Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Putin ile bir araya geldi

Astana Üçlü Zirvesi kapsamında Tahran Uluslararası Konferans Salonu’nda gerçekleşen görüşme öncesi salona girişte el sıkışarak basın mensuplarına görüntü veren Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Putin kısa birer konuşma yaptı.

Rusya-Ukrayna savaşının başladığı günden bu yana ilk yüz yüze görüşme öncesinde yaptığı konuşmada Cumhurbaşkanı Erdoğan, yüz yüze görüşmedikleri süreç içinde Rusya ile diplomasiyi telefonla sürdürdüklerini hatırlattı.

“BURADAN ALACAĞIMIZ NETİCE TÜM DÜNYAYI OLUMLU ETKİLEYECEKTİR”

Bugün de Astana formatında bir araya gelinmesinin çok büyük bir avantaj olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti: “Dışarıda da dostları gördük. Gerçekten bugün yoğun bir gündemi sizlerle paylaşacağız. İnanıyorum ki bu süreç içerisinde hakikaten arabuluculuk formatında da Rusya’nın yaklaşım tarzı olumlu istikamette sürüyor. Son İstanbul görüşmelerinde de Rus heyetinin yaklaşım tarzı çok olumluydu. Buradan alacağımız netice, tüm dünyayı da olumlu etkileyecektir. Ben şahsım, heyetim adına teşekkür ediyorum. Görüşmelerimizin verimli geçeceğini umuyorum.”

Rusya Devlet Başkanı Putin de konuşmasında, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile yaklaşık bir yıldır yüz yüze görüşemediklerini ancak telefonla sık sık görüştüklerini söyledi. Rus ve Türk meslektaşlarının sürekli temasta olduğunu belirten Rusya Devlet Başkanı Putin, “İlişkilerimiz her şeye rağmen gelişiyor. İkili ticaret hacmi önemli ölçüde artıyor” dedi.

Ukrayna’dan tahılın çıkarılması sorununa değinen Rusya Devlet Başkanı Putin, “Arabuluculuk çabalarınız, gıda sorunları ve Karadeniz üzerinden tahıl ihracatı ile ilgili müzakereler için Türkiye’de platformu sağlamanızdan dolayı sizlere teşekkür ederim. Arabuluculuğunuz sayesinde ilerleme kaydettik. Tüm sorunlar henüz çözülmedi ancak ilerlemenin olması iyidir” diye konuştu.

Suriye meselesiyle ilgili de birçok konu bulunduğuna işaret eden Rusya Devlet Başkanı Putin, Karabağ meselesinin de Rusya ve Türkiye’nin ilgi odağında olduğunu dile getirdi. Rusya Devlet Başkanı Putin, Rusya ile Türkiye arasında geleceğe yönelik önemli ikili büyük projelerin de geliştiğinin altını çizdi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu