

Normalleşme kararlarının erken alınmış olabileceğine işaret eden İnandı, AVM’lerin eskisi gibi dolması halinde bunun büyük bir risk olacağına işaret etti. Tacettin İnandı şunları kaydetti:

 

“İkinci bir dalga ortaya çıkabilir. Daha güçlü dalga da olabilir, yavaş da gidebilir. Bu, atacağımız adımlara bağlı. Önlemleri erken dönemde hızla kaldırdığımızda, salgın yeniden canlanabilir.

 

O nedenle gevşerken, göreceli olarak bunu yapmakta fayda var. Salgını tekli rakamlarda sabit tuttuğumuzda, ancak kontrol altına aldığımızı söyleyebiliriz. Ancak vaka sayılarının binli rakamlar olduğu bugünlerde kontrol altına alındığını söylememiz güç.”

 

 

BİLİM KURULU ÜYESİ: AVM KARARINI BEKLEMİYORDUK

 

Normalleşme kapsamında AVM’lerin 11 Mayıs’ta açılması kararının Bilim Kurulu üyelerini de şaşırttığı öğrenildi. Prof. Dr. Pınar Okyay, düşen enfekte sayılarına rağmen, “hassas buz üzerinde” olduğumuzu söylemişti.

 

“Karar bizi şaşırttı” diyen Prof. Dr. Pınar Okyay, enfekte sayısındaki önemli düşüşün, yeniden zıplaması, ikinci bir dalgayla karşılaşılması olasılığıyla ilgili “Hassas buz üzerindeyiz” dedi. Okyay, “O nedenle kitle bağışıklığı sağlansın diye, kitle salgınına yol açma ihtimalini de herkesin görmesi gerekiyor” dedi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu