DAYANIŞMA DEPREMDEN DAHA GÜÇLÜDÜR

ANKARA KENT KONSEYİ VE GENÇLERİNDEN DEPREM DAYANIŞMASI

 

Türkiye’nin doğusundaki 10 ilde gerçekleşen ve tüm Türkiye’yi dört gündür derinden sarsan deprem karşısında Ankara Kent Konseyi yeni örgütlenme modelini inşa etti. Deprem haberlerinin hemen ardından dayanışma için bir program yürürlüğe girdi.

Kent Konseyi Yardım Merkezine Dönüştürüldü.

Başkent Gençlik Meclisi üyesi gençler Ankara Kent Konseyi Binasında bir dayanışma merkezi oluşturmaya başladı.

700 Genç 24 saat esasına göre çalıştı.

Ankara Kent Konseyinin 1800 bileşenlei , Ankara Muhtarları olmak üzere deprem bölgesinde ihtiyaç duyulacak malzemelerin temini için bir iletişim ağı oluşturuldu.

Ankara’ya gelen depremzedeler için Yardım Mağazası oluştruldu.

Oluşturulan bu ağ ile hızlıca ihtiyaç malzemeleri listelenerek duyuruları neticesinde, Ankaralı vatandaşların, iş insanlarının ve firmaların kent konseyine getirdikleri yardım malzemeleri gönüllü gençler tarafından tasnif edildi ve oluşturulan “YARDIM MAĞAZASI” ile Ankara’ya gelen depremzedelerin giyinme ihtiyaçları karşılanmaya başlandı.

Gelen YARDIMLAR ANKARA BELEDİYE VE AFAD EŞGÜDÜMÜNDE YÖNLENDİRİLİYOR

Bebek ihtiyaçlarından giyime, kuru gıdadan battaniyeye kadar pek çok ihtiyaç bu şekilde taşımaya hazır hale getiriliyor. Yardım hazırlama süreci devam ederken Ankara Kent Konseyi bileşenlerinin oluşturduğu yardım ağı üzerinden tır, kamyon ve diğer taşıma araçları temin ediliyor. Bu araçlar Konsey binasında oluşturulan insan zinciri ile araçlara uygun şekilde istifleniyor. Araçlar, kurulan iletişim ağı üzerinden en fazla ihtiyaç duyulan yerleşim yerine, Ankara Büyükşehir Belediyesi ve AFAD eşgüdümünde yönlendiriliyor. Malzeme yardımında bulunmak isteyenlerle araç temin etmek isteyenler buluşturuluyor.

 

Deprem bölgesinden gelen afet mağdurlarının Ankara’da barınması için ise Ankara Büyükşehir Belediyesi, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, TURSAB ile bir dayanışma ağı oluşturuldu ve otellerle kamu kurumlarının olanakları seferber edilmeye çalışılıyor. Bir kısım depremzede Ankara Kent Konseyi binasında önce misafir edildikten sonra barınma sorununa çözüm aranıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu