ERYAMAN STADINDA BÜTÜN ÖNLEMLER ALINDI

Eryaman Stadı’nı işleten Ortak Girişim A.Ş’nin Başkanı Talip Çankırı, Türkiye Futbol Federasyonu tarafından açıklanan tedbirleri aldıklarını belirtip, “Hepimiz bir ilki yaşıyoruz ve bunu tecrübe ederek öğreneceğiz” diye konuştu.

 

Dünyayı etkisi altına alan yeni tip COVID-19nedeniyle ertelenen futbol ligleri, Türkiye Futbol Federasyonu’nun (TFF) talimatlarıyla 12 Haziran’da başlayacak. Uzun sürenin ardından, Ankara’daki ilk maçta, Gençlerbirliği ile İttifak Holding Konyaspor, Eryaman Stadyumu’nda karşılaşacak.

 

Eryaman Stadı’nı işleten Ortak Girişim A.Ş’nin Başkanı ve Gençlerbirliği yöneticisi Talip Çankırı, Türkiye Futbol Federasyonu tarafından açıklanan tedbirlerin statlarda nasıl uygulanacağı, takımların, hakemlerin, top toplayıcıların ve stat görevlilerinin maç öncesi yapacakları hazırlıkları anlattı.

 

Futbol Federasyonu’nun talimatlarının birebir uygulanacağını belirten Çankırı, “Talimatlarda tüm rakamlarıyla yapılacak prosedürler açıklanmış durumda. Takımların kulüpten çıkışlarından itibaren bu uygulamaya başlanacak. Örneğin 1 otobüsle gelinmeyecek, her sırada 1 oyuncu oturacak. Stada aynı anda girmeyeceğiz. Stada en başta hakem girecek, 105 dakika önce, 15 dakika sonra da misafir takım gelecek. Sonra ise ev sahibi takım giriş yapacak. Bunlar, kalabalığı engellemeye, mümkün mertebe teması engellemeye dönük hareketler” dedi.

 

MAÇLARDA 295 KİŞİ STATTA OLACAK 

 

Talip Çankırı, stada girerken uygulanacak prosedürlerin kapsamlı olduğunu vurgulayıp şöyle konuştu:

“Stada gelecek kişi sayısı 295. Giren herkesin kesinlikle kulaktan ölçümü yapılacak, ateşine bakılacak. 37,5 derecinin altındakilerde bir sıkıntı olmaz, üstündekiler olursa zaten stada alınmayacak. Herkesin ateşi ölçülecek. 48 saat önce stat görevlileri mutlaka test yaptıracak. Maç günü, önceden soyunma odaları, akreditasyon odası, hakem odası ve diğer alanların hepsinin dezenfektanı yapılacak. Protokolde zaten rakamlar belirlenmiş. 5 ev sahibi yöneticisi, 5 misafir takım yöneticisi, TFF de kendine 10 kişilik bir yer ayırmış. O yüzden bunlar çok kalabalık olmadığı için mekan ve yerlerimiz çok geniş. Sosyal mesafeyi koruyup oturtacağız.”

 

TOP TOPLAYICILAR 20 YAŞ ÜSTÜ OLACAK

 

“Koronavirüs tedbirleri kapsamında 18 yaş altının sokağa çıkma yasağı var. Bunun için özellikle 20 yaş üstünü ayarladık. 20 yaş üstü genç arkadaşlarımız gelecekler. Çocuk olmayacak, yaştan dolayı böyle bir engelleme var zaten. Yedek kulübelerine 3’er kişi aralıklarla oturacakları için sığmayacak. Hemen arkasındaki tribünde 1 ve 3 numaralı sırada yedek oyuncularımızın bir bölümünü oraya oturtacağız. İki takım için de aynı şekilde olacak. 20 metrede bir her tarafta köşeler dahil olmak üzere dezenfektanları yerleştirdik. 15 adet top getireceğiz. Minimum 15 adet, bunların hepsi maçtan önce dezenfekte edilecek. Tabelalar dezenfekte edilip, 4’üncü hakeme teslim edilecek.” 

 

STAT DIŞINDA DA ÖNLEMLER ALINACAK

 

“Maçlar seyircisiz oynansa da taraftarların stadyuma gelme durumlarının olabileceğini düşünüyoruz. Dışarıda da güvenlik önlemleri alacağız. Çünkü taraftarların stada gelip dışarıda toplanması söz konusu olabilir. Onu da engellemek durumundayız. Güvenlik önlemlerini konuşuyoruz. Özellikle dışarısı için, çünkü içeride öyle bir güvenlik önlemine gerek yok, özel güvenliğimiz içerisi için kafidir. Hepimiz bir ilki yaşıyoruz ve bunu tecrübe ederek öğreneceğiz. İnanıyorum ki önümüzdeki hafta bazı eksiklikler çıktıkça onları da gidereceğiz. Bu yaşanan eksikleri düzeltme yoluna gideceğiz.”

 

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu