ÇOCUK MECLİSİ ÜYELERİ MAZBATALARINI MANSUR YAVAŞ’TAN ALDI

“Çocuk hakları konusunda bu kadar bilinçli bir nesle, birbirlerine olan sevgileriyle, saygılarıyla gözümüz arkada kalmadan emanet edebileceğimiz Ankara olduğunu görüyorum” diye konuşan Yavaş, tüm çocukların 20 Kasım Çocuk Hakları Günü’nü kutladı.

 

Ankara Büyükşehir Belediyesi Çocuk Meclisi’nin 27’nci döneminin açılışı ABB Başkanı Mansur Yavaş’ın da katıldığı mazbata töreniyle gerçekleşti.  

Başkentin yönetiminde çocuklara doğrudan söz hakkı tanıyan ve çocuklara haklarının öğretildiği Çocuk Meclisi’nde yeni başkan ve asil üyeler mazbatalarını Başkan Mansur Yavaş’ın elinden aldı.

 

ÇOCUK MECLİSİ BAŞKENTLİ ÇOCUKLARIN SESİ OLUYOR

Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ile birlikte Kadın ve Aile Hizmetleri Daire Başkanı Dr. Serkan Yorgancılar ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanı Adnan Tatlısu da mazbata törenine katılarak, çocukların heyecanına ortak oldu.

Tüm çocukların 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü’nü kutlayan Yavaş, konuşmasında çocuklara şu sözlerle seslendi:

“Çocuklarımız, demokratik ve birbirlerine saygılı bir şekilde önergelerini verdiler. İnşallah bunlar Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi’nde de öncelikli olarak okunacak. Çocuk hakları konusunda bu kadar bilinçli bir nesle, birbirlerine olan sevgileriyle, saygılarıyla gözümüz arkada kalmadan emanet edebileceğimiz Ankara olduğunu görüyorum ve kendilerini çok tebrik ediyorum, başarılı çalışmalar diliyorum.”

Kadın ve Aile Hizmetleri Daire Başkanı Yorgancılar ise “Bugün Dünya Çocuk Hakları günü. Biz de bu kapsamda Çocuk Meclisi’mizin 27. Dönem açılışını gerçekleştirdik. 92 farklı ilköğretim okulundan öğrenciler temsilci oldu” dedi. 

9-14 yaş grubundaki çocukları bir araya getiren Çocuk Meclisi kente çocuk gözüyle katkı sağlayacak ve çalışma grupları ile ilgili konularda raporlar ve projeler hazırlayarak akranlarının sesi olacak.

 

“ANKARA’DA ÇOCUKLAR DAHA MUTLU OLACAK”

Yavaş’ın Çocuk Meclisi yeni üyelerinin mazbata törenine katılarak heyecanlarına ortak olmasından dolayı büyük mutluluk duyduklarını söyleyen 27. Dönem Çocuk Meclisi Başkanı Esma Saraç, “Çok mutluyum, çok gururluyum. Bugün 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü ve bu önemli günde biz de mazbata törenimizi yapıyoruz. Yeni dönemde ‘çocuk dostu’ bir kent için çalışacağız ve Ankara’da çocuklar daha mutlu olacak” sözleriyle düşüncelerini paylaştı.

 

İLK ÖNERGELER VERİLDİ

Çocukların, demokratik bir ortamda özgürce fikirlerini ifade etme imkânı tanıyan ve Büyükşehir Belediye Meclisi’nde tavsiye kararların alındığı Çocuk Meclisi, yeni döneme hızlı başladı.

    Çocuk Hakları Komisyonu Üyesi Elif Nisa Ergöz’ün, “23 Nisanlarda, Ulusal ve Uluslararası katılımcılarla ‘Çocuklar Ankara’dan Sesleniyor Buluşması’ düzenlenmesi”, Çocuk Hakları Komisyonu üyesi Ayşe Beliz Temizer’in, “Eğitimde fırsat eşitliğinin sağlanması amacıyla, öncelikle imkânları kısıtlı bölgeler olmak üzere, ilk ve ortaokul öğrencilere yönelik kahvaltı ve öğlen yemeği desteğinin bedelsiz olarak sağlanması” ve Basın Yayın Komisyonu Üyesi Robin Halid Aktan’ın, “Belediyemizin bisiklet yollarının çocuk parkları ve okul yollarıyla bağlantılı olması” konularında verdikleri önergeler oylanarak kabul edildi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu