GEÇMİŞTE DE AYNI SIKINTILAR YAŞANDI
Haber
03 Haziran 2021 - Perşembe 10:55 Bu haber 537 kez okundu
 
GEÇMİŞTE DE AYNI SIKINTILAR YAŞANDI
ETKİNLİK Haberi
GEÇMİŞTE DE AYNI SIKINTILAR YAŞANDI

Sergide, M.Ö. 2000 ile 1400 yıllarında salgın hastalıkların konu edindiği Hitit ve Kültepe tabletleri yer alacak. Anadolu'daki en eski salgın hastalıklardan bahseden Asur Ticaret Kolonileri dönemine ait 3 adet Kültepe tableti, yine Hitit dönemine ait 2'nci Murşilli´nin Veba Duası tableti ve aynı konuya ait 2 adet fragman, 14 adet de salgın hastalıktan kurtulmak için yapılan değişik ritüelleri anlatan tabletler, önümüzdeki hafta ziyarete açılacak. Sergi ile geçmiş dönemlerde de Anadolu’da salgın hastalıkların bulunduğu ve hastalıklara karşı tedbirler kapsamında dualar edildiği, adaklar adandığı, ritüeller yapıldığına dair bilgilendirme yapılması ve farkındalık oluşturulması amaçlanıyor.

 

 

Anadolu Medeniyetler Müzesi Müdürü Yusuf Kıraç, “O dönemlerde şehir devletlerinin birçoğu mezarlık haline gelmiş. Gerçekten de yoğun ölümler yaşanmış. Anadolu'da, Suriye'de, Hattiler'de, Mezopotamya'da, Mısır'da bu hastalığın yaşandığını biz tabletlerden anlıyoruz. Salgın hastalıklarla ilgili Anadolu'nun geçmiş dönemlerinde de aynı sıkıntıların yaşandığı ve bunlarla ilgili insanlığın her dönemde yine bu hastalıklarla mücadele edip, yeniden hayata tutunduğunu anlıyoruz. Ve bu farkındalığı da biz etkinliklerimiz arasında oluşturacağız” dedi. 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Anadolu Medeniyetleri Müzesi,100'üncü yıl, etkinlik, 'Konuşan tabletler sergisi', sondakika,dakikasın,ankara-son-dakika
Yorumlar
Haber Yazılımı