Çin menşeli ucuz otomobillere ek ithalat vergi geliyor


Çin’den ithal edilecek araçlara ilave vergiler getirilecek.

featured


Çin menşeli otomobillere ek vergi geliyor

Ankara-BHA

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde  (TBMM) alınan karar sonrası Çin‘de üretilen araçlara yönelik ek ihracat vergisi ön gören yasa Resmi Gazete’de yayınlandı

Yayınlanan yasa kararına göre Çin menli otomobiller yakıt tipi farketmeksizin ek vergilere tabi tutulacak. Elektirkli araçlar için uygulanan yüzde 40’lık vergi Çin’den gelen tüm araçlar için kullanılacak. Araçlara yönelik en düşük gümrük vergisi ise en düşük 7 bin dolar olacak. 8 Haziran itibariyle yayımlanan karar, yayımlandığı günden  30 gün sonra yürürlüğe girecek.

Bakanlıktan açıklama geldi

Konuya ilişkin Ticaret Bakanlığı’ndan açıklama geldi. Açıklamada,” Söz konusu gelişmeler ışığında yerli üretimin iç pazardaki düşen payının yükseltilmesi ve korunmasını teminen, dış ticaret dengesine ilişkin gelişmeler ile cari açık hedefler dikkate alınarak, aynı zamanda yurt içinde yatırım ve üretimi teşvik amacıyla, 8703 Gümrük Tarife Pozisyonu altında sınıflandırılan konvansiyonel (içten yanmalı) ve hibrit binek otomobillerin Çin menşeli olanlarının ithalatında ‘İthalat değerinin yüzde 40’ı veya 7 bin dolar/adetin yüksek olanı uygulanır.’ şeklinde ilave gümrük vergisi uygulanması kararlaştırıldı” ifadelerine yer verildi.

Çin menşeli otomobillere ek vergi geliyor


İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu