FİLİPİNLER’DEN İNŞAAT SEKTÖRÜNE YATIRIM DAVETİ

FİLİPİNLER BÜYÜKELÇİSİ RAUL SALAVARİA HERNANDEZ, ATO BAŞKANI BARAN’I ZİYARET ETTİ.

Filipinler Büyükelçisi Raul Salavaria Hernandez, Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran’ı makamında ziyaret etti. Filipinlerin Türkiye ile olan ekonomik ilişkilerini geliştirmek istediğini kaydeden Büyükelçi Hernandez, Filipinler hükümetinin alt yapı ve inşaat projelerine öncelik verdiğini hatırlattı ve rekabetçi fiyatları ve kalitesiyle öne çıkan ve marka olan Türk inşaat sektörünü Filipinler’e proje üstlenmeye ve yatırım yapmaya davet etti.

ATO Başkanı Baran makamında gerçekleşen ziyarette yaptığı konuşmada, Filipinlerin Asya-Pasifik’in en önemli pazarlarından biri olduğuna değinerek, Filipinler ile ticaret ve yatırım ilişkilerini geliştirmek istediklerini söyledi. Filipinler ile Türkiye arasında dış ticaret hacminin 2019 yılında 250 milyon dolar olduğunu kaydeden Baran, bu rakamın iki ülkenin menfaatine olacak şekilde yükseltilmesi için Ankara Ticaret Odası olarak üzerlerine düşeni yapacaklarını söyledi. Baran, “Filipinler nüfusu ve dinamik ekonomisiyle Türkiye için değerli bir pazar haline geliyor. Önümüzdeki yıllarda 175 milyar dolar değerinde 75 büyük projeyi yapmak isteyen Filipinler ile ticaret hacmimizi daha yukarıya taşıyacağımıza inanıyorum” dedi.

Ankara ekonomisi hakkında bilgi veren Baran, Filipinler ile olan ticarete son yıllarda savunma sanayi ürünlerinin de eklendiğini hatırlattı. Baran, FNSS’nin geliştirip ürettiği KUNDUZ Amfibi Zırhlı Muharebe İş Makinesi’nin gelecek yıl Filipinler’e teslim edileceğini kaydetti. Filipinler ile sağlık, eğitim, turizm alanlarında işbirliği yapabileceklerini kaydeden Baran, “Birlikte yürümeye hazırız” diye konuştu.

-BÜYÜKELÇİ HERNANDEZ-

Filipinler Büyükelçisi Raul Salavaria Hernandez ise Türkiye’nin ikinci büyük, dünyanın da sayılı önemli sivil toplum kuruluşları arasında yer alan Ankara Ticaret Odası’nda bulunmaktan onur duyduğunu dile getirerek başladığı konuşmasında; Türkiye ile Filipinler arasındaki ticari ve yatırım ilişkilerini geliştirmek istediklerini söyledi. Türkiye ile Filipinlerin birlikte gerçekleştirdiği Karma Ekonomik İşbirliği toplantısında iki ülke arasında işbirliği yapılacak sektörlerin inşaat, gıda, ilaç, imalat (tekstil), otomotiv, havacılık ve enerji olarak belirlendiğini hatırlatan Hernandez, iki ülkenin ticari ilişkileri geliştirmek için çalıştığını, iş dünyasının da aynı yönde gayret sarf etmesi gerektiğini söyledi.

Filipinler’in Türkiye’den atak helikopterinin de içinde yer aldığı savunma sanayi ithalatına değinen Hernandez, “Savunma sektöründeki hareketlilik ilişkilerimizin istediğimiz noktaya kaydığını gösteriyor. Umuyoruz ki savunmada başlayan bu hareketlilik diğer sektörlere de yansır. Örneğin öne çıkan mango, ananas gibi gıda ürünlerini Filipinlerden alabilirsiniz” dedi.

Filipinler devletinin altyapı ve inşaat projelerine öncelik verdiğini kaydeden Hernandez, “Türk firmaları inşaat yatırımlarını Filipinler’de yapabilir. Türkiye’nin bu alanda bir marka olduğunu biliyoruz. Türkiye rekabetçi fiyatları ve kalitesiyle inşaat sektöründe öne çıkıyor” diye konuştu.

Dış ticaret rakamlarının ekonomik potansiyelin altında olmasına, iki ülke arasındaki uzaklığın gerekçe olarak gösterildiğini anlatan Büyükelçi, “Tayland Malezya ve Vietnam’ı dikkate aldığımızda uzaklık konusundaki değerlendirmemizin geçerli olmadığını görüyoruz” dedi. Büyükelçi Hernandez, ATO ile iş birliği içinde olmanın her iki devlet için de çok faydalı olacağına inandığını kaydederek, Filipinler’in ATO üyelerine tanıtılması için seminer organize edilmesi önerisinde bulundu.

Filipinler Büyükelçisi Raul Salavaria Hernandez’in ATO Başkanı Baran’ı ziyaretine, Büyükelçilik 3. Kâtibi Marc Benigno eşlik etti.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu